logo yeni

calisanlar2 copy

Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü

Çok
2 ay 2 hafta önce - 2 ay 2 hafta önce #18572 Yazan: qwertsdf
Merhaba,

Bir üniversitede (A ün.) öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Örneğin; farklı bir üniversitede (B ün.) öğr. gör. ya da arş. gör. kadrosu açıldı, sınava girdim, kazandım diyelim. Muvafakat yoluyla ya da istifa yoluyla B üniversitesinde göreve başladım.

A'ya geri dönebilir miyim?

Geri dönebilirsem hangi şarlarda (X ay içinde gibi süre sınırı, geri dönme nedeni vb.) geri dönebilirim?

Kanun, yönetmelik vb. mevzuatta bu konu nerede ele alınmıştır?

Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.
Son Düzenleme: 2 ay 2 hafta önce Düzenleyen:qwertsdf

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 2 hafta önce #18574 Yazan: osman1
Akademik personele ilişkin hususların yer aldığı 2914 sayılı Kanun ve 2547 sayılı Kanunlarda öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi istifası ve istifa sonrası yeniden atanmalarına ilişkin herhangi bir hüküm yer almadığından, konuya ilişkin olarak ilgili personel hakkında 657 sayılı Kanunun istifa ve istifa sonrası dönüşe ilişkin hükümleri ile konu hakkında mülga DPB tarafından verilen görüşler çerçevesinde işlem yapılmaktadır.
Bu kapsamda, mülga DPB görüşlerinin de öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi iken istifa edenlerin, herhangi bir bekleme süresi söz konusu olmaksızın yeniden akademik personel olarak istihdam edilebileceği yönünde olması karşısında, başka bir üniversitede akademik personel olarak görev aldıktan sonra yeniden önceki kurumunda (herhangi bir bekleme süresi şartı ve geri dönüş gerekçesi aranmadan) 2547 sayılı Kanunun ilgisine göre 31 ve 33 üncü maddeleri kapsamında usulüne uygun şekilde ve “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” madde 14 çerçevesinde merkezi sınav şartı aranmaksızın yeniden akademik personel olarak görev alabilirler (2547 sayılı Kanunun 41 inci maddesinin son fıkrası saklı kalmak kaydıyla).

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18575 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü konusunda yanıtlandı
Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” madde 14'ten tekrar ilan açıldığında ALES ve DİL muafiyetini anlıyorum. Tekrar A üniversitesinde göreve başlamak için ilan mı açılması gerekir?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18576 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü konusunda yanıtlandı
2547 sayılı Kanun'un 60'ıncı maddesinin b bendiyle ilgisi bulunuyor mu bu konunun?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18577 Yazan: osman1
Mevzuata bakıldığında, istifa eden öğretim görevlisi veya araştırma görevlisinin aynı kurumda veya başka bir kurumda bu unvanlarda görev alabilmesi için ilk defa atanma usulüne uyulması gerekeceğini, ancak sadece merkezi sınav şartının aranmayacağı anlaşıldığından, ALES ve Dil şartının halen taşınıyor olması kaydıyla dil sınavından muaf olunacağını ancak ilgili kurumun söz konusu unvanda personel alımı için ilana çıkmış olması gerekeceğini düşünmekteyim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18578 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Öğretim görevlisinin görevine geri dönüşü konusunda yanıtlandı
Tekrar aynı usulle mi? Yani Resmi Gazete'de yayımlanan herkese açılmış bir ilan olarak mı?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.141 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.