logo yeni

Mühendis kadrosuna geçiş

Daha
6 ay 1 hafta önce #14960 yazan heydouglas
heydouglas konu oluşturdu: Mühendis kadrosuna geçiş
Merhaba

Bir devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum. Fakat mühendislik mezunuyum. Şu an mühendis kadrosunda değilim.
Acaba çalıştığım kurum bölümüm için ünvan değişikliği sınavı açmadan benim bölümümden kpss ile mühendis alabilir mi? Yani önce iç kaynaklardan bu ihtiyacını gidermesi gerekmez mi? Bununla ilgili bir mahkeme kararı var mı?

İyi çalışmalar.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
6 ay 1 hafta önce #14961 yazan metinc
metinc konu cevapladı: Mühendis kadrosuna geçiş
Kurumlar içeride unvan değişikliği sınavı açmadan dışardan alım yapabilirler. Bu konuda mahkemenin karar vererek, "dışardan personel alamazsın öncelikle unvan değişikliği sınavı yapmalısın" şeklinde bir karar vermesi yerindelik denetimi anlamına gelir ki, bu da mümkün değildir. Yerindelik denetimi, yani idarenin yerine geçerek karar verme aşağıdaki düzenleme ile yasaklanmıştır:

2577 sayılı kanunun 2 inci maddesi:
"İdari yargı yetkisi, idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır. İdari mahkemeler;
yerindelik denetimi yapamazlar, yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini
kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya idarenin takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı veremezler"[
/i]

Dolayısıyla bu yönde bir karar bulabileceğini sanmıyorum.

Daha
6 ay 1 hafta önce #14962 yazan heydouglas
heydouglas konu cevapladı: Mühendis kadrosuna geçiş
Çok teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.420 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.