logo yeni

calisanlar2 copy

Aday memur-ünvan değişikliği

Çok
6 yıl 8 ay önce #7874 Yazan: jayjay
Aday memur-ünvan değişikliği, jayjay tarafından oluşturuldu
arkadaşlar temel hazırlayıcı eğitimi aldım sınavı geçtim staj süremi bitirdim şimdi 1 ay sonra 1 yılımı doldurunca asaletimi alacam.ama şu günlerde kurumumda ünvan değişikliği sınavı için başvurular alınıyor ve aday memur olduğum için benim başvurum kabul edilmiyor.yönetmelikte de aday memur giremez diye kesin bir ibare yok.yalnızca bazı maddeleri yorumlayarak giremez deniyor.hem sınava 2 ay var hem de sınavdan sonra da atanma sürecini eklersek toplamda 4 ay var.bu kadar süre varken stajyerliğim bile bitmiş olmasına karşı benim başvurumun kabul edilmemesi ne kadar hukuki ?
Yorumlarınız benim için çok önemli.tşkler

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 8 ay önce #7877 Yazan: papatya
papatya tarafından Aday memur-ünvan değişikliği konusunda yanıtlandı
Sayın JAYJAY,

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”te aday memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına katılamayacakları açıkça ifade edilmemiş olmakla birlikte, kurumlar tarafından çıkarılan görevde yükselme özel yönetmeliklerinin bazılarında, aday memurların açılacak sınavlara giremeyecekleri açıkça hüküm altına alınabilmektedir.

Öte yandan, konuya ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen bir mütalaada, aday memurlukla ilgili eğitimleri başarıyla tamamlayıp asli memurluğa atanma halinde unvan değişikliği sınavına katılmanın mümkün olacağı belirtilmiştir. DPB GÖRÜŞÜ

Şahsi görüşüm, görevde yükselme ya da unvan değişikliği sınavının yapılacağı tarih itibariyle adaylık durumuna bakılması, bu tarih itibariyle aday olanların sınava alınmaması, ancak sınava başvuruya imkan tanınması gerektiği yönündedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 8 ay önce #7878 Yazan: metinc
metinc tarafından Aday memur-ünvan değişikliği konusunda yanıtlandı
Aday memurun zaten görevde yükselme niteliğinde bir kadroya atanması hizmet yetersizliği vs. sebeple zordur. Unvan değişikli ise aday memurun asaletini alıp memuriyet güvencesine kavuşacağı bile henüz kesinleşmediği için bence anlamsızdır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 8 ay önce #7885 Yazan: jayjay
jayjay tarafından Aday memur-ünvan değişikliği konusunda yanıtlandı
metinc bn temel eğitimi hazırlayıcı eğitimi aldım sınavı geçtim yemin ettim şubat ayında staja başladım o da mayıs ayında bitti.bn sadece ağustos ayındaki 1 yıllık süremi doldurmayı bekliorum.iş imzaya kaldı yani.ünvan değişikliği sınavı başvuruları başladı.sınav muhtemelen eylülün sonu gibi olacak.sınavdan sonra da 2 aylık bir atama süreci var.şimdi benim red kararıyla birlikte mahkemede yürütmeyi durdurma mı almam lazım ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 8 ay önce #7886 Yazan: jayjay
jayjay tarafından Aday memur-ünvan değişikliği konusunda yanıtlandı
papatya hanım günlerce inceliorum ama bir sonuca ulaşamadım.bu yönetmeliğe göre aday memur ünvan değişikliği sınavına giremez mi ? http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/04/20140412-16.htm

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 8 ay önce #7887 Yazan: papatya
papatya tarafından Aday memur-ünvan değişikliği konusunda yanıtlandı
Sayın JAYJAY,

Belirttiğiniz linkte yer alan Yönetmeliğe bakıldığında;
"Unvan değişikliği sınavına ilişkin esaslar" başlıklı 19 uncu maddesinde "(1) Bu Yönetmelik kapsamındaki personelin 5 inci maddede belirtilen unvan değişikliğine tabi kadrolara atanması, sözlü sınava ilişkin hükümleri hariç olmak üzere, bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak unvan değişikliği sınavı sonundaki başarısına göre gerçekleştirilir." hükmünün, "Duyuru ve başvuru" başlıklı 11 inci maddesinde de "(2) ... Aylıksız izinde bulunanlar dâhil olmak üzere, ilgili mevzuatı uyarınca verilen izinleri kullanmakta olanların da başvuruda bulunarak sınava katılmaları mümkündür. İlan edilen kadrolara diğer kurumların personeli ve aday memur statüsünde bulunanlar başvuruda bulunamazlar." hükmünün yer aldığı görülmektedir.

19 uncu madde, unvan değişikliklerinde 10 uncu madde hükümlerinin de uygulanacağını esas aldığından, söz konusu maddelerin hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, aday memur statüsünde bulunanların unvan değişikliği için yapılacak sınava başvuruda bulunamayacağı anlaşılmaktadır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.172 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.