logo yeni

calisanlar2 copy

ARAŞTIRMACI 6191

Çok
7 yıl 1 ay önce #4451 Yazan: Nadir
ARAŞTIRMACI 6191, Nadir tarafından oluşturuldu
Sayın editör;
2.derece 2.kademedeyim. Ek göstergem 3000. Bulunduğum teşkilatta Araştırmacılarla ilgili tebliğe istinaden (08/10/2003 tarihli ve 25253 sayılı Resmi Gazete ve 28/09/2005 tarihli ve 25950 sayılı Resmi Gazetedeki tebliğlerde Araştırmacı Kadrosunun Kimlerin emri altında çalıştırılacağı bildiriliyor.) İ.K.Grup Md. ile yaptığımız görüşmede çalışma ve izin konusunda bulunduğumuz grup md.ne bağlı olacağımız sözlü olarak bildirilmişti. Ancak Müdür değişiminde yeni gelen müdür izinleri Md.Yrd.sından alacağımı söyledi.
Ben de İ.K.Grup Md. ye bu durumu dilekçe ile sormadan önce bir danışmak istedim.
1- Tebliğde belirtilen kimlerin emrinde görevlendirileceği meselesi 6191 için de geçerli değil mi?
2- Eğer geçerli ise Grup müdürü yetki devri ile md.yrd.na yönlendirebilir mi? Ayrıca Grup müdür yardımcılığı diye bir kadro yok.
3- Yine ek gösterge belli bir kadro, ünvan ve makama göre artı olarak veriliyor. Md. Yrd.nın ek göstergesi 2200 benim ise 3000. Biz de Md.ler 3000 ek göstergede. Beni kadromun altında bir konuma sokmuş olmuyor mu? 657 deki memur derecesinden aşağı bir kadroda çalıştırılmaz kuralı aynı zamanda ek göstergesi yüksek olan düşük olanın altında çalıştırılamaz anlamı çıkarmaz mı?
Bu konularda haklı isem nasıl bir dilekçe yazmamı tavsiye edersiniz. Saygılarımla

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #4452 Yazan: papatya
papatya tarafından ARAŞTIRMACI 6191 konusunda yanıtlandı
Sayın NADİR,

Kamu çalışanlarının hangi unvanda hangi amir ile ilişkilendirileceği konusu, istisnai bazı hallere münhasır olarak çıkarılmış genel nitelikli düzenlemeler (tebliğ) dışında, kurum içi düzenlemelerle sürdürülmektedir.

Öte yandan, genel ya da özel düzenlemelerle belirlenmiş olan yetkilerin, usulüne göre yapılacak yetki devirleri ile başka makam ya da kişilere bırakılması da mümkündür.

Kurum içinde personelin çalışma ve izin konusundaki bağlılığında, ek göstergelerin bir kıstas olamayacağını düşünmekteyim. Örneğin Daire Başkanı 3000 (yakın zamanda 3600 oldu) ek göstergeli iken emrinde uzman, mühendis gibi unvanlarda görev yapan personel 3600 ek göstergeye sahip olabilmekteydi. Benzer durumlar farklı kadro ve unvanlar için de geçerli olabilir.

Bu çerçevede, kurum içi idari bağlılıklar konusunda yapılan düzenlemelerde açık bir hukuka aykırılık görülmesi durumunda, konunun öncelikle yazı olarak kuruma bildirilmesi, değişiklik olmaması durumunda ise, lüzum görülmesi halinde düzenlemenin iptali için dava açılması yoluna gidilmesi gerekebilir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #4461 Yazan: Kül Tigin
Kül Tigin tarafından ARAŞTIRMACI 6191 konusunda yanıtlandı
Ne yazıkki ek gösterge ile hiyerarşik kademeler arasında bir paralellik yada nedensellik bağı bulunmamaktadır. Papatya Hanımında belirttiği gibi bu konunun istisnaları da kamu yönetiminde görülebilmektedir. Buna karşın müdür yardımcısından izin alma durumunuzun belirttiğiniz tebliğlerdeki yapıya uymadığını düşünmekteyim. Buna karşı idari ve yargısal başvuru yollarını kullanabilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #4466 Yazan: Nadir
Nadir tarafından ARAŞTIRMACI 6191 konusunda yanıtlandı
Benim de asıl dayanağım tebliğdeki "kimlerin emrinde" görevlendirileceğinin açık olması.Çeşitli bakanlıkların disiplin amirleri yönetmeliğinde Araştırmacının amiri başkanlıklarda Daire başkanı yazılı idi. Gerçi disiplin yönetmelikleri kalktı ama tebliğ hala geçerli. Ayrıca 657 de 91.Md de "Bunlardan unvanları müdür ve daha üst olanlar ile danışma işlevlerine ilişkin kadrolarda çalışanlar Araştırmacı kadrolarına, diğerleri ise durumlarına uygun kadrolara atanırlar" yazmakta. İ.K.na yazacağım dilekçenin cevabına göre hareket ederiz artık..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #4467 Yazan: aslinur
aslinur tarafından ARAŞTIRMACI 6191 konusunda yanıtlandı
Sayın Nadir

Bildiğiniz gibi Araştırmacı Unvan tanımı yapılan mevzuat 4046 sayılı Kanunun Uygulama Tebliğidir.Burada unvanın hem görev tanımı yapılmış hemde kime bağlı çalışacağı gösterilmiştir.Evet Kanun özelleştirme ile ilgilidir ama Araştırmacı yı yaratan kanundur.Diğer araştırmacılar bundan sonra yayınlanan mevzuatla atandı.Sizler 6191 sayılı kanuna göre ,çeşitli KHK ler ile daha bir çok araştırmacı.

Bu konuda benim nacizane tavsiyem Hem TEBLİĞ hemde SGK nın unvanlar kitabı var. İnternet'te bulabilirsiniz. Her ne kadar sicil Yönetmelikleri kalktı ise de sicil yönetmeliklerine de bakabilirsiniz emsal olması açısından

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 1 ay önce #4469 Yazan: aslinur
aslinur tarafından ARAŞTIRMACI 6191 konusunda yanıtlandı
Sorununuzla doğrudan ilgili olmak üzere önerim

Hiç bir sorundan bahsetmeksizin İdarenize 6191 sayılı Kanun kapsamında atanmış Araştırmacıyım.

Unvanımın hangi amirler(1 amir,2.amir) ile ilişkilendirildiği hususunda tarafıma bilgi verilmesi talebinde bulunmanızdır.

Zira anlatımınız size üstü kapalı mobbing uygulandığı izlenimini veriyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.163 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.