logo yeni

calisanlar2 copy

ENGELLİ MEMURLARIN GELİR VERGİSİ MUAFİYETLERİ

  • Bülent89
  • Bülent89 Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Ziyaretçi
5 yıl 3 ay önce #12327 Yazan: Bülent89
ENGELLİ MEMURLARIN GELİR VERGİSİ MUAFİYETLERİ, Bülent89 tarafından oluşturuldu
SAYIN PAPATYA

1994 yılında engelli memur olarak göreve başlamış gelir vergisi indiriminden yaralanmak için çalıştığım kuruma başvurarak hastaneye gönderildim sağlık kurulu raporu ankara gelirler idaresi başkanlığı sağlık kurulunca yüzde yüz 1. derece indirimden yararlanacağıma dair bağlı bulundum deftarlık müdürlüğüne yazı ve eki rapor gönderilmişti 6.9.1994 tarihinden bu yıla kadar 1. derece indirimden yaralanıyorum
raporu yenilemem gerekir mi
2014 yılında yayımlanak engellilere verilecek kimlik karları için yönetmelikle ilgili yeniden bir rapor almama gerek var mı yani bu yönetmelik almış olduğum raporu geçersiz kılar mı raporda sürekli ibaresi yer alması gerekiyor mu

saygılarımla

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 3 ay önce #12328 Yazan: papatya
Sayın BÜLENT89,
Engelli Kimlik Kartı; “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli kişilere verilen bir karttır.
Bu kartı almak için; dilekçe, sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği ile yerleşim yerinin bulunduğu valiliğin il müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor. Yeniden rapor alınması gerekeceğine dair bir şart bulunmadığından, geçerliliği devam eden bir raporla da bu kartın alınabileceğini düşünmekteyim.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığıyla düzenlenen bu kart, engelli sağlık kurulu raporu yerine geçmemektedir. Engel oranında değişiklik olduğunda ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yeniden düzenlenebilmektedir.

Öte yandan, “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması Ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre, özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

Buna göre, raporunuzda süre konusunda yer alan ifadelerden hareketle, raporun geçerlilik süresi ve yenilemeniz gerekip gerekmeyeceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Bülent89
  • Bülent89 Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Ziyaretçi
5 yıl 3 ay önce #12329 Yazan: Bülent89
Bülent89 tarafından ENGELLİ MEMURLARIN GELİR VERGİSİ MUAFİYETLERİ konusunda yanıtlandı
sayın papatya
ilginize teşekkür ederim konuyu tam olarak anlatamadığımdan dolayı özür dilerim bahsettiğim 1994 yılına ait raporu gelir vergisinden yararlanmak içindir bu raporun üzerinde şu tarihe kadar geçerlidir diye belirtilmemiş o alan boş bırakılmış ayrıca sürekli dir diye de belirtilmemiş ancak hastanenin raporuna istianen gelirler idare sağlık kurulu merkezi yüzde yüz 1. dereceden yararlanması gerektiğini belitten yazı ve eki raporukurul üyelerinin imzaladığı bağlı deftarlığa göndermiş ve o tarihten itibaren maaşta uygulanmaktadır.
2015 yılı kasım ayında engelli kimlik kartı almak için hastaneye başvuruda bulundum görme engelliyim aynı hastane hastalığımın ilerlemesine rağmen aynı hastahane raporun üzerinde belirtilen tanı da 1998 tarihindeki raporda görmem 3 metre oran yüzde 90 2015 kasım daki raporda görmem 2 metreye düşmüş oran yüzde 76 görevli memura sorduğumda 1998 tarihinden bu yıla yönetmeliklerin değiştiği oranların yeniden belirlediği ifade etti gerçekten oranlarda bir değişiklik var mı

2014 yönetmeliğinde engelli kimlik kartı alırken raporda sürekli ibaresi yazması gerekiyor gelir vergisi indiriminden yararlandığım üzerinde sürekli ibaresi belirtilmeyen ve geçerlilik tarihi belirtilmeyen 1994 tarihinde verilmiş olan gelirler dairesi sağlık kurunun vermiş olduğu karar geçerliliğini koruyor mu

saygılarımla

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 3 ay önce #12330 Yazan: erkanbil
erkanbil tarafından valilik onayı konusunda yanıtlandı
Papatya Hanım Ben Burhaniye Turizm Danışmada Birim Sorumlusuyum . Birim sorumlusu onayımızda valilikten onaylı acaba sorumlu o nayından dolayı bakanlığa bu konuda ücret taleb etsek alabilirmiyiz?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 3 ay önce #12332 Yazan: papatya
papatya tarafından valilik onayı konusunda yanıtlandı

erkanbil Yazan:: Papatya Hanım Ben Burhaniye Turizm Danışmada Birim Sorumlusuyum . Birim sorumlusu onayımızda valilikten onaylı acaba sorumlu o nayından dolayı bakanlığa bu konuda ücret taleb etsek alabilirmiyiz?


Sayın ERKANBİL,

,Devlet memurlarının özlük hakları kadro unvanları itibariyle belirlendiğinden, birim sorumlusu olmanız nedeniyle aylık maaşınızın farklı belirlenmesi mümkün olmayacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Bülent89
  • Bülent89 Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
  • Ziyaretçi
5 yıl 3 ay önce #12337 Yazan: Bülent89
Bülent89 tarafından ENGELLİ MEMURLARIN GELİR VERGİSİ MUAFİYETLERİ konusunda yanıtlandı
sayın papatya hanım

gelir vergisi indiriminde esas alınan özürlülük oranı mı yoksa çalışma güçü kaybı oranı mı indirim yapılırken hangi oran derecelendirmeye esas teşkil ediyor

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.151 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.