logo yeni

calisanlar2 copy

ŞAHSA BAĞLI EĞİTİM UZMANLARININ SON DURUMU HAKKINDA

Çok
4 yıl 3 ay önce #11624 Yazan: papatya

mmdemir Yazan:: TEŞEKKÜRLER.
BENİM BİR ENDİŞEM VAR.
ANAYASANIN 153. MADDESİNDEKİ "İPTAL KARARLARI GERİYE YÜRÜMEZ." HÜKMÜNÜ M.E.B. BİR ISRAR VESİLESİ YAPARAK BİR DÜZENLEME YAPMAZSA ATANMIŞ SAYILANLAR ATANMIŞ OLMAZ MI? 4.FIKRA DA (GRUP BAŞKANLARI NEDENİYLE) İPTAL EDİLMEDİĞİNE GÖRE. (ATANMIŞ SAYILANLARI İRONİK OLARAK EKLİYORUM. SAYILMAK BİRAZ TUHAF GELİYOR DA)
BİR DE ŞAHSA BAĞLI UZMANLARI GÖREVE İADE DİLEKÇESİ VERMEZSE DURUMLARI NE OLACAK????
SAYGILAR...[/quote

Sayın DEMİR,
Anayasa Mahkemesi iptal kararını verirken, bu kararın yürürlüğe gireceği tarihi daha ileri bir tarih olarak belirleme yoluna gitmesi gerekirken bunu her nedense yapmadığını düşünüyorum.
Benzer durumlarda verilen iptal kararlarında, yeni düzenleme yapılmasına imkan vermek bakımından iptal kararının yürürlük tarihinin ileri bir tarih olarak belirlenmesi yoluna gidilirken, bu ipral kararında bu yol seçilmemiştir.

Ortadaki son duruma göre kadrosuz memurların varlığından söz edilebilir. Bu durumda da, MEB ilgili personeli durumlarına uygun başka kadrolara en kısa sürede atayabilir. Atama yapılmaması durumunda aylık ücret ödemsi sorunlu hale gelecek olsa da, memurun ücret verilmeden çalıştırılamayacağı kuralını düşündüğümüzde, yeni bir düzenleme yapılıncaya ya da başka bir kadaroya atama yapılıncaya kadar ilgililere atanmış oldukları şahsa bağlı kadrolar (son maaş aldıkları kadrolar) esas alınarak ödeme yapılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyim.


Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mmdemir

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 3 ay önce #11625 Yazan: mmdemir
Merhaba,
5428 sayılı Kanun Resmi Gazete'de yayımlanınca, M.E.B. şahsa bağlı eğitim uzmanı kararnamelerini aynı gün tebliğ etmiş, yeni göreve başlatmışlardı. AYM iptal kararı 24 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanınca aynı işlem yapılmalıydı. Bu işlem yapılmayınca, Bakanlığın iradesi belli olmuştur. Bu tahminimi bahse konu yazımda şöyle belirtmiştim.
"...................
4.fıkraya dokunmayan Anayasa Mahkemesi, görüldüğü gibi 5.fıkrayı iptal etmiştir. 4.fıkra da 5.fıkranın iptal gerekçesi ile aynı mantıkla iptal edilmiş olsaydı, atanmış sayılanların hiç birisi atanmış sayıldıkları kadrolar için 24 Temmuz 2015’ten sonra maaş alamazlardı.

İptal kararı Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra, 15 Ağustos 2015’te aylıklarını alabilmeleri için ya yeni Kanun çıkarılacaktı, ya da derhal kararnameleri yazılarak hemen görevlerine başlamaları sağlanacaktı. Ayrıca göreve iade olması için, doldurulan kadroların da boşaltılmasını gerekecekti. Bu durum ise daha büyük karmaşaya yol açacaktı.

Bence orta bir yol bulunmuş durumdadır.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı Anayasa’nın 153.maddesiyle geriye yürüyemeyeceği kanaatiyle atanmış sayılanlar şimdi Anayasa Mahkemesi Kararı ile atanmış oldular. Maaşlarını da iptal edilmeyen 4.fıkraya göre almaya devam ederler.

Atanmış sayılanlara artık atanmış diyebileceğimizi düşünüyorum. Bazı arkadaşlar “iptal kararı geriye yürümez” sözüne takılabilirler. İşlemi Mahkemeye taşıyanlar için durum değişik, onlar için Mahkeme kararına göre bir çözüm yolu bulunabilir.

Bakanlığımız, Anayasa’nın 153.maddesindeki “İptal kararları geriye yürümez” hükmünü, göreve iade işlemini yapmamak için, dayanak kabul edebilir. Hüküm, zaten Anayasa hükmüdür. Böylece İdare, verilmiş ve verilecek Mahkeme kararlarını uygular (Mahkeme kararı ile göreve dönmesi gerekenler için, 6639 sayılı Kanunda İdarenin takdir hakkı vardır. 6639 Sayılı Kanun 15 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. Acaba, perşembenin gelişi çarşambadan belli olduğu için mi böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu.)"
Hukukla oynamamak lazım. Çünkü hukuk herkese lazım.
İlginize tekrar teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 3 ay önce #11649 Yazan: mmdemir
Eğitim uzmanlığı iptal edildi ama Ağustos 2015 maaşı eğitim uzmanı kadrosuna göre düzenlenmiş. Biz hala Bakanlığımızdan bir açıklama bekliyoruz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 3 ay önce #11650 Yazan: nilüfer
Yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya veya MEB tarafından başka bir kadroya atanıncaya veyahut idari yargıda açacağınız bir dava sonucuna göre bir karar verilinceye kadar, Anayasa Mahkemesi iptal kararı öncesi bulunduğunuz kadroya göre maaş ödenmesi (oluşan hukuksuz durum karşısında) en uygun yol gibi görünüyor.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mmdemir

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 3 ay önce #11655 Yazan: mmdemir
Teşekkür ederim. Bir başvuru yapılmadan düzenleme yapılması gerekmiyor mu? Önceki düzenlemeyi yapan, iptal kararı üzerine de düzenleme yapmalı, bizim mahkemeye vermemiz ayrı bir kaos konusu, çünkü yerimize atama yapıldı. Selamlar...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 3 ay önce #11658 Yazan: nilüfer

mmdemir Yazan:: Teşekkür ederim. Bir başvuru yapılmadan düzenleme yapılması gerekmiyor mu? Önceki düzenlemeyi yapan, iptal kararı üzerine de düzenleme yapmalı, bizim mahkemeye vermemiz ayrı bir kaos konusu, çünkü yerimize atama yapıldı. Selamlar...


Anayasa Mahkemesi, genellijkle bu gibi durumlarda iptal kararının yürürlük tarihini ileri bir tarih olarak belirlemektedir. Bu konuds böyle davranmamıştır. Kurumunuzun girişimleriyle Hükümetin ve esas olarak yasama organının konuyu çözecek bir düzenleme yapması gerekir.
Bu yönde bir düzenleme yapılması için kişilerin başvuruıda bulunmasına gerek yoktur. Ancak, kurumunuza bu gerekçelerle başka bir kadroya atanmak için talepte bulunup bu talebin reddedilmesi üzerine idari yargıda dava da açabilirsiniz.

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mmdemir

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: Çalkarakuş
Sayfa oluşturma süresi: 0.163 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.