logo yeni

calisanlar2 copy

Sınavlarda dava açma süresi !!

Çok
5 yıl 5 ay önce - 5 yıl 4 ay önce #11986 Yazan: Akdağ
Sınavlarda dava açma süresi !!, Akdağ tarafından oluşturuldu
MEB ve OSYM nin yaptığı merkezi sınavlarda sınav açma süresi 2014 ağustos ayında eklenen 20-B maddesine göre 60 değil 10 gün olarak belirlenmiş ,bu sınavlar hızlandırılmış sınavlar olarak adlandırılmış ve 45 gün gibi bir sürede ivedilikle sonuclandırılması gerekmektedir gibi ifade edilmiş yalnız kazın ayağı öyle değil tabi.

Dün danıştay kararlarında bir dava sonucu gördüm ve ünvan değişikliği ve görevde yükselme sınavlarının 20b kapsamında değerlendirilmeyeceği gibi bir anlam çıkardım.Sizlerden ricam işin doğrusu konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

Karar
Son Düzenleme: 5 yıl 4 ay önce Düzenleyen:Kül Tigin

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #11987 Yazan: nazli
nazli tarafından Sınavlarda dava açma süresi !! konusunda yanıtlandı
Millî Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan "merkezî ve ortak sınavlara" ilişkin iş ve işlemler ile sınav sonuçları hakkında Dava açma süresi 10 gün olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda olan sınavlar, “merkezi ve ortak” sınav niteliği taşıması gerekir. Yani bir kurum, bölge veya ile özgü sınav değil, niteliği itibariyle o kapsamdaki tüm vatandaşlara açık olan sınavlar bu kapsamda olacaktır.

Öte yandan, sınavın ÖSYM veya MEB tarafından yapılıyor olması, o sınava mutlak olarak “merkezi ve ortak sınav” özelliği kazandırmamaktadır.
Buna göre (sınavı kim yaparsa yapsın), bir kurum tarafından sadece o kurum personeline yönelik yapılan sınavlar ya da bir kuruma personel alımı için yapılan sınavlar “merkezi ve ortak” sınav olarak değerlendirilemeyecektir.
Ancak, Lise giriş sınavları, üniversite giriş sınavları, kamu personeli seçme sınavları, yabancı dil seviyesi belirleme sınavları, dikey geçiş sınavları, ALES gibi sınavlar ise “merkezi ve ortak sınav” olarak değerlendirilecektir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Akdağ

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #11989 Yazan: Akdağ
Akdağ tarafından Sınavlarda dava açma süresi !! konusunda yanıtlandı
Nazlı Hanım hal böyleyken açtığım davada süreden dolayı ret cevabı alırsam bu kararla danıstaya temyize gidebilir miyim?
Ben hem sorulara itiraz sonucu hem de sınav sonucumu ilk 10 günde yakalayacak şekilde davamı açmıştım lakin davalı olduğum MEB sınav sorularının yayınlandığı günden 10 gündü diyerek davanın reddini talep etmiş.Daha kararım çıkmadı fakat katip usulden nihai kararın verildiğini söyledi ve ben olumsuz olduğunu anladım.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #11990 Yazan: nazli
nazli tarafından Sınavlarda dava açma süresi !! konusunda yanıtlandı
Mahkemenin davanızı süre yönüyle reddedeceğini sanmıyorum. Ancak usulden karar verildi denilmesinden, davanızın reddedildiği anlamı çıkabileceği gibi, red kararı verilmeden usule ilişkin bir ara karar verildiği anlamına da gelebilir.

Öte yandan, davanızın süre yönüyle reddeilmesi durumunda temyiz yoluna gidebilirsiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce - 4 yıl 10 ay önce #12009 Yazan: Akdağ
Akdağ tarafından Sınavlarda dava açma süresi !! konusunda yanıtlandı
Nazlı Hanım bugün mahkemeye gidip bilgi aldım ve davama sınav sorularının yayınlandığı tarihten itibaren 10 gündür diyerek ret verilmiş.Halbuki aynı sınava girdiğimiz diğer arkadasın davası, tam karsı odadakı hakim tarafından süre yönunde herhangi bir usulsuzluk bulmayarak davalarımızın birleşmesi içn bölge idare mahkemesine göndermiş.Bölge idare de süre yönünden bir sakınca görmeyip benim davamı beklemekteler.Arkadasın davasını benim mahkemeye mi gönderirler ? Yoksa ayrı mı görülür ? Bizim yönetmelikte Sınav sonuçlarına itiraz

MADDE 18 – (1) Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına katılanlar, gerekçelerini
belirtmek suretiyle beş iş günü içerisinde sınav sonuçlarına yazılı olarak itiraz edebilirler. Sınav Kurulu,
itirazın intikalinden itibaren en geç on iş günü içerisinde itirazla ilgili işlemleri sonuçlandırarak,
sonucunu ilgiliye yazılı olarak ya da Bakanlık internet sitesi vasıtasıyla bildirir,yazıyor.

Burda sınav sorularına itirazla ilgili tek kelime yok.Sonuca itiraz edebilirsiniz diyor.Artı itiraz süreciniz dava açma sürenizde dahil değildir gibi yazsalardı ,araştırır bulurduk. :( temyize tekrar savunma yazabilcek miyiz?
Son Düzenleme: 4 yıl 10 ay önce Düzenleyen:Akdağ Neden: tarih

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #12010 Yazan: nazli
nazli tarafından Sınavlarda dava açma süresi !! konusunda yanıtlandı
Mahkeme kararları nasıl verilmiş tam olarak bilmek lazım. ama sonuçta siz davayı süresi içerisinde açtığınız için davanızı bu yönüyle mutlaka değerlendirilecektir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.197 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.