logo yeni

calisanlar2 copy

Görev grupları arasındaki geçişler ve sınavsız atanma

Çok
8 ay 2 hafta önce - 8 ay 2 hafta önce #18240 Yazan: mgurkan
YÖK GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİNE GÖRE;

MADDE 20 ? (1) 5 inci maddede belirtilen görev grupları arasındaki atamalar aşağıdaki esaslara göre yapılır.


b) Gruplar arasındaki görevde yükselme ve unvan değişikliği niteliğindeki atamalar görevde yükselme sınavı veya unvan değişikliği sınavına tabidir. Ancak, Kurumda veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında daha önce bulunulan görevler ile bu görevlerle aynı düzey görevlere veya alt görevlere, görevde yükselme sınavı veya unvan değişikliği sınavına tabi tutulmadan atama yapılabilir.

c) Unvan değişikliğine tabi kadrolar ile bu kadrolar arasındaki atamalar, ilgili kadro için düzenlenen unvan değişikliği sınavı sonucuna göre yapılır. 5 inci maddede sayılan ve en az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren unvan değişikliğine tabi kadrolardan, aynı maddenin ikinci fıkrasının (Değişik ibare:RG-6/2/2015-29259) (d) bendinde sayılan kadrolara; unvan değişikliğine tabi diğer kadrolardan ise aynı maddenin ikinci fıkrasının (Değişik ibare:RG-6/2/2015-29259) (d) bendinin (2) numaralı alt bendinde sayılan kadrolara sınavsız atama yapılabilir.

ve;

papatya tarafından Uzman erbaşların Sınavsız görevde yükselmeleri mümkünmü konusunda yanıtlandı
Sayın LİONYILMAZ6728,


"b) Hizmet grupları arası görevde yükselme niteliğindeki geçişler ve alt gruptan üst gruplara geçişler görevde yükselme sınavına tabidir. Ancak ilgilinin talebi üzerine, Bakanlıkta veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında daha önce asaleten bulunulan görevler ile bu görevlerle aynı düzey görevlere veya alt görevlere görevde yükselme sınavına tabi tutulmadan ve hizmet şartı aranmadan atama yapılabilir..." hükmünden şunlar anlaşılabilir:
-Alt gruptan üst gruplara geçişler görevde yükselme sınavına tabidir.
-Bakanlıkta veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında daha önce asaleten bulunulan görevler ile bu görevlerle aynı düzey görevlere veya alt görevlere atanmak isteyen memurun bu görevlere atanmasının uygun görülmesi durumunda, sınav ve hizmet süresi şartı aranmadan söz konusu kadrolara atamaları yapılır.
-Uzman erbaşların memurluğa atandıktan sonra, atanabilecekleri diğer kadrolardan herhangi birine geçmek istediklerinde, kurumlar tarafından kabul edilmeleri şartıyla, sınav ve hizmet şartı aranmadan bu unvanlı kadrolara atanmaları mümkün olabilecektir.

Merhaba, yönetmeliğe göre bu ibareleri nasıl anlamalıyız? Alt görev, üst görev ve aynı düzey görev. Örneğin daha önce Subay, astsubay veya uzman çavuş olan birisi teknik hizmetlerdeki Programcı, Tekniker, Teknisyen gibi kadrolara bu bentlere ve papatya hanımın görüşüne istinaden sınavsız atanabilir mi?
Son Düzenleme: 8 ay 2 hafta önce Düzenleyen:mgurkan

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 2 hafta önce #18243 Yazan: osman1
Devlet Personel Başkanlığının konuya ilişkin görüşü ve mesajınızda söz ettiğiniz yönetmelik hükümlerine bakıldığında, genel hükümlere göre koruma ve güvenlik görevlisi kadrosu ile bu kadroyla aynı düzeyde görev olan memur, veznedar, veri hazırlama ve kontrol işletmeni gibi kadrolara ya da bu kadrolarla aynı düzey görevlere atanması mümkün olan görevden ayrılmış askeri personelin, unvan değişikliği uygulaması kapsamındaki Programcı, Tekniker, Teknisyen gibi kadrolara sınavsız atanamayacağını düşünmekteyim. Sayın Papatyanın söz ettiğiniz ifadeleri de görevde yükselme kapsamındaki kadrolara ilişkin olup, unvan değişikliği kapsamındaki kadrolara atama yapılacağına ilişkin bir değerlendirme değildir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 2 hafta önce #18244 Yazan: mgurkan
b bendinde paylaştığım son paragrafta "bu görevlerle aynı düzey görevlere veya alt görevlere, görevde yükselme sınavı veya unvan değişikliği sınavına tabi tutulmadan atama yapılabilir." unvan değişikliğinide söylemiş Osman bey o yüzden sormuştum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 1 hafta önce #18245 Yazan: osman1
TSK da görev yapılmış olan unvanın, unvan değişikliği kapsamındaki unvanlarla aynı düzeyde (aynı alt grupta) yer alacak nitelikte olması halinde sınavsız atama mümkün olabilecektir. Ancak, mesajlarınızda ifade ettiğiniz haliyle askeri personel unvanları unvan değişikliği kapsamındaki görevlerle aynı veya alt bir görev olarak değerlendirilmediğini düşünmekteyim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 1 hafta önce #18247 Yazan: mgurkan
Subay astsubay bence hiç değilse teknisyen kadrosunun üst görevidir diye düşünüyorum tabi benimkisi düşünce sadece.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
8 ay 1 hafta önce #18248 Yazan: osman1
Görevde yükselme bakımından askeri personel ile bazı memuriyet unvanları arasında üst görev alt görev konusu belki farklı değerlendirmelere konu olabilir (mesela subay, müdür kadrosuna atanabilir mi? vs), ancak unvan değişikliğine tabi görevler yönüyle askeri personel ile teknik personel arasında üst görev alt görev değerlendirmesinin yapılamayacağını düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mgurkan

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.147 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.