logo yeni

calisanlar2 copy

TCDD Görevde Yükselme Yönetmeliği

Çok
2 yıl 6 gün önce - 2 yıl 6 gün önce #17369 Yazan: arfture
TCDD işletmesinde 20 yıldır çalışıyorum.11 yıldır Koruma güvenlik grup şefi ünvanındayım.25 Aralık 2017 yayınlanan görevde yükselme yönetmeliğimizde,yönetim hizmetleri 4. Grupta bulunuyorum.Yönetmeliğin 20. Maddesi a bendine göre( Ana görev gruplarında; alt grupların kendi içinde veya daha alt gruplarında yer alan görevlere, atama yapılacak görevin gerektirdiği öğrenim şartını taşımak kaydı ve personelin isteği ile görevde yükselme sınavına tabi tutulmadan atama yapılabilir.) 2006 ve2011 yıllarında güvenlik şefi ve amir yardımcısı kadroları sınavsız verildi.Bu tarihlerde yürürlükte olan yönetmeliklerde yönetim hizmetleri grupları aynı olduğu için bu ünvanlar sınavsız verildi.25 Aralık 2017 deki son yönetmeliğimizde görevde yükselme şartlarında güvenlik şefi kadrosu için(Şef (Koruma ve Güvenlik Şefi);
1) 18/4/1999 tarihinde Teşebbüste görevde bulunanlar için en az lise ve dengi okul, diğerleri için en az iki yıllık yüksekokul mezunu olmak,
2) Koruma ve güvenlik grup şefi unvanında en az bir yıl veya koruma ve güvenlik görevlisi unvanında en az yedi yıl görev yapmış olmak Maddeleri var.
Kuruluşumuzdaki İnsan Kaynakları bize sınavsız güvenlik şefliği kadrosu verilemeyeceğini; 7 yıl çalışan güvenlik görevlisinin bu durumu idare mahkemesine götürüp yürütmeyi durdurma alabileceğini söylemekte. Oysa ki aynı yönetmeliğin 20. Madde b bendinde ( Gruplar arası görevde yükselme niteliğindeki geçişler ve alt gruptan üst gruplara geçişler görevde yükselme sınavına tabidir. ) denmektedir.Aynı görev grubunda bulunan bir ünvana nasıl sınav yapılabilir? Daha önce 2006 ve 2011 de emsal örnekleri var iken 20. Madde b bendine göre bizim bu ünvanları sınava tabi tutularak almamız yönetmeliğe aykırı olmaz mı?Güvenlik Şefliği sınavına girmek zorunda bırakılır isek,biz idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma çıkarabilir miyiz?Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok teşekkür ederiz.İyi çalışmalar…
Son Düzenleme: 2 yıl 6 gün önce Düzenleyen:arfture

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 6 gün önce #17374 Yazan: osman1
osman1 tarafından TCDD Görevde Yükselme Yönetmeliği konusunda yanıtlandı
İlgili Yönetmelikte, Yönetim Hizmetleri Grubunun 4 numaralı alt grubunda, “Koruma ve güvenlik amir yardımcısı, şef, koruma ve güvenlik şefi” unvanlarına birlikte yer verilmiştir.
Öte yandan, Yönetmeliğin 22/a maddesine göre; “Aynı görev grubu içinde kalmak kaydıyla ilgili personelin isteği ve atanılacak kadro/pozisyon için aranan öğrenim ve hizmetin yerine getirilebilmesi için gerekli sertifika, ehliyet gibi belgelere sahip olmak koşuluyla diğer görevlere sınavsız atama yapılabilir.” denilmiştir.
Ayrıca, koruma ve güvenlik şefi pozisyonuna görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar da ayrıca düzenlenmiştir.
Buna göre, koruma ve güvenlik şefi pozisyonuna görevde yükselme suretiyle atanacaklarda, Yönetmeliğin öngördüğü şartlara sahip olunması ve yapılacak sınavda başarılı olması gerekecektir. Öte yandan, “Koruma ve güvenlik amir yardımcısı, şef, koruma ve güvenlik şefi” unvanlarında birbirlerine geçişlerde sınav şartı aranmayacağı anlaşılmaktadır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 5 gün önce #17376 Yazan: arfture
arfture tarafından TCDD Görevde Yükselme Yönetmeliği konusunda yanıtlandı
Osman Bey Koruma Güvenlik grup Şefi Güvenlik Şefi ile aynı grupta(Yönetim hizmetleri 4.grup) Yönetmeliğin 22/b ye göre Grup Şefi Güvenlik Görevlileri ile birlikte Güvenlik Şefi sınavına girmemeli.
Şef (Koruma ve Güvenlik Şefi);
1) 18/4/1999 tarihinde Teşebbüste görevde bulunanlar için en az lise ve dengi okul, diğerleri için en az iki yıllık yüksekokul mezunu olmak,
2) Koruma ve güvenlik grup şefi unvanında en az bir yıl veya koruma ve güvenlik görevlisi unvanında en az yedi yıl görev yapmış olmak,
3) 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 11 inci maddesi gereği silahlı çalışma izni bulunmak,
Özel şartlarda ki 2. maddeye göre grup şefi aynı grupta yer aldığı güvenlik şefi sınavına girmeye zorlanabilir mi?(2006 ve 2011 yıllarında grup şefinden güvenlik şefi ve amir yardımcısı atamaları 22/a ya göre yapıldığı emsaller var iken) Asıl aradığımız cevap bu. 2. soru da kurum böyle bir zorlamada bulunur ise yürütmeyi durdurma çıkarabilir miyiz?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 5 gün önce #17379 Yazan: osman1
osman1 tarafından TCDD Görevde Yükselme Yönetmeliği konusunda yanıtlandı
Aynı görev grubu içindeki görevlerden birbirine geçişlerde sınav zorunluluğu bulunmamakla birlikte, sınavsız görev değiştirmek isteyenlerin taleplerinin kurumlar tarafından mutlaka yerine getirilmesi zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Kurumlar isterse, bu kadrolara aynı görev grubundaki başka görevlerden talipli olanları atayabileceği gibi, görevde yükselme sınavı sonucuna göre de atama yapma yoluna gidebilir. Ya da başka kurumlardan naklen veya açıktan da personel alımı yapabilir.

Kurum aynı görev gurubundaki başka bir göreve sınavsız geçmek isteyenin talebini takdir yetkisi ile reddederken, aynı unvan için görevde yükselme sınavı açtığında, talebi reddedilen personel bu sınava isterse girebilir. Ancak bu durum, ilgilinin sınavsız geçiş hakkının da olmadığı ya da ortadan kalktığı anlamına gelmez.

Sınavsız geçiş talebi reddedilen personelin idari yargıda dava açması mümkündür. Ancak nasıl bir sonuç çıkacağı konusunda bir öngörüde bulunmak isabetli olmayacaktır.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: arfture

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.138 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.