logo yeni

calisanlar2 copy

GİH sorunları üzerine Yüksek Lisans Projesi

Çok
7 yıl 2 ay önce #3455 Yazan: jayjay
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun (DMK) 3?üncü maddesinin ?Sınıflandırma? başlıklı ?A? bendi gereğince, görevlerin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayrılan memurlardan aynı kanunun 36?ncı maddesinin 1?inci bendinde geçen Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfındaki memurlar mali haklarda ve sosyal yardımlarda diğer sınıflardaki memurlara göre birçok haksızlığa uğramaktadır. Söz konusu haksızlıklar memurlar arasında maaş olarak fark yaratmakta bu da gelir adaletsizliğine neden olmaktadır.

Bu sorunlar, memuriyete girişteki derece ve kademe ile ilgili sorunlar, özel sektördeki hizmetlerin değerlendirilmesiyle ilgili sorunlar, özel hizmet tazminatı oranlarıyla ilgili sorunlar, üst öğrenimi bitirenlere verilen özel hizmet tazminatı oranlarıyla ilgili sorunlar, bölgelere göre verilecek özel hizmet tazminatıyla ilgili sorunlar, üçer aylık dönemlerde ayrıca ödenen ek özel hizmet tazminatıyla ilgili sorunlar, ek ödeme oranlarıyla ilgili sorunlar, üst öğrenimi bitirenlere verilen ek ödeme oranlarıyla ilgili sorunlar, ek gösterge rakamlarıyla ilgili sorunlar ve giyim yardımı ile ilgili sorunlardır.

Mali haklar ve sosyal yarımlar konularındaki sorunlar, Toplu Sözleşme Görüşmeleri de dahil olmak üzere bir çok alanda dile getirilmektedir. Sorunun çözümü için, GİH sınıfında yer alan bazı unvanların Teknik Hizmetler (TH) sınıfı içinde yer almasını sağlayacak yeni yasal düzenlemeler yapılmaya çalışılmış ancak düzenlemeler bütüncül olamamıştır. Çözüm, memur unvanlarının mali hak ve sosyal yardım olarak daha avantajlı olan sınıflara kaydırılması değil, tüm sınıfların eşit şekilde faydalanacağı yeni yasal düzenlemeler getirilmesidir.

Bu kapsamda yapılan en temel düzenleme 02 Kasım 2011 tarihli ve 28103 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede (RG) yayımlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname?dir (KHK). Memurlar arasındaki ücret dengesizliğini gidermek amacıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekillerince verilen eşit işe eşit ücret önergesi doğrultusunda hazırlanan Karar, memur mali haklarından ek ödemede iyileştirmeler getirmiştir.

Ek ödeme kaleminde iyileştirmeler olmasına karşın diğer birçok kalemde eşitsizlik devam etmektedir. Mali haklarda ve sosyal yardımlarda kendilerine eşit davranılmayan GİH sınıfındaki memurlar, vatandaşa hizmet verirken ?haksızlık yapmak haksızlığa uğramaktan daha acıdır? düsturuyla hareket etmektedir. Aksi halde GİH sınıfındaki memurların adil olmalarını beklemek, ne kadar mantıklı olabilir?

Memurların ekonomik, sosyal ve meslekî hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla 2012 yılından itibaren Toplu Sözleşme Görüşmeleri yapılmaktadır. 2014 - 2015 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme Görüşmeleri Ağustos ayında yapılarak sonuçlanmasına karşın GİH sınıfındaki memurların mali haklar ve sosyal yardımlar sorunu halen devam etmektedir.

Yüksek Lisans Projesinin amacı, GİH sınıfı memurların mali haklar ve sosyal yardımlarla ilgili sorunlarını tartışmayı amaçlamaktadır. Mali hak ve sosyal yardım konularındaki sorunların değerlendirilmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesi, söz konusu gelir adaletsizliğine bir anlamda çare olabilecektir. GİH sınıfındaki memurların mali haklar ve sosyal yardımlar sorunu özel olarak henüz yeterince akademik çalışmalara konu olmamıştır. Bu nedenle çalışma kamu yönetimi literatürüne önemli bir katkı niteliğindedir.
http://www.ajanskamu.com/haber/gih-sinifi-memurlara-yapilan-haksizliklar_h30969.html

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 2 ay önce #3489 Yazan: turanaga
turanaga tarafından GİH sorunları üzerine Yüksek Lisans Projesi konusunda yanıtlandı
Gih sorunlarının bir arada görülmesi bakımından yararlı bir çalışma. Ancak, hangi çalışma yapılırsa yapılsın, yetkili makamlar duyarsız kaldığı sürece gih sorunları çözülmez.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.185 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.