logo yeni

Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı

Daha
1 yıl 6 ay önce #12528 yazan papatya
papatya konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı

serap yazan: Merhabalar..
ben 14/11/2007 de göreve başlayan bir öğretmenim. şu an kadro derecem 2/2 gösterge:2600,,%82 engelleyim hala çalışıyorum fakat emekli olmak istiyorum, alacağım maaş ve ikramiye ne kadar olur bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. hizmet sürem 18 yıl 1 ay.
teşekkürler..

Sayın SERAP,
2016 yılının ilk altı ayında 18 tam hizmet yılıyla emekli olmanız durumunda, aylık maaşınız 1.713 TL, ikramiyeniz ise 43.592 TL olacaktır. Ancak, 2015 yıl sonu enflasyon farkı zammı yapılması durumunda, bu rakamlar biraz daha fazla olacaktır.
18 yıl 6 ay hizmet ile emekli olmanız durumunda ise emekli ikramiyeniz değişmeyecek ve maaşınız 1.725 TL olacktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 yıl 6 ay önce #12738 yazan xforce
xforce konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Sayın Papatya;
Daha öncede sorum olmuştu size. Durumumu tekrar edeyim. Ben 23 Mart 1998 tarihinde öğretmenlik görevime başladım. 24 ağustos 2015 tarihinde eğitim araştırma hastanesinden %52 sağlık raporu verildi. Bu raporu Vergi dairesine verdim ve Eylül 2015 tarihinde vergi indirimi belgesi geldi. Şu anda 3000 gösterge ve 1/1 de çalışmaktayım. Mart 2016 da 1/2 si olacağım. Size sorum yeni duruma göre emekli maaşım ve ikramiyem ne kadar olacak.
Cevabınızı bekliyor. teşekkür ediyorum.

Daha
1 yıl 6 ay önce - 1 yıl 6 ay önce #12739 yazan papatya

xforce yazan: Sayın Papatya;
Daha öncede sorum olmuştu size. Durumumu tekrar edeyim. Ben 23 Mart 1998 tarihinde öğretmenlik görevime başladım. 24 ağustos 2015 tarihinde eğitim araştırma hastanesinden %52 sağlık raporu verildi. Bu raporu Vergi dairesine verdim ve Eylül 2015 tarihinde vergi indirimi belgesi geldi. Şu anda 3000 gösterge ve 1/1 de çalışmaktayım. Mart 2016 da 1/2 si olacağım. Size sorum yeni duruma göre emekli maaşım ve ikramiyem ne kadar olacak.
Cevabınızı bekliyor. teşekkür ediyorum.

Sayın XFORCE,
18 tam hizmet yılında, 1/2'de 3000 ek göstergeyle 2016 yılının ilk altı aylık döneminde emekli olmanız halinde emekli aylığınız 1.788 TL, emekli ikramiyeniz ise 45.512 TL olacaktır. Hizmet sürenizin artmasına bağlı olarak bu tutarlar değişecektir.

Son Düzenleme: 1 yıl 6 ay önce yazan papatya.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: xforce

Daha
1 yıl 5 ay önce - 1 yıl 5 ay önce #12907 yazan bengisu
bengisu konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Merhaba Papatya hanim
Doğum yılım 1981
4a SGK ise başlama tarihi 12.2004 prim gün sayısı 944
Memuriyete baslama 8.2012
Derece kademe 7/2
Hastaliklarimdan dolayi rapor almak icin basvuracagim Özür oranı yüzde 40 in üstünde çıktığında ne zaman emekli olabilirim?
Su anda erken emekli olan birinin aldığı en düşük maaş ne kadardır?
Simdiden teşekkür ederim
Son Düzenleme: 1 yıl 5 ay önce yazan bengisu.

Daha
1 yıl 5 ay önce #12908 yazan papatya

bengisu yazan: Merhaba Papatya hanim
Doğum yılım 1981
4a SGK ise başlama tarihi 12.2004 prim gün sayısı 944
Memuriyete baslama 8.2012
Derece kademe 7/2
Hastaliklarimdan dolayi rapor almak icin basvuracagim Özür oranı yüzde 40 in üstünde çıktığında ne zaman emekli olabilirim?
Su anda erken emekli olan birinin aldığı en düşük maaş ne kadardır?
Simdiden teşekkür ederim

Sayın BENGİSU,
1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olarak işe girmiş olanların, çalışmaya başladıktan sonra çalışma gücündeki kayıp oranı %40 ilâ %49 arasında olanlar, 6480 gün (18 yıl) prim ödenmiş olunması şartıyla, yaş şartı aranmadan, yaşlılık aylığı almaya hak kazanabilmektedirler.
2016 yılının ilk altı ayında en düşük emekli maaşı 1.618 TL'dir.

Daha
1 yıl 5 ay önce #13013 yazan fallcon
fallcon konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Sayın Papatya, 01.09.1997 Harp okulu girişliyim, Harp okulu girişi itibarıyle emekli sandığı kesintisi başladı. 15.10.2011 tarihinde TSK dan malulen emekli oldum ve emekli ikramiyemi aldım. Sonra engelimin çalışmama engel teşkil etmediğine dair rapor alarak, 15.10.2013 tarihinde bir belediyede 4/1 dereceli bilgisayar işletmeni kadrosunda memur olarak işe başladım. 15.01.2015 tarihinde mühendis kadrosuna geçiş yaptım. Şu an 3/3 kadro derecedeyim. Ne zaman emekli olabilirim ve emekli ikramiyem ne kadar olur? 2. sorum 1/4 dereceye geldiğimde 6 yıl sonra bugünkü hesapla maaşım ve ikramiyem ne kadar olur? ;Teşekkür ederim, iyi çalışmalar

Daha
1 yıl 5 ay önce #13016 yazan papatya

fallcon yazan: Sayın Papatya, 01.09.1997 Harp okulu girişliyim, Harp okulu girişi itibarıyle emekli sandığı kesintisi başladı. 15.10.2011 tarihinde TSK dan malulen emekli oldum ve emekli ikramiyemi aldım. Sonra engelimin çalışmama engel teşkil etmediğine dair rapor alarak, 15.10.2013 tarihinde bir belediyede 4/1 dereceli bilgisayar işletmeni kadrosunda memur olarak işe başladım. 15.01.2015 tarihinde mühendis kadrosuna geçiş yaptım. Şu an 3/3 kadro derecedeyim. Ne zaman emekli olabilirim ve emekli ikramiyem ne kadar olur? 2. sorum 1/4 dereceye geldiğimde 6 yıl sonra bugünkü hesapla maaşım ve ikramiyem ne kadar olur? ;Teşekkür ederim, iyi çalışmalar

Sayın FALLCON,
Malulen emeklilik sonrası yeniden çalışmaya engelli olarak başlamışsanız, engel oranınıza göre emekli olabileceğiniz tarih farklı olacaktır. Ancak 6 yıl sonra emekli olmayı düşünüyorsanız engel oranınız ne olursa olsun 6 yıl sonra emekli olmanız mümkün olabilecektir.
Daha önce emekli ikramiyesi almış olmanız nedeniyle, yeniden emekli olduğunuzda 15/10/2013 tarihinden sonra geçen sürelere göre ikramiye ödenecektir. Maaş hesabınızda ise tüm çalışma süreleriniz değerlendirilecektir.

Buna göre, mühendis kadrosunda 1/4'te 15/10/2022 tarihinde (yani planladığınız tarih varsayılmıştır) emekli olduğunuzda; emekli ikramiyeniz 9 yıl üzerinden hesaplanacaktır. Maaş hesabınız ise yaklaşık 23 yıla göre yapılacaktır.
Bu bilgilerle (9 ve 23 yıl hizmet, 1/4) bugün emekli olan bir mühendis; 2.359 TL emekli maaşı ve 27.968 TL ikramiye alabilecektir.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fallcon

Daha
1 yıl 4 ay önce #13104 yazan YavusSelim
YavusSelim konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Merhaba papatya;
ilk defa sigorta (ssk) başlangıcı: 01/10/1994 den itibaren 450 gün hizmet sürem var. Lakin engelim doğuştan olmasına rağmen bu durumu bildirmemiştim.
Sonrasında 13/03/2002 tarihinde engelli statüsünde memuriyete başladım %40 oranla, maliye indirim de aynı oranda geldi. 2008~2010 yılları cıvarında engel oranım kanunla %70 oranına yükseldi fakat ben o teferruatla uğraşmadım yeniden maliyeye bildirimde bulunmadım. Hala da memuriyetim devam etmekte..
Emekliliği hak ettiğimi düşünüyorum, (siz de onaylarsanız sevinirim) şuan 4/1 'deyim. Temmuz 31'de 4/2 si olacağım. O tarihi beklerim diye düşünüyorum biraz fark eder diye o derece kademeden emekli olayım diye..

Şimdi sorum net olarak:
1. Emekliliği hak ettim değil mi?
2. 4/1 i olarak emekli olursam hemen alacağım aylık ve ikramiye miktarı ne olur?
3. 4/2 si olarak emekli olursam alacağım aylık ve ikramiye miktarı ne olur?
4 yine 4/2 si olarak 2017 Ocak ayını beklersem kayda değer bir fark olur mu, alacağım aylık ve ikramiye miktarında?

Bu foruma sırf sizin için üye oldum, verdiğiniz tüm cevaplar için ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim..
Saygılar..

Daha
1 yıl 4 ay önce #13105 yazan papatya

YavusSelim yazan: Merhaba papatya;
ilk defa sigorta (ssk) başlangıcı: 01/10/1994 den itibaren 450 gün hizmet sürem var. Lakin engelim doğuştan olmasına rağmen bu durumu bildirmemiştim.
Sonrasında 13/03/2002 tarihinde engelli statüsünde memuriyete başladım %40 oranla, maliye indirim de aynı oranda geldi. 2008~2010 yılları cıvarında engel oranım kanunla %70 oranına yükseldi fakat ben o teferruatla uğraşmadım yeniden maliyeye bildirimde bulunmadım. Hala da memuriyetim devam etmekte..
Emekliliği hak ettiğimi düşünüyorum, (siz de onaylarsanız sevinirim) şuan 4/1 'deyim. Temmuz 31'de 4/2 si olacağım. O tarihi beklerim diye düşünüyorum biraz fark eder diye o derece kademeden emekli olayım diye..

Şimdi sorum net olarak:
2. 4/1 i olarak emekli olursam hemen alacağım aylık ve ikramiye miktarı ne olur?
4 yine 4/2 si olarak 2017 Ocak ayını beklersem kayda değer bir fark olur mu, alacağım aylık ve ikramiye miktarında?

Bu foruma sırf sizin için üye oldum, verdiğiniz tüm cevaplar için ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim..
Saygılar..

Sayın SELİM,
Engelli olarak işe başlamamış olmanıza rağmen, en az yüzde 40 oranında doğuştan engelli olduğunuzu belgelendirmeniz durumunda 15 yıl (5400 gün prim) hizmet ile emekli aylığına hak kazanmanız mümkündür.
13/3/2016 tarihi itibariyle 15 yıl 3 ay hizmet süreniz olacaktır.
Bulunduğunuz unvanı belirtmediğinizden, 4 üncü derecede hakkınızda ek gösterge uygulanıp uygulanmayacağı bilinemeyeceğinden, emekli ikramiyesi miktarı konusunda net bir rakam verememekteyim.
Öte yandan, 2016 yılı ilk altı ayında emekli olmanız durumunda emekli maaşınız 1618 TL olacaktır. 5/3, 4/1 veya 4/2’de olmak emekli maaşı bakımından hiçbir fark yaratmayacaktır.
4 üncü derecede ek göstergeden yararlanmıyor olmanız durumunda, mevcut hizmet sürenize göre 4/1’de emekli ikramiyeniz 29.354 TL, 4/2’de emekli ikramiyeniz 29.481 TL olacaktır. Öte yandan, 9 ay daha bekleyerek 16 tam hizmet yılıyla emekli olursanız, (bugünkü hesapla) emekli ikramiyeniz 31.474 TL olacaktır.
Ancak, Temmuz maaş zammı en az %5, Ocak 2017 maaş zammı ise en az %3 olacak. Yukarıdaki emekli maaş ve ikramiye rakamlarını bu oranlarda artırarak emekli olmayı düşüneceğiniz tarihi tercih edebilirsiniz.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: YavusSelim

Daha
1 yıl 4 ay önce #13107 yazan YavusSelim
YavusSelim konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı

papatya yazan:

YavusSelim yazan: Merhaba papatya;

Şimdi sorum net olarak:

Saygılar..

Sayın SELİM,
Engelli olarak işe başlamamış olmanıza rağmen, en az yüzde 40 oranında doğuştan engelli olduğunuzu belgelendirmeniz durumunda 15 yıl (5400 gün prim) hizmet ile emekli aylığına hak kazanmanız mümkündür.
13/3/2016 tarihi itibariyle 15 yıl 3 ay hizmet süreniz olacaktır.
Bulunduğunuz unvanı belirtmediğinizden, 4 üncü derecede hakkınızda ek gösterge uygulanıp uygulanmayacağı bilinemeyeceğinden, emekli ikramiyesi miktarı konusunda net bir rakam verememekteyim.
Öte yandan, 2016 yılı ilk altı ayında emekli olmanız durumunda emekli maaşınız 1618 TL olacaktır. 5/3, 4/1 veya 4/2’de olmak emekli maaşı bakımından hiçbir fark yaratmayacaktır.
4 üncü derecede ek göstergeden yararlanmıyor olmanız durumunda, mevcut hizmet sürenize göre 4/1’de emekli ikramiyeniz 29.354 TL, 4/2’de emekli ikramiyeniz 29.481 TL olacaktır. Öte yandan, 9 ay daha bekleyerek 16 tam hizmet yılıyla emekli olursanız, (bugünkü hesapla) emekli ikramiyeniz 31.474 TL olacaktır.
Ancak, Temmuz maaş zammı en az %5, Ocak 2017 maaş zammı ise en az %3 olacak. Yukarıdaki emekli maaş ve ikramiye rakamlarını bu oranlarda artırarak emekli olmayı düşüneceğiniz tarihi tercih edebilirsiniz.

Papatya Hanım cevabınız için çok çok teşekkürler..
Ünvanım; VHKİ
Emekli maaş ve ikramiye miktarında değişiklik oldu mu?
Ssk lı olduğumda engelli indirimini yapmadım ancak, memuriyete zaten engellilere özel sınavla girdiğim için ve akabinde hemen vergi indirimine müracaat etmiştim. Öncesini belgelememe gerek var mı, emekli olabilmek için?
Hizmet birleştirmesini işe girerken yapmama rağmen bordroda hizmet yılı olarak 14 yıl 2 ay olarak gözükmekte.. Bir defasında düzelttirmek istedim, mutemetlik "Aaa yanlış halbuki 13/03/2002 den hesaplanmalıydı" diyerek 1 yılımı daha sileceklerdi ellemeyelim dedik. Fakat bu durum hep kafamı kurcalıyor?
Sizce bordroda ne yazması lazım?
Sizin verdiğiniz cevapları takip ettim hep, şimdiye kadar sizi neden keşfetmemişim pişmanlık duyuyorum.. Aslında benim bir de intibak emsal sorunsalım var, onu da pc başına geçimce yazarım detaylı olarak..
Emeğinize, yüreğinize sağlık..
Saygılar..

Sayfa oluşturma zamanı: 0.175 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.