logo yeni

TAŞERON İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ

Çok
5 yıl 1 ay önce #1430 Yazan: siyahkartal
Biliyorsunuz ki, 4857 sayılı iş kanununun ilgili maddesinde Kıdem Tazminatı alabilme hakları açıkca yazmaktadır.Bu bağlamda 1 yılı doldurmuş olmak esas şarttır.Bir kurumda Hizmet alımı ihalesi kapsamında çalışan işçi, 01/01/1234 tarihinde işe başlıyor ve 31/12/1234 tarihinde, ihale süresi bittiği için fiilen işine son verilmiyor ( örnek a daire başkanlığı b şube müdürlüğü bünyesinde çalışan bir personel 01.01.1235 tarihinde yine aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor ) ama işyeri adı ( 1235 yılında çalışacağı ihale kapsamında ihaleyi alan firmanın ) ve İŞ YERİ SİCİL NUMARASI değişmek zorunda kalıyor..4857 Sayılı kanuna geri dönecek olursak, bu işçi aslında 1 tam yıl çalışmış olmuyor mu ? 01/01/ den 31/12 de dahil maaş alıyor. Kıdem tazminatı hakkını kaybedebilmesi için 01/01/ başlamış ama 30/12 de veya daha önce işten ayrılmış veya bir şekilde işine son verilmiş olsa kanunun ilgili maddesine uygun olacak.Burada asıl konu, taşeron olarak çalışmış bir personel daha sonra kadroya alınarak aynı kurumunda işine devam ediyor, burada geçen 10 yıllık taşeron hizmetinin karşılığı olan KIDEM TAZMİNATI nasıl alabilir.Bu konuda ÖRNEK MAHKEME KARARI varmı, var ise sitenizde yayınlamanızı rica ediyorum.Bu konuda çok ciddi talepler var.

ALLAH VAR KEDER YOK.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 1 ay önce #1431 Yazan: kemal cebi
Alamıyor diye biliyorum ama zaten en önemli sıkıntıları bu galiba

Çok
5 yıl 1 ay önce #1438 Yazan: murtaza
murtaza tarafından TAŞERON İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ konusunda yanıtlandı
Şu an için kıdem tazminatı almalarına imkan veren bir düzenleme yok bildiğim kadarıyla. Ama Çalışma Bakanı bu konunun çözüme kavuşturulacağını söylüyordu. Çalışılan kamu kurumu ödeyecek şekilde bir şeyler düşünüyorlarmış. Gerçekten yaparlar mı, sadece öylesine mi söylenmiş bilemedim.

Çok
5 yıl 1 ay önce #1441 Yazan: siyahkartal
Söylenen durum YASA ÇIKTIKTAN SONRA ki çalışanlar için..Yasanın çıktığı tarihten ÖNCE ki hakları korunacak deniliyor ama nasıl korunacak.Mesela ben memur oldum, geçmişte çalıştığım 10 yıl taşeron hizmetimin karşılığı olan KIDEM TAZMİNATIMI nasıl alabilirim.Bu başlığı açmamın sebebi bu durumda olan arkadaşlarla ortak hareket etmek ve bu konuyu çözüme kavuşturmaktı.Mahkeme kararı çok önemli, emsal karar açısından, böyle bir kararı olan varsa siteye eklemesi veya editörün bu konuda bilgisine ihtiyaç var.

ALLAH VAR KEDER YOK.

Çok
5 yıl 1 ay önce #1450 Yazan: turanaga
turanaga tarafından TAŞERON İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ konusunda yanıtlandı
Dün Çalışma Bakanı şöyle demiş “Taşeron işçilerin tazminatları ile işe yeni girecekler fon üzerinden değerlendirilecek. Mevcut çalışanların ne geçmiş hakları, ne de gelecek hakları fona devredilmeyecek. Bu kesin. Burada bir tek istisna olabilir, o da isteğe bağlı. ‘Ben Kıdem Tazminatı Fonuyla ilişkilendirilmek istiyorum’ diyen olursa, bireysel olarak buna imkan yaratabiliriz. Tüm bu konular, tartışılacak ve karara bağlanacak”

Çok
5 yıl 1 ay önce #1451 Yazan: Kül Tigin

siyahkartal Yazan:: Biliyorsunuz ki, 4857 sayılı iş kanununun ilgili maddesinde Kıdem Tazminatı alabilme hakları açıkca yazmaktadır.Bu bağlamda 1 yılı doldurmuş olmak esas şarttır.Bir kurumda Hizmet alımı ihalesi kapsamında çalışan işçi, 01/01/1234 tarihinde işe başlıyor ve 31/12/1234 tarihinde, ihale süresi bittiği için fiilen işine son verilmiyor ( örnek a daire başkanlığı b şube müdürlüğü bünyesinde çalışan bir personel 01.01.1235 tarihinde yine aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor ) ama işyeri adı ( 1235 yılında çalışacağı ihale kapsamında ihaleyi alan firmanın ) ve İŞ YERİ SİCİL NUMARASI değişmek zorunda kalıyor..4857 Sayılı kanuna geri dönecek olursak, bu işçi aslında 1 tam yıl çalışmış olmuyor mu ? 01/01/ den 31/12 de dahil maaş alıyor. Kıdem tazminatı hakkını kaybedebilmesi için 01/01/ başlamış ama 30/12 de veya daha önce işten ayrılmış veya bir şekilde işine son verilmiş olsa kanunun ilgili maddesine uygun olacak.Burada asıl konu, taşeron olarak çalışmış bir personel daha sonra kadroya alınarak aynı kurumunda işine devam ediyor, burada geçen 10 yıllık taşeron hizmetinin karşılığı olan KIDEM TAZMİNATI nasıl alabilir.Bu konuda ÖRNEK MAHKEME KARARI varmı, var ise sitenizde yayınlamanızı rica ediyorum.Bu konuda çok ciddi talepler var.

Bu konuda maalesef sitemizde ya da bizim ulaşabildiğimiz herhangi bir karar bulunmamaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma süresi: 0.670 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.