logo yeni

calisanlar2 copy

Anayasa mahkemesine torpil için bireysel başvuru

Çok
7 yıl 4 ay önce #2076 Yazan: kenan sever
Anayasa mahkemesine bireysel başvuru başladığı biliyorsunuz forumdaşlar. acaba görevde yükselme sınavlarında sözlü sınavda yapılan torpiller nedeniyle anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilirmiyiz. sözlü torpil olacağı kesin hepiniz biliyorsunuz yazılıdan 100 almak bile yetmeyecek, bu durumda anaysa mahkemesi bir çarre olabilirmi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2089 Yazan: scandisk
anayasa mahkemesine sadece yasa iptali için gidilmiyormu. burada söz konusu edilen yönetmelik. bana mantıksız geldi ama bir bilen bizi aydınlatabilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2091 Yazan: NEDVED
NEDVED tarafından Anayasa mahkemesine torpil için bireysel başvuru konusunda yanıtlandı
YÖNETMELİK İPTALLERİNDE DANIŞTAYA BAŞVURULUR.

TABİ İLK ÖNCE YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDELERİNE KARŞI KURUMA İTİRAZ YAPILIR .KURUMDAN GELEN CEVABA GÖRE DANIŞTAY DA DAVA AÇILIR KAYBEDİLİRSE ANAYASA MAHKEMSEİNE GİDİLİR.

(Ey Muhammed!) Biz senden önce hiçbir insana ölümsüzlük vermedik; ve şimdi sen ölürsün de onlar baki mi kalır? (Enbiya-34)

Biz, her insanın kaderini kendi boynuna(Kişisel Seçimine) bağlamışızdır.Diriliş günü, kendisi için bir kayıt çıkarıp yayımlarız. (İsra-13)

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce - 7 yıl 4 ay önce #2096 Yazan: Fatihsolmaz
İptali istenen yönetmelik için Anayasa mahkemesine başvurulur ancak bu yönetmeliğin telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmaması için Danıştayda Yürütmeyi durdurma davası açılabilir. Benim bildiğim bu, yanlışım varsa düzeltin.

Sözlü mülakatlara hayır! Tepkini koy, haksızlığa maruz kalma.
Son Düzenleme: 7 yıl 4 ay önce Düzenleyen:Fatihsolmaz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2104 Yazan: kenan sever
Bireysel başvurudan bahsediyorum arkadaşlar kanun iptalinden değil. bireysel başvuruda yönetmelik dolayısıyla hakkı yenen bir insanın anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilmesi lazım.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 4 ay önce #2105 Yazan: nazli
nazli tarafından Anayasa mahkemesine torpil için bireysel başvuru konusunda yanıtlandı
Bireysel başvuru 6216 sayılı Kanunda şöyle tarif edilmiş ve hangi durumlarda başvuru hakkından söz edileceği belirtilmiş:

Bireysel başvuru hakkı
MADDE 45- (1) Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan
Hakları Sözleşmesi ve buna ek Türkiye’nin taraf olduğu protokoller kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir.
(2) İhlale neden olduğu ileri sürülen işlem, eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının bireysel başvuru yapılmadan önce tüketilmiş olması gerekir.
(3) Yasama işlemleri ile düzenleyici idari işlemler aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı gibi Anayasa Mahkemesi kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamaz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.180 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.