logo yeni

Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre

Çok
3 yıl 9 ay önce #9582 Yazan: deliorman
arkadaşlar disiplin soruşturmasında verilen 7 günlük savunma süresi haftasonuna denk gelirse nasıl işlem yapılır?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 9 ay önce #9583 Yazan: levent
levent tarafından Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre konusunda yanıtlandı
hafta sonundan sonra ilk pazartesi verirsin

:)
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: deliorman

Çok
3 yıl 9 ay önce #9587 Yazan: deliorman
deliorman tarafından Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre konusunda yanıtlandı
Konuyla ilgili mevzuat varmıdır nerede bulabilirim?

Çok
3 yıl 9 ay önce #9588 Yazan: levent
657 sayılı kanun:

Savunma hakkı:

Madde 130 - Devlet memuru hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemez.

Soruşturmayı yapanın veya yetkili disiplin kurulunun 7 günden az olmamak üzere verdiği süre içinde veya belirtilen bir tarihte savunmasını yapmıyan memur, savunma hakkından vazgeçmiş sayılır.

Çok
3 yıl 9 ay önce #9591 Yazan: deliorman
deliorman tarafından Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre konusunda yanıtlandı
levent cevabın için teşekkür ederim ancak o hükmü bende biliyorum. Benim sormak istediğim 7 günlük süre haftasonuna denk gelirse pazartesi sürenin son günü olacağına dair bir kanun varmıdır?

Çok
3 yıl 9 ay önce #9593 Yazan: levent

deliorman Yazan:: levent cevabın için teşekkür ederim ancak o hükmü bende biliyorum. Benim sormak istediğim 7 günlük süre haftasonuna denk gelirse pazartesi sürenin son günü olacağına dair bir kanun varmıdır?

bu sitede hukukçu arkadaşlarımız da var eminim cevap yazacaklardır, benim şahsi görüşüm kanun tarafından öngörülmüş bir süre hesaplanırken size tebliğ edildiği günün ertesi günü birinci günü sayılır, eğer sürenin son günü resmi tatile denk gelmesi halinde söz konusu süre, takip eden mesai gününün sonunda bitecektir.

Çok
3 yıl 9 ay önce #9596 Yazan: papatya
papatya tarafından Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre konusunda yanıtlandı

deliorman Yazan:: levent cevabın için teşekkür ederim ancak o hükmü bende biliyorum. Benim sormak istediğim 7 günlük süre haftasonuna denk gelirse pazartesi sürenin son günü olacağına dair bir kanun varmıdır?

Sayın DELİORMAN,

Devlet Memurları Kanununda yer alan süre düzenlemelerinde, sürelerin son gününün tatil günlerine denk gelmesi halinde nasıl bir uygulama yapılacağı konusunda ayrıca hükümlere yer verilmemiştir.

Öte yandan, idari işlemlere ilişkin yargılamalarda, belirlenmiş olan sürenin son gününün tatile rastlaması halinde nasıl hareket edileceği konusu 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununda düzenlenmiş olup, idari işlemlere ilişkin uygulamalarda da bu düzenlemelere göre hareket edilmektedir.

2577 sayılı Kanuna göre, sürenin son gününün tatil gününe rastlaması halinde, süre tatil gününü izleyen çalışma gününün bitimine kadar uzamaktadır.

Buna göre, sorunuza Sayın LEVENT'in verdiği cevapta da ifade edildiği üzere, son günü tatile dank gelen savunma yapma süresi, tatil bitimini izleyen ilk mesai günü mesai saati sonu itibariyle bitmiş olacaktır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: levent

Çok
2 ay 1 gün önce #16790 Yazan: memur23
memur23 tarafından Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre konusunda yanıtlandı
Merhabalar bir konuda danışmak istiyorum doğru mu yazdım bilmiyorum ama bu savunmada 7 günlük süre içersinde Bayram tatili yani resmi tatil olur ise bayram tatilinide 7 gün içinde saymamız mı gerekiyor yoksa o günleri atlayarak mı saymalıyız şimdiden teşekkür ederim.

Çok
2 ay 1 gün önce #16791 Yazan: papatya
papatya tarafından Disiplin soruşturmasında 7 günlük süre konusunda yanıtlandı
Sayın MEMUR23,
Disiplin işlemlerinde savunmasını yapabilmesi için memura 7 günden az olmamak üzere süre verilmesi gerekmektedir.
Savunma için tanınan en az sürenin ne kadar olacağı belirlenmiş iken en çok ne kadar olacağı ise belirlenmemiştir. Bu nedenle savunma süresinin 7 gün veya 7 iş günü olarak tanınması da mümkündür.

Öte yandan, memura tanınan savunma süresinin tamamının veya bir kısmının tatil günlerine rastlaması halinde nasıl bir uygulama yapılacağı konusunda ayrıca hüküm yer almamaktadır.

Ancak, idari işlemlere ilişkin yargılamalarda, belirlenmiş olan sürenin son gününün tatile rastlaması halinde nasıl hareket edileceği İdari Yargılama Usulü Kanununda düzenlenmiş olup, idari işlemlere ilişkin uygulamalarda da bu düzenlemelere göre hareket edilmektedir.

Buna göre, idari işlemlere ilişkin yargılamada, sürenin son gününün tatil gününe rastlaması halinde, süre tatil gününü izleyen çalışma gününün bitimine kadar uzamaktadır.

Bu çerçevede, savunma süresinin iş günü olarak değil de sadece gün olarak belirlendiği durumlarda, bu günlere denk gelen tatil günleri de söz konusu süreden sayılmakta ve tanınmış olan süreye ilave yapılmamaktadır. Ayrıca, savunma için tanınan sürenin son gününün tatile denk gelmesi durumunda ise, tatil bitimini izleyen ilk mesai günü mesai saati sonuna kadar savunma yapma imkanı olabilecektir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Sayfa oluşturma süresi: 0.649 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.