logo yeni

calisanlar2 copy

Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü

Çok
2 ay 1 hafta önce #18579 Yazan: osman1
“Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ve giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar belirlenirken, bu sınavlardan ne şekilde muaf olunacağı da düzenlenmiştir.
Yönetmeliğin ;
**4 maddesinde “a) Giriş Sınavı: Bu Yönetmelikte belirtilen jüri tarafından, bilim alanı yabancı dille ilgili birimlerdeki öğretim görevlisi kadroları ile … zorunlu yabancı dil dersini vermek üzere atama yapılacak öğretim görevlisi kadrolarına başvuranlar için yapılacak sözlü sınavı; bu Yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolara başvuranlar için yapılacak yazılı sınavı; yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarına başvuranlar için yapılacak sözlü sınav ile sözlü sınav sonucu başarılı olanlar için senato kararı olması halinde yapılacak yazılı sınavı, b) Merkezi Sınav: Yükseköğretim Kurulu tarafından yaptırılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavını (ALES), ifade eder.”
**“Muafiyet” başlıklı 14 üncü maddesinde “… yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarında çalışmış veya çalışmakta olanlarda merkezi sınav şartı aranmaz.”
**İlan başlıklı 8 inci maddesinde “(1) Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadroları … 10 sayılı Resmî Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yükseköğretim kurumları tarafından ilan edilir. (2) İlan metninde, … giriş sınavı tarihi, yabancı dille eğitim-öğretim yapılan programlardaki öğretim görevlisi kadrolarında senato kararıyla sözlü sınav sonucu 60 ve üzeri puan alanlar için yazılı sınav yapılacaksa yazılı sınav tarihi, sınav sonuçlarının açıklanacağı günler ile internet adreslerini içeren sınav takvimi de belirtilir. Son başvuru tarihi, ilan tarihinden itibaren on beş günden az olarak belirlenemez. Adayların başvuruları, ilanda belirtilen adrese şahsen veya posta yoluyla ya da ilanda belirtilmiş olması halinde internet yoluyla yapılır. Postadaki gecikmeler nedeniyle ilanda belirtilen süre içinde yapılamayan başvurular dikkate alınmaz.”
**Giriş sınavları başlıklı 11 inci maddesinde, “(1) Giriş sınavı, sınav jürisi tarafından; bilim alanı yabancı dille ilgili olan birimlerdeki öğretim görevlisi kadroları ile … zorunlu yabancı dil dersini vermek üzere atama yapılacak öğretim görevlisi kadroları için adayların mesleki ifade ve bilgi becerisi ile anlatım yeteneğini ölçecek şekilde sadece sözlü, bu Yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolar için ise ilan edilen alanla ilgili bilgi düzeyini ölçecek şekilde sadece yazılı sınav olarak yapılır. …”
denilmiştir. Bu hükümlere göre, daha önce araştırma görevlisi/öğretim görevlisi olarak görev yapılan üniversitede yeniden görev alabilmek için bu konuda usulüne uygun yapılacak ilan kapsamında, ALES şartı olmaksızın giriş sınavına girip başarılı bulunmak gerekecektir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18580 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü konusunda yanıtlandı
B üniversitesinde göreve başladığımızda 1 ay içinde geri dönemeyiz o halde. Tekrardan kadro açılması ve sınavda başarılı olmak gerekir, doğru mu?

Çok
2 ay 1 hafta önce #18582 Yazan: osman1
Süre şartı yok ancak ilgili mevzuattan, geri dönüşe ilişkin (aslında yeniden atanma) olarak kadro açılması ve sınava girilmesi gerektiğini anlıyorum.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18586 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü konusunda yanıtlandı
Bunu nasıl netleştirebiliriz hocam?

Çok
2 ay 1 hafta önce #18588 Yazan: osman1
Ben net olarak o şekilde anlıyorum da, siz yine de ayrıldığınız/ayrılacağınız kuruma geri dönüşün nasıl olacağını sorabilirsiniz.

Sayfa oluşturma süresi: 0.149 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.