logo yeni

Süreli raporla emeklilik

Çok
2 ay 3 hafta önce #16946 Yazan: mblt
Süreli raporla emeklilik, mblt tarafından oluşturuldu
Merhabalar.
2001 girişli, 17 yıllık öğretmenim. Ülseratif kolit ve iltihaplı romatizma hastasıyım. Birkaç yıl önce aldığım raporumu, bugünlerde yenilettim. 2 yıl süreli %50 engelli raporu aldım.
Bildiğim kadarıyla emeklilik şartlarini taşıyorum. Vergi indirimi ve emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim?
2 yıl sonra verilecek olan rapor miktarinin emekli olma kriterinin altında olması gibi bir durumda nasıl sorunlar yaşarım?(örneğin %39a düşse)
Olaki 2 yıl sonra böyle bir durumla karşılaşırsam emekli maaşı kesilir mi?
Boşta mı kalırım yoksa öğretmenliğe iade edilir mıyım? Süreç nasıl işler?
Teşekkürler

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 2 hafta önce #16955 Yazan: kuzey
kuzey tarafından Süreli raporla emeklilik konusunda yanıtlandı
Süreli raporla emekli olmak istemeniz durumunda, SGK tarafından yeni bir rapor talep edilebileceği gibi, süreli raporla emekli olunduğunda süre sonunda engel oranınızın %40'ın altına düşmesi halinde emekli aylığınız kesilebilecektir.

Çok
2 ay 2 hafta önce #16965 Yazan: mblt
mblt tarafından Süreli raporla emeklilik konusunda yanıtlandı
Olası bir durumda emekli aylığı kesilirse, öğretmenlik görevime iade edilir miyim?

Çok
2 ay 5 gün önce #16978 Yazan: mblt
mblt tarafından Süreli raporla emeklilik konusunda yanıtlandı
Emeklilik şartlarim oluştu.Fakat engelli raporum 2 yıl süreli. Vergi indirimi için başvuru yaptım.
Ama şu an emeklilik için başvursam mı kararsızım. Çünkü iki yıl sonra raporda yeterli oran olmazsa sonraki süreç ne olur bilemiyorum. Öğretmenliğe döner miyim? Mantık olarak engellisin diyen devlet kurumu, bu hakkı kanunla tanıyan devlet, buna istinaden emekli eden devlet kurumu, sonrasında da engelin azalmış veya geçmiş diyen de devlet kurumu olursa sanırım mesleğime iade ederler diye düşünüyorum.Yaniliyor muyum? Emekli olup işgüzar bir doktora denk gelip, sonraki yıllarda maaşsiz ve mesleksiz olarak arada kalmak korkutuyor. Bu konuda net bir cevaba veya yönlendirmeye ihtiyacım var. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çok
2 ay 5 gün önce #16979 Yazan: muna
muna tarafından Süreli raporla emeklilik konusunda yanıtlandı
Buradan cevap yazan arkadaşların görüşleri farklı olabilir. En iyisi konuyu SGK'dan sormanız. İlerde bir sorun yaşarsanız, forum sitelerindeki yorumlar işinize yaramayacaktır.

Sayfa oluşturma süresi: 0.692 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.