logo yeni

calisanlar2 copy

Erkek Sözleşmeli Memur Ücretsiz İzin Hk.

Çok
4 hafta 7 saat önce #17612 Yazan: 4blimemur
arkadaşlar tüm forum üyelerine merhaba öncelikle. ben yeni üye oldum bu foruma. yeni üye olanlara hoş bakmadığınızıda biliyorum ama inşallah bundan sonra yardımlaşırız:)
arkadaşlar benim bir sorunum var size erkek personel doğum sebebiyle sözleşmesini feshedip 2 yıl içinde göreve dönmesinde sakınca varmıdır?

Söz. Per. Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar;

Ek Madde 1-Yeniden Hizmete Alınma(Değişik: 14/05/2018-2018/11809) Doğum, evlat edinme ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu personel ayrıldığı kurumunda yeniden hizmete alınır.
Ancak yeniden hizmete alınacak sözleşmeli personelin;
a) Sözleşmesinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı almamış bulunması,
b) Doğum ya da üç yaşını doldurmamış bir çocuğun eşle birlikte veya münferit olarak evlat edinilmesi veyahut sözleşmeli personel olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin bitiminden itibaren en geç iki yıl; askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin ise terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kurumuna yazılı talepte bulunması,gerekmektedir. Kurumlar, yazılı talebi takip eden en geç otuz gün içinde ilgilileri istihdam ederler.Bu madde çerçevesinde yeniden istihdam edilecek personel ile yapılacak sözleşme eski sözleşmenin devamı niteliğindedir demektedir.

Burdan erkek memurun ücretsiz izne çıkıp çıkamayacağı hakkında ne anlıyorsunuz. ben DPB arkadaşlarla da göüştüm ama sizin görüşlerinizi etkilememk için şuan paylaşmayacağım. cevaplayabilirseniz şimdiden teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 hafta 6 gün önce #17615 Yazan: osman1
osman1 tarafından Erkek Sözleşmeli Memur Ücretsiz İzin Hk. konusunda yanıtlandı
"Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”, sözleşmeli personelin izin haklarını da belirlemiştir. Mevcut düzenlemelere göre 4/B sözleşmeli personelin, ücretsiz (aylıksız) izin kullanma hakkı bulunmamaktadır.
Ancak, doğum ya da üç yaşım doldurmamış bir çocuğun evlat edinilmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesi feshedilen 4/B sözleşmeli personel, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin bitiminden itibaren en geç iki yıl içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kuruma başvurabilir. Ayrıca, askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen 4/B sözleşmeli personel, terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kuruma başvurabilir.
Burada sözü edilen doğum izni ise doğum yapan sözleşmeli kadın personelin kullanabileceği bir izindir. Ancak, doğumda veya doğum sonrasında doğum izni kullanırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine sözleşmeli personel olan babaya da anne için öngörülen süre kadar izin verilir. Bu şekilde erkek personelin izin kullanması nedeniyle sözleşmesinin feshedildiği durumlarda, iki yıl içinde yeniden istihdamı söz konusu olabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: 4blimemur

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 hafta 5 gün önce #17616 Yazan: 4blimemur
4blimemur tarafından Erkek Sözleşmeli Memur Ücretsiz İzin Hk. konusunda yanıtlandı
hocam öncelikle cevabiniz icin tesekkür ederim, bikac tane sendikayla görüştüm onlarda sizin gibi yorumladı. fakat evlat edinme sebebiyle ücretsiz izne ayrilavileceğimi kendi çocuğumda izne ayrılamayacağım çok afaki bir düzenleme. hatta sendikadakı yetkililerde öyle söyledi düzenlemeyi unutmuşlardır belki dedi. bende bunu memur-sen konfedarasyonuna bir istek/şkayet olarak ileteceğim. bakalım konu hakkında ilerleme kaydedersem burdan sizlerlede paylaşırım arkadaşlar

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.566 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.