logo yeni

Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı

Daha
2 yıl 9 ay önce #9021 yazan murtaza
murtaza konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Hayal bile olsa, öyle günler gelir belki diye umalım.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 8 ay önce #9369 yazan muzikcibaris
muzikcibaris konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
merhaba Papatya,
19/11/1999 tarihinde öğretmen olarak göreve başladım. Emekli ikramiyem ve maaşım ne kadar olur? Teşekkürler.

Daha
2 yıl 8 ay önce #9373 yazan papatya
papatya konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Sayın MUZİKCİBARİS,

1 Ekim 2008 tarihinden önce işe girenlerden, çalışmaya başlamadan önce en az %40 oranında engeli olanların emekli olabilmesi 15 yıl hizmet süresini tamamlamaları halinde mümkün olabilmektedir.

19/11/1999 tarihinde göreve başladığınıza göre, (ara verme durumunuz yok ise) bu ay içerisinde 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış olacağınız anlaşılıyor.

Emekli aylık ve ikramiye miktarınız konusunda net bir cevap verebilmem için, hesaplanırken, emekli olacağınız tarihteki derece ve kademeniz öğretmen kadrosunda derece ve kademenizin ne olduğunu da bilmek gerekecektir.

Öte yandan 1 inci derece öğretmen kadrosunda olmamanız durumunda emekli maaşınız 1.311,57 TL olacaktır. (2014 yılı için)

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: muzikcibaris

Daha
2 yıl 8 ay önce #9464 yazan muzikcibaris
muzikcibaris konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Kusura bakmayın epey eksik bilgi vermişim. :)
şu anda 3/2 si olacağım. Derece / Kademe 3 / 1
Ek Gosterge 1600
Derece / Kademe (Emekliliğe Esas) 3 / 1
Ek Gösterge (Emekliliğe Esas) 1600
engel oranı %60 engell göreve başladım.

teşekkürler.

Daha
2 yıl 8 ay önce #9467 yazan papatya

muzikcibaris yazan: Kusura bakmayın epey eksik bilgi vermişim. :)
şu anda 3/2 si olacağım. Derece / Kademe 3 / 1
Ek Gosterge 1600
Derece / Kademe (Emekliliğe Esas) 3 / 1
Ek Gösterge (Emekliliğe Esas) 1600
engel oranı %60 engell göreve başladım.

teşekkürler.

Sayın MUZİKCİBARİS,

15 yıl hizmet süresine göre ve 3/2 olduğunuz varsayımıyla hesapladığımızda;
-2014 yılında; emekli aylığınız 1.311,57 TL, emekli ikramiyeniz 25.892,48 TL olacaktır.
-2015 yılında; emekli aylığınız 1.350,92 TL, emekli ikramiyeniz 26.669,26 TL olacaktır.

Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: muzikcibaris

Daha
1 yıl 9 ay önce #12088 yazan xforce
xforce konu cevapladı: Engelli Memur Emekli olunca ikramiye ve maaşı
Papatya hanım; 23.03.1998 tarihinde memuriyet hayatıma başladım. 24.08.2015 tarihinde eğitim araştırma hastanesinden %52 rapor verildi. Engelli kartımı aldım. Vergi dairesine başvurarak vergi indiriminden yararlanmak istediğimi belirttim ve Ekim ayında çalıştığım kamu kurumuna %52 onaylanmış şekilde 3.derece sakatlık indirimi şeklinde geldi.
Benim sizden yardım isteğim;
* Bu rapor ile indirimli emeklilikten yararlanabiliyor muyum?
* Yararlana biliyorsam nasıl bir yol izlemeliyim?
* Bağlanacak emekli maaşı ve ikramiye ne kadar olacaktır.
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Daha
1 yıl 9 ay önce #12090 yazan papatya

xforce yazan: Papatya hanım; 23.03.1998 tarihinde memuriyet hayatıma başladım. 24.08.2015 tarihinde eğitim araştırma hastanesinden %52 rapor verildi. Engelli kartımı aldım. Vergi dairesine başvurarak vergi indiriminden yararlanmak istediğimi belirttim ve Ekim ayında çalıştığım kamu kurumuna %52 onaylanmış şekilde 3.derece sakatlık indirimi şeklinde geldi.
Benim sizden yardım isteğim;
* Bu rapor ile indirimli emeklilikten yararlanabiliyor muyum?
* Yararlana biliyorsam nasıl bir yol izlemeliyim?
* Bağlanacak emekli maaşı ve ikramiye ne kadar olacaktır.
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Sayın XFORCE,

1 Ekim 2008 tarihinden önce işe girenlerden, çalışmaya başladıktan sonra çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ilâ %59 arasında olanlar, 5760 gün (16 yıl) gün prim ödemiş olmaları şartıyla, yaş şartı aranmadan yaşlılık aylığı almaya hak kazanabiliyor.

Prim ödeme gün sayısını doldurmuşsanız, emekli olduğunuzda alacağınız emekli aylık ve ikramiyesinin miktarı unvanınıza, derece/kademenize göre değişiklik gösterecektir.

Engelli indiriminden yararlanma başvurusu konusunda ise bu sitede yer alan bir yazıdan aşağıdaki bölümü okumanız yararlı olur diye düşünüyorum.

Engelli indiriminden yararlanmak isten çalışanlar, ikamet ettikleri yerde bulunan şu kurumlardan birine;

-Vergi Dairesi Başkanlığına,

-Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne,

-Vergi Dairesi Müdürlüğüne

-Malmüdürlüğüne

çalıştığı işyerinden alacağı çalışmakta olduğunu gösterir belge, TC Kimlik numarası ve 3 adet vesikalık fotoğrafla birlikte müracaat ederek, bu yerlerde bulunan matbu dilekçeyi doldurmak suretiyle başvuruda bulunurlar. (Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişinin engelli olması halinde, hem engelli kişinin ve hem de çalışan kişinin TC Kimlik numarası ile 3’er adet vesikalık fotoğraf ibraz edilir.)

Başvurulan kurumlar, engelli olduğu belirtilen kişiyi, engelli sağlık raporu almak üzere ilgili engelli sağlık kuruluna sevk eder. Bu sağlık kurulunda düzenlenecek rapor üzerinde yapılacak işlemlerden sonra, engellilik dereceleri sakatlık indirimi kapsamında bulunanlara ilişkin raporların bir örneği kamu personelinin işyerine gönderilir.

Genel uygulama bu şekilde olmakla birlikte, yukarıda belirtilen kurumlara başvuru sırasında, başka bir sebepten dolayı alınmış olan sağlık raporlarının gerekli diğer belgelerle birlikte sunulması halinde, bu rapora istinaden yapılacak değerlendirmeler neticesinde, yeni rapor alınmasına gerek görülmeyen durumlar da olabilmektedir.

Daha
1 yıl 9 ay önce #12105 yazan xforce
Sayın Papatya Hanım; öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
Ben raporumu 24.08.2015 tarihinde aldım. Bağlı bulunduğum vergi dairesi müdürlüğüne başvurarak vergi indirimi talebinde bulundum. Ekim ayı itibari ile vergi dairesi başkanlığı tarafından onaylanarak kurumuma yazı gelerek tarafıma tebliğ edildi. Erken emekli olmak için başvuru yaptığımda başvurduğum kurum tekrar sağlık raporu almak için beni sevk edecek mi? Yoksa mevcut rapora göre mi karar verecek? Sonuçta tam teşekküllü hastaneden alınmış bir sağlık kurulu raporu. Ayrıca mesleğim öğretmen, ünvanım okul müdür yardımcısı.Derece ve kademem 1/1 ndeyim. 3000 ek göstergem var. Bu derece, kademe ve ek göstergeye göre ne kadar ikramiye ve emekli aylığı alabilirim. Bir siteden öğrendiğim kadarı ile emekli maaşı 2015 yılı için 1450 TL den aşağı olamıyormuş. Tam olarak ne kadar maaş ve ikramiye alacağımı nasıl hesaplayabilirim.
Bu konularda yardımınızı bekliyor, teşekkür ediyorum.

Daha
1 yıl 9 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #12106 yazan papatya

xforce yazan: Sayın Papatya Hanım; öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
Ben raporumu 24.08.2015 tarihinde aldım. Bağlı bulunduğum vergi dairesi müdürlüğüne başvurarak vergi indirimi talebinde bulundum. Ekim ayı itibari ile vergi dairesi başkanlığı tarafından onaylanarak kurumuma yazı gelerek tarafıma tebliğ edildi. Erken emekli olmak için başvuru yaptığımda başvurduğum kurum tekrar sağlık raporu almak için beni sevk edecek mi? Yoksa mevcut rapora göre mi karar verecek? Sonuçta tam teşekküllü hastaneden alınmış bir sağlık kurulu raporu. Ayrıca mesleğim öğretmen, ünvanım okul müdür yardımcısı.Derece ve kademem 1/1 ndeyim. 3000 ek göstergem var. Bu derece, kademe ve ek göstergeye göre ne kadar ikramiye ve emekli aylığı alabilirim. Bir siteden öğrendiğim kadarı ile emekli maaşı 2015 yılı için 1450 TL den aşağı olamıyormuş. Tam olarak ne kadar maaş ve ikramiye alacağımı nasıl hesaplayabilirim.
Bu konularda yardımınızı bekliyor, teşekkür ediyorum.

Sayın XFORCE,
2016 yılının ilk altı ayı içerisinde 17 tam hizmet süresi üzerinden 1/1 Öğretmen olarak emekli olmanız durumunda, Emekli aylığınız 1.742 TL, emekli ikramiyeniz ise 42.502 TL olacaktır. (2016 yılı için açıklanmış olan katsayılara göre)

Engelli indiriminden yararlanmanızı sağlayan raporun varlığına rağmen, emekli olmak istediğinizde SGK tarafından sevk edileceğiniz sağlık kurulundan yeniden rapor almanız gerekeceğini düşünüyorum.

Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce yazan papatya.

Daha
1 yıl 9 ay önce #12107 yazan xforce
İlginize çok teşekkür ediyorum.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.155 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.