logo yeni

calisanlar2 copy

Sevk Kağıdı

Çok
2 yıl 10 ay önce #16536 Yazan: erkanbil
Sevk Kağıdı, erkanbil tarafından oluşturuldu
İyi günler, Eşim Meme Kanseri oldu izmir Dokuz eylülde hormon tedavisi görüyoruz. şimdi. bazen ayda bir bazen iki ayda bir gitmek zorunda kalıyoruz. Devlet memuru olmamdan dolayı sevkle il dışına gidip eşime refakatçi olursam , yıllık izin almadan gidebilirmiyiz? yani sevk yeterli mi?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 10 ay önce #16538 Yazan: osman1
osman1 tarafından Sevk Kağıdı konusunda yanıtlandı
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun “Yol gideri, gündelik ve refakatçi giderleri” başlıklı 65 inci maddesinde “Hekimin veya diş hekiminin muayene veya tedavi sonrası tıbben göreceği lüzum üzerine genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetinden yararlanmaları için muayene ve tedavi edildikleri yerleşim yeri dışına yapılan sevkinde, ayakta tedavilerde kendisinin ve bir kişi ile sınırlı olmak üzere refakatçisinin gidiş ve dönüş yol gideri ve gündelikleri; yatarak tedavilerde ise gidiş ve dönüş tarihleri için gündelikleri ile yol gideri Kurumca karşılanır.” denilmiştir.
Ancak, Devlet memurunun görev yaptığı yerdeki tıbbı yetersizlikler sebebiyle bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavi amacıyla il dışına sevk edilmesi halinde refakatçi olan Devlet memuruna 5510 sayılı Kanunun 65 inci maddesine göre gündelik ve yol giderleri ödenmekle birlikte söz konusu durumda olan Devlet memurunun izinli veya görevli sayılacağına ilişkin bir hükmün ne 5510 sayılı Kanunda ne de 657 sayılı Kanunda yer almamaktadır.
Bu nedenle, tedavi amacıyla il dışına sevk edilen bakmakla yükümlü olduğu kişilere refakat eden Devlet memurunun izinli veya görevli sayılmasının mümkün olmayacağını değerlendirmekteyim. Yani ancak memur yıllık izin alarak bu refakati yapabilecektir. Harcırah ödeniyor olması, izinli olmayı gerektirmiyor. Zira harcırah ödenmesi için refakatçinin memur olması zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.142 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.