logo yeni

kademe ilerlemesi durdurulması

Daha
2 yıl 11 ay önce #11112 yazan merveylmz
merveylmz konu oluşturdu: kademe ilerlemesi durdurulması
merhabalar, atama işlemine karşı dava açtım, idare mahkemesi işlemi iptal etti, idare dava açtığım dilekçedeki ifadelerden dolayı hakkımda disiplin cezası verdi, acaba buna benzer problem yaşayan var mı? dilekçe yazan var mı? örnek dava konusunda yardımcı olur musunuz?

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 11 ay önce #11113 yazan nazli
nazli konu cevapladı: kademe ilerlemesi durdurulması
Kuruma karşı açılan dava dilekçelerinde yer alan ifadelerin disiplin cezası verilmesini gerektirecek türde olması durumunda, disiplin amirlerinin ilgili memur hakkında disiplin cezası verebileceklerini düşünüyorum. Ancak dava dilekçesinde yer alan her ifadenin de disiplin cezasına konu edilmemesi lazım. Sizin hangi fiili işlediğiniz iddia ediliyorsa, ceza neye dayandırılmışsa onu bilerek birşeyler söylenebilir.

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
2 yıl 11 ay önce #11114 yazan metinc
metinc konu cevapladı: kademe ilerlemesi durdurulması
Burada kullanılan ifadelere bakmak lazım.

Türk Ceza Kanununun 128 inci maddesinde şu hükme yer verilmiştir:
"Yargı mercileri veya idari makamlar nezdinde yapılan yazılı veya sözlü başvuru, iddia ve savunmalar kapsamında, kişilerle ilgili olarak somut isnadlarda ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunulması halinde, ceza verilmez. Ancak, bunun için isnat ve değerlendirmelerin, gerçek ve somut vakıalara dayanması ve uyuşmazlıkla bağlantılı olması gerekir."

Tabi buradaki "ceza verilmez" ifadesi Türk Ceza Hukuku bakımındadır. Memurların disiplin hukukunu doğrudan ilgilendirmemektedir. Ancak dava dilekçelerinde yer alması gereken isnat ve olumsuz değerlendirmelerin gerçek ve somut olaylara dayanması gerektiğini bir ilke olarak ortaya koyması bakımından önemlidir.

Dava dilekçenizde disiplin cezası almanıza sebep olan ifadeler davayla ilgili ve somut olaylara dayalı ise, yani belgelendirebiliyorsanız, disiplin cezasının iptali amacıyla dava açabilirsiniz.
_________

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.452 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.