logo yeni

calisanlar2 copy

kademe ilerlemesi durdurulması

Çok
5 yıl 8 ay önce #11112 Yazan: merveylmz
kademe ilerlemesi durdurulması, merveylmz tarafından oluşturuldu
merhabalar, atama işlemine karşı dava açtım, idare mahkemesi işlemi iptal etti, idare dava açtığım dilekçedeki ifadelerden dolayı hakkımda disiplin cezası verdi, acaba buna benzer problem yaşayan var mı? dilekçe yazan var mı? örnek dava konusunda yardımcı olur musunuz?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11113 Yazan: nazli
nazli tarafından kademe ilerlemesi durdurulması konusunda yanıtlandı
Kuruma karşı açılan dava dilekçelerinde yer alan ifadelerin disiplin cezası verilmesini gerektirecek türde olması durumunda, disiplin amirlerinin ilgili memur hakkında disiplin cezası verebileceklerini düşünüyorum. Ancak dava dilekçesinde yer alan her ifadenin de disiplin cezasına konu edilmemesi lazım. Sizin hangi fiili işlediğiniz iddia ediliyorsa, ceza neye dayandırılmışsa onu bilerek birşeyler söylenebilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 8 ay önce #11114 Yazan: metinc
metinc tarafından kademe ilerlemesi durdurulması konusunda yanıtlandı
Burada kullanılan ifadelere bakmak lazım.

Türk Ceza Kanununun 128 inci maddesinde şu hükme yer verilmiştir:
"Yargı mercileri veya idari makamlar nezdinde yapılan yazılı veya sözlü başvuru, iddia ve savunmalar kapsamında, kişilerle ilgili olarak somut isnadlarda ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunulması halinde, ceza verilmez. Ancak, bunun için isnat ve değerlendirmelerin, gerçek ve somut vakıalara dayanması ve uyuşmazlıkla bağlantılı olması gerekir."

Tabi buradaki "ceza verilmez" ifadesi Türk Ceza Hukuku bakımındadır. Memurların disiplin hukukunu doğrudan ilgilendirmemektedir. Ancak dava dilekçelerinde yer alması gereken isnat ve olumsuz değerlendirmelerin gerçek ve somut olaylara dayanması gerektiğini bir ilke olarak ortaya koyması bakımından önemlidir.

Dava dilekçenizde disiplin cezası almanıza sebep olan ifadeler davayla ilgili ve somut olaylara dayalı ise, yani belgelendirebiliyorsanız, disiplin cezasının iptali amacıyla dava açabilirsiniz.
_________

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.193 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.