logo yeni

calisanlar2 copy

KURUM AVUKATI MAAŞLARI VE DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİ (666 SAYILI KHK KAPSAMINDA)

Çok
2 yıl 5 ay önce #16924 Yazan: schiwawa
Merhabalar, bir Üniversitede kurum avukatı olarak görev yapıyorum. Arkadaşlarla iletişimlerimizde, örnek vermek gerekirse Sağlık Bakanlığı'ndaki avukatların aylık yaklaşık 800 TL döner sermaye performans ödemesi aldığını öğrendik. Yine Belediyelerdeki kurum avukatlarının ise 700, 800 TL civarında denge tazminatı isimli bir alacak kalemlerinin bulunduğunu öğrendik. Şu an 7/3 Avukat maaşı 4.200 TL iken, sağlık bakanlığı ve belediyelerde bu ödemelerle beraber meslektaşlarımızın maaşları döner sermaye performans ödemesi ve denge tazminatı gibi kalemlerle beraber net 5.000 tl civarında olmaktadır (Yıl içerisinde 1 defa alınan vekalet ücreti hariç).

Sağlık Bakanlığı'nın döner sermaye yönetmeliğinde avukatlar da yazılmakta; ve döner sermaye hak ediş oranları yer almaktadır. Bizim kurumumuzda da döner sermaye yönetmeliği var, ancak avukatlara herhangi bir ödeme / oran öngörülmüş değil. Biz de hastanenin işleriyle uğraşıyor ve döner sermaye faaliyetine katkıda bulunuyoruz. Hasılı kelam, gelmek istediğim nokta; Belediyeler ve Sağlık Bakanlığı'nda çalışmakta olan arkadaşlarımız ile bizim aramızda oluşan bu fark 666 sayılı KHK'ya aykırı bir durum ortaya çıkarıyor mu? Biz de kurumumuzu idari yargı yoluyla bu hakları elde etmek üzere zorlayabilir miyiz; bu yöndeki talebimiz nasıl olur, bir zemine oturabilir mi acaba?

Bu hususta yardımcı olur, görüş beyan eder, eğer varsa DPB yahut yargı kararlarını paylaşabilirseniz ziyadesiyle memnun olurum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 yıl 5 ay önce #16925 Yazan: osman1
Kamu avukatları için söz konusu sorun maalesef var. Bu konuda herhangi bir karara veya görüşe ulaşamadım ancak, dava konusu edilmesi durumunda döner sermaye düzenlemeleri ve avukatlık vekalet ücreti düzenlemeleri kapsamında, nasıl bir sonuç çıkacağını önceden kestirmek ise zor olacaktır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.143 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.