logo yeni

calisanlar2 copy

Ünvan Değişikliği Sınavı

Çok
4 yıl 10 ay önce #11923 Yazan: hasan002
hasan002 tarafından Ünvan Değişikliği Sınavı konusunda yanıtlandı
sayın papatya hanım, bir defaya mahsus 1/10 oranında aylıktan kesme cezası aldım,,bu oran para olarak ne kadardır ayrıca aylıktan kesme cezası bir sonraki yıl görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girmeye engel midir?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 10 ay önce #11928 Yazan: papatya
papatya tarafından Ünvan Değişikliği Sınavı konusunda yanıtlandı

hasan002 Yazan:: sayın papatya hanım, bir defaya mahsus 1/10 oranında aylıktan kesme cezası aldım,,bu oran para olarak ne kadardır ayrıca aylıktan kesme cezası bir sonraki yıl görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girmeye engel midir?

Sayın HASAN,

Kurumunuzun görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin yönetmeliğinde, disiplin cezaları ile yükselme arasında herhangi bir bağ kurulmamış olması durumunda, alacağınız aylıktan kesme cezasının görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamındaki görevlere atanmanıza hukuken engel olmayacağını, ancak sözlü aşaması olan sınavlarda bu durumunuzun aleyhinize sonuç doğurması söz konusu olabileceğini söyleyebilirim.
Aylıktan kesme cezasının aylık maaşı oluşturan hangi unsurlar üzerinden kesilerek uygulanacağı konusunda farklı görüş ve uygulamalar söz konusudur. Ancak, ben aylığın {(gösterge+ek gösterge)x aylık katsayısı} olduğunu ve kesintinin de bununun üzerinden yapılması gerektiğini düşünmekteyim. Uygulamada memurun aylık maaşına dahil olan ek ödeme, zam ve tazminatlar ile yan ödemelerin de hesaba katılarak aylıktan kesme cezası uygulandığı da görülmektedir.
Danıştay ve Devlet Personel başkanlığı da aylığın gösterge ve ek göstergeden oluşacağı görüşündedirler. Konuya ilişkin ayrıntılı YAZIYA buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Çok
4 yıl 10 ay önce #11936 Yazan: hasan002
hasan002 tarafından Ünvan Değişikliği Sınavı konusunda yanıtlandı
sayın papatya hanım,sorduğum soruda düzeltme yaptım tekrar cevaplar mısınız?
Ben bir il özel idaresinde v.h.k.i olarak çalışmaktayım,bir defaya mahsus 1/10 oranında aylıktan kesme cezası aldım,,bu oran para olarak ne kadardır tahmini olarak (evli 2 çocuk sahibiyim),ayrıca aylıktan kesme cezası bir sonraki yıl görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girmeye engel midir?

Çok
4 yıl 10 ay önce #11938 Yazan: papatya
papatya tarafından Ünvan Değişikliği Sınavı konusunda yanıtlandı

hasan002 Yazan:: sayın papatya hanım,sorduğum soruda düzeltme yaptım tekrar cevaplar mısınız?
Ben bir il özel idaresinde v.h.k.i olarak çalışmaktayım,bir defaya mahsus 1/10 oranında aylıktan kesme cezası aldım,,bu oran para olarak ne kadardır tahmini olarak (evli 2 çocuk sahibiyim),ayrıca aylıktan kesme cezası bir sonraki yıl görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girmeye engel midir?

Sayın HASAN,
Daha öncek verdiğim cevapta da belirttiğim üzere, uygulama konusunda farklı değerlendirmeler söz konusudur. Ben kendi süşüncemi ve DPB görüşü ile yargı kararlarından söz ettim. Buna göre ek göstergeniz olmadığından sadece gösterge rakamınızın aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak rakam esas alınır. Ancak uygulamada kurumların genellikle tüm unsurlar dahil brüt ücretinizin ondabirini kesme yoluna gittikleri görülmektedir. Kurumunuzun uygulamasının nasıl olacağını belirtmediğinizden kesilen miktarın doğru olup olmayacağı konusunda bir değerlendirme yapmam mümkün olamayacaktır.
Aldığınız ceza görevde yükselme ve unvan değişikliğinde sorun olmayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma süresi: 0.147 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.