logo yeni

calisanlar2 copy

Öğretmenliğe Kurumlar Arası İlk Atama İle Geçiş

Çok
6 yıl 6 gün önce #6815 Yazan: pegaipanderma
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Mv. Mahmut TANAL, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'nın cevaplaması için yazılı soru önergesi vererek "memur öğretmenler" konusunu meclis gündemine taşıdı.

İŞTE O SORU ÖNERGESİ;


Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğininin 5. 12, 17, 21 ve 22. maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum İçi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırılmıştır. Kurum İçi ve Kurumlar Arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS'ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile memur öğretmenler bir anda mağdur duruma düşmüşlerdir. Bu konu hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması zorunluluğu doğmuştur.

1- Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında, 6 yıl dershanelerde hizmeti bulunanları KPSS şartı aramaksızın öğretmenlik kadrolarına atamalarını uygun görülürken, neden kamu hizmetinde bulunan memurlara KPSS şartı getirilmiştir?

2- Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına aykırılık teşkil etmez mi?

3- Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine aykırılık teşkil etmez mi?

4- Memur öğretmenlerin bu mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 6 gün önce #6816 Yazan: metinc

pegaipanderma Yazan:: Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Mv. Mahmut TANAL, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'nın cevaplaması için yazılı soru önergesi vererek "memur öğretmenler" konusunu meclis gündemine taşıdı.

İŞTE O SORU ÖNERGESİ;


Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğininin 5. 12, 17, 21 ve 22. maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum İçi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırılmıştır. Kurum İçi ve Kurumlar Arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS'ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile memur öğretmenler bir anda mağdur duruma düşmüşlerdir. Bu konu hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması zorunluluğu doğmuştur.

1- Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında, 6 yıl dershanelerde hizmeti bulunanları KPSS şartı aramaksızın öğretmenlik kadrolarına atamalarını uygun görülürken, neden kamu hizmetinde bulunan memurlara KPSS şartı getirilmiştir?

2- Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına aykırılık teşkil etmez mi?

3- Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine aykırılık teşkil etmez mi?

4- Memur öğretmenlerin bu mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?


Zaten bunun haberi var sitede .
http://memurunyeri.com/kpss/kpss-haberleri/6389-memur-ogretmenler-neden-kpss-ye-giriyor.html

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 9 ay önce - 5 yıl 9 ay önce #7828 Yazan: pegaipanderma
http://www.dilekceonline.com/memur_oretmenler_olarak_alnm_hakkmz_geri_istiyoruz#form
Son Düzenleme: 5 yıl 9 ay önce Düzenleyen:pegaipanderma

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 9 ay önce - 5 yıl 9 ay önce #7829 Yazan: pegaipanderma

pegaipanderma Yazan:: http://www.dilekceonline.com/memur_oretmenler_olarak_alnm_hakkmz_geri_istiyoruz#form

[/color][/b]


memur öğretmenler olarak alınmış hakkımızı geri istiyoruz

Sayın Bakanım. Kamu kuruluşunda 657e tabi devlet memuru olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda öğretmenlik mezunuyum. Kurumlar arası geçiş ile MEB'de öğretmen olarak geçiş yapmak istiyorum.
Ancak,MEB öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinin dayanağını oluşturan 657 sayılı Devlet Memurları Yasası,1739 sayılı Milli Eğitim Temel yasası, 3797 sayılı Mili Eğitim Bakanlığının Teşkilat Görevleri hakkında herhangi bir değişiklik yapılmadığı halde, yönetmelikte değişiklik yapılarak öğretmenliğe atanmak isteyen devlet memurları için Kpss'ye girme şartı getirilmiştir.
Fakat 5580 sayılı kanun ile dershanelerde 6 yılını dolduran öğretmenlere 2015 yılında sadece mülakat ile ögretmen olma hakkı verilmiştir.
Bu nedenle yönetmeliğin eski haline getirilmesini ya da yeni bir düzenleme ile diğer kamu kuruluşlarında olduğu gibi her yıl belirli dönemlerde KPSS şartı olmadan kamu personellerinin Kurumlar arası ilk atama ile Meb'e geçişimizin sağlanması, 31.08.2012 tarihinde değişen yönetmeliğin değişiklik öncesi geçiş şartlarını sağlayanların hakları saklı kalarak, 31.08.2012 tarihinden sonra memur olanları kapsaması hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim

HATİCE ÇEVİKBAŞ Dilekçe sahibi
Son Düzenleme: 5 yıl 9 ay önce Düzenleyen:pegaipanderma

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 9 ay önce #7941 Yazan: pegaipanderma
Sayın Memurunyeri okuyucuları,takipçileri...
Hiç mi aranızda asıl mesleği öğretmenlik olup koşullar gereği memur olmak zorunda bırakılmış ve devlette MEB öğretmenliğe geçiş yapmak isteyen ve kurumlararası İLK atama hakkı Ömer Dinçer zamanında bir gecede yönetmelik değişikliği ile gasp edilmiş birileri yok!

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 9 ay önce #7942 Yazan: pegaipanderma
30Ağustos2012de gasp edilen kurumlararası ilk atama hakkı; özel dershanelerde-özel okullarda çalışırken MEB tarafından öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış;yaşam koşulları gereği eğitim-öğrenim-alanları dışında memur olmak zorunda bırakılmış tüm öğretmenlere, devlette okul öğretmenliğine geçişleri fiili memuriyet süreleriyle değil emekliliğe esas olan toplam hizmet süresiyle aile düzenini kurmuşlar için yaşları da dikkate alınarak (en azından 30 yaş ve üzeri için) zorunlu hizmetten muaf bir şekilde derhal sağlanmalı!..

Memuröğretmenlere emeklilik süresiyle kurumlar arası ilk atamaya başvuru hakkının iadesinin yanında; kpss puanı ile de normal ilk atamaya MEBBİS üzerinden ilgili 2 sayfanın birden açılmasıyla aynı atama döneminde iki yerden başvuru hakkı verilmeli

Yani öğretmenliğe ilk kez atanmak isteyen, sayıca zaten çok az memur olmak zorunda bırakılmış öğretmenlere ya hizmet süresiyle ya da kpss puanıyla geçersin denilerek değil özel bir statüde geçiş olanağı sunulmalı.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.184 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.