logo yeni

calisanlar2 copy

2008'den Sonra İşe Giren KİT Personeli ve Yeşil Pasaport

Çok
3 ay 6 gün önce #17348 Yazan: Kamucu5594
Merhabalar,
2017'de, 399 sayılı KHK'nın 3/c maddesine bağlı (II sayılı cetvel) olarak Sözleşmeli Personel statüsünde ve Memur pozisyonunda KİT'te görevime başladım. 399 sayılı KHK'ya göre T.C. Emekli Sandığı Kanunu'na tabiyim. Ancak 2008'den sonra işe girdiğimden dolayı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4/c maddesine bağlıyım ve kesintilerim söz konusu Kanun'a göre yapılmaktadır.
Pasaport Kanunu'nun 14. maddesinde Hususi damgalı pasaport (Yeşil pasaport) alabilmek için: "(…)(3) birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanlarına; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir." denilmektedir. 5510 sayılı Kanun'un 4/c md.ne göre ise "emekli keseneği"nden değil "malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi" üzerinden kesinti yapılmaktadır.
Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primine esas mevcut derece ve kademem 9/2'dir. Bu hususlar çerçevesinde 5510 4/c maddesine göre yapılacak kesintiye esas derecem 3. dereceye ulaşınca hususi damgalı pasaport alabilecek miyim?
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 ay 6 gün önce #17350 Yazan: muna
5510 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamına girenler, bir kadro veya pozisyon ile ilişkilendirilip daha önce emekli sandığı kanununa tabi statüye girenler olmasından dolayı, 4/c kapsamında değerlendirilebilecek çalışmalarına ilişkin ulaşacağı prime esas seviye 3 üncü dereceye gelen sözleşmeli personelin de yeşil pasaport alabileceğini düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Kamucu5594

Çok
3 ay 6 gün önce #17351 Yazan: Kamucu5594
Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Site yöneticilerinden, işin içinde olan insanlardan veya mevzuata hakim kişilerden de cevap bekliyorum.

Çok
3 ay 2 gün önce #17360 Yazan: Kamucu5594
Güncel.

Çok
2 ay 4 hafta önce #17375 Yazan: Kamucu5594
Hala daha cevap bekliyorum adminlerden.

Sayfa oluşturma süresi: 0.553 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.