logo yeni

calisanlar2 copy

Öğretmenliğe Kurumlar Arası İlk Atama İle Geçiş

Çok
7 yıl 5 ay önce - 7 yıl 5 ay önce #234 Yazan: pegaipanderma
Bundan sonraki tüm atamalarda ZORUNLU HİZMETTEN MUAF TUTULARAK , memuriyet süresiyle değil EMEKLİLİĞE ESAS HİZMET SÜRESİ ile kurumlar arası geçiş sonucunda öğrenimini gördüğümüz asıl mesleğimize yani öğretmenliğimize kavuşmak istiyoruz!

Yıllarca MEB'in Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne bağlı özel okul ve dershanelerde çalışıp bir yandan da 10 yıldan beri 70'li 80'li 90'lı puanlarlarla ataması yapılmayıp en sonunda yüksek KPSS-3 puanıyla memurluk kazanmak zorunda bırakıldık.

Herkesin toplumsal adaleti bozmadan yaşamını düzenlemeye,geleceğe dair düzenini kurmaya hakkı vardır.Takdir etmelisiniz ki bu düzen belli bir yaştan sonra kolay sağlanmaz.

Emeklilik süresine gelince...Yıllarca kuruyemişçide ya da sanayide SSK'lı olarak çalışmadık.Elbette kurumlar arası atamalarda; özel okul ve dershanelerde çalıştığımız SSK'lı sürenin memuriyet ya da emeklilik süresine yansıması doğrultusundaki eğitim-öğretim alanındaki hizmet süresinin geçerli sayılmasını ve bu haksızlığın derhal giderilmesini isteyeceğiz.

2002'den beri her Şubat-Ağustos atamasında bugüne kadar binlerce din kültürü ahlak bilgisi öğretmenciği,ilahiyatçı,2 yıllıklar,imam-hatip meslek lisesi dersi öğretmenlikleri adı altında bir takım mezunlara bir kılıfına uydurulup çok düşük puanlarla devlette kadro verildi.

Kimsenin başka kurumlarda çalışmak zorunda bırakılıp sonra da unutulan ve özellikle son 7-8 yıldır lise Matematik+Biyoloji+Fizik+Kimya+Türk Dili ve Edebiyatı+Tarih+Coğrafya+Fransızca+Almanca+... öğretmeni toplamından kat kat fazla sayıda ve çok düşük puanlarla alımı yapılan binlerce Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni,imam-hatip meslek dersi öğretmeni,Kuran Kursu öğreticisi ...vs (okullarda haftalık ders saatinin azlığı ortada olmasına rağmen)dışındaki asıl öğretmenlerin farklı farklı kurumlarda çalışmak zorunda bırakıldığından bahsettiği yok.

Bir öğretmenden veya bir G.İ.H sınıfı memurdan çok daha yüksek maaş-özlük haklarıyla; gülünç derecede düşük KPSS puanları ile ve KPSSsiz alınan imam,hatip,müezzin,vaiz,gassal,Kuran kursu öğreticisi,fahri Kuran kursu öğreticisi,molla,mele,...vb ise konunun farklı bir boyutu...

10 yıldır 70-90 ve hatta üzeri puanlarla atanmayıp özel okullarda-dershanelerde çalışan;en sonunda yüksek bir kpss-p3 puanıyla bitirdiğimiz bölümle hiçbir ilgisi olmayan B grubu GİH sınıfı memuriyet kazanmak zorunda bırakılan çoğunluğumuz yüksek lisanslı memur öğretmenleriz. Bizler 70-80-90'lı puanlarla çok az kontenjan ayrılması nedeniyle de atanmazken 22,34,41 puanla hatta "sıfır" puanla başka dallarda kaliteli "sözde" öğretmenler alınıyor!

Maalesef hiç birimiz yeni mezun değiliz.30'lu yaşlardan sonra memuriyet süremizle kurumlar arası ilk atama yoluyla atanmaya çalışsak yüksek sayıda kontenjan vermiyorlar iken bir de üzerine şu durum çıktı.Şöyle ki;

zaten çok kısıtlı olan, 30Ağustos2012'de bir resmi tatil gecesinde aniden yapılan atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki değişiklikle kaldırılan ama ne hikmetse öğretmenliği denemiş sonra sevmeyip öğretmenlik dışı memuriyete geçmiş yıllar sonra bundan da sıkılmış ve tekrar öğretmenlik aşkı depreşmiş kişilerin şımarıklık yapma şansları kurumlar arası yeniden atama ile devam ettirilirken; bizler yüksek puanlar almamıza rağmen özellikle lise branş öğretmenleri olarak atamalarımız kısıtlı kontenjanlar "kasten" verildiği için (son 10yılın atamalarında bir tarafta din kültürü ahlak bilgisi öğretmenciği sayısı diğer yanda matematik+biyoloji+fizik+kimya+edebiyat+... sayılarına bakmanız yeterli ki hala din kültürü ve İHL meslek dersi öğretmeni açığı varmış!) yapılmamış yıllar geçmiş en sonunda 85 ve üzeri uçuk puanlarla kpss ile memurluğu kazanmış öğretmenlerin kurumlar arası ilk atamadaki çok az sayıda çok düşük yüzdeli olan memuriyet sürelerine göre başvuru hakları da ellerinden alınmış durumdadır.

Verseler bile 7yıla varan hatta geçen mecburi hizmet durumu var.Yeni mezun olsak 3-5 yıl zorunlu hizmeti tamamlayıp otuzumuza gelmeden düzenimizi kurabilirdik ama şimdi...

Şubat2012 atamalarında yanılmıyorsam mevcut hukuki duruma uyulmayıp kurumlar arası ilk atama kontenjan ayrılmadan öğretmen alımına gidildi.MEB açılan mahkemede haksız çıkarak şubatta ayırmadığı kontenjanı ağustostaki atamalarda kullandı ve hemen atama yönetmeliğini değiştirdi.

Kurumlarası öğretmenlik ilk atama yolunu kapatıp bizleri aldığımız eğitim-öğrenim dışında sıradan bir memurlukta çalışmak zorunda bırakanlar!

Geriye dönük 2012Ağustos,2013Ağustos ve bundan sonraki tüm atamalarda ZORUNLU HİZMETTEN MUAF TUTULARAK , memuriyet süresiyle değil EMEKLİLİĞE ESAS HİZMET SÜRESİ ile öğretmenliğimizin verilmesini istiyoruz.
Son Düzenleme: 7 yıl 5 ay önce Düzenleyen:pegaipanderma

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 5 ay önce #647 Yazan: pegaipanderma
#kurumlararasıilkatamayıyüksekkontenjanlazorunluhizmetsizgeriistiyoruz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 5 ay önce #663 Yazan: nilüfer
Hizmet değerlendirmesindeki uygulama gerçekten adaletsiz

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 5 ay önce #1019 Yazan: pegaipanderma
Öğretmenliklerimize Kurumlar Arası İlk Atama hakkımızın,memuriyet süresiyle değil EMEKLİLİĞE ESAS HİZMET SÜRESİ ile verilmesini istiyoruz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 5 ay önce #1046 Yazan: turanaga
Bu isteğe katılmamak, desteklememek mümkün değil.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 5 ay önce #2228 Yazan: pegaipanderma
30 Ağustos 2012 resmi tatil gecesinde resmi gazetede atama yönetmeliğinin değiştirilmesiyle elimizden alınıp gasp edilen hakkımızı,memur öğretmenlere ilk atama hakkını

#kurumlararasıilkatmayıyüksekkontenjanlazorunluhizmetsizgeriistiyoruz

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.176 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.