logo yeni

calisanlar2 copy

BÜYÜKŞEHİR MERKEZ İLÇE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILIĞI

Çok
7 yıl 3 ay önce #2247 Yazan: narmenx
399 sayılı KHK'nin II sayılı cetvele tabi pozisyonlarda çalışanların Büyükşehir Merkez İlçe Belediye Başkan Yardımcılığına ataması ne şekilde yapılmaktadır,hukuki olarak atanma prosedürü nedir?Ayrıca bu göreve atananların tavan-taban maaaş tutarları var mıdır,bunu belirleyen merci neresidir?

Sadece şahlar hamleleri önceden sezer......

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 3 ay önce #2252 Yazan: osman1
Belediye başkan yardımcısı olabilmek için ya belediye meclisine seçilmiş olmak gerekiyor, ya da memurluk hizmetinin bulunması ve başkan yardımcısı kadrosuna atanmak için gerekli hizmete sahip olmak lazım. 399 II sayılı cetvelde çalışan ve daha önce hiç memurluk yapmamış olan kişinin başkan yardımcılığına (belediye meclis üyeleri arasından atanma hariç) atanamayacaklarını biliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 3 ay önce #2253 Yazan: Kül Tigin
Sayın Narmenx

Halen belediyelerde atanmış ve seçilmiş diye ayırabileceğimiz iki tür belediye başkan yardımcısı bulunmaktadır. Atanmış olanlar ile 657 sayılı kanuna tabi kadrolu memurlar, seçilmiş ile de meclis üyeleri arasından seçilen başkan yardımcılarını kastediyorum.

Atanmış olan başkan yardımcıları Mahalli İdareler görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğine tabi olmadan 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesinde yer verilen "Belediye personeli, belediye başkanı tarafından atanır. Birim müdürlüğü ve üstü yönetici kadrolarına yapılan atamalar ilk toplantıda belediye meclisinin bilgisine sunulur. " hükmü gereğince atanırlar.

Seçilmiş olanlar da yine aynı maddenin yedinci fıkrasında yer alan "Norm kadrosunda belediye başkan yardımcısı bulunan belediyelerde norm kadro sayısına bağlı kalınmaksızın; belediye başkanı, zorunlu gördüğü takdirde, nüfusu 50.000'e kadar olan belediyelerde bir, nüfusu 50.001-200.000 arasında olan belediyelerde iki, nüfusu 200.001-500.000 arasında olan belediyelerde üç, nüfusu 500.000 ve fazla olan belediyelerde
dört belediye meclis üyesini belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirebilir." hükmü gereğince görevlendirilirler.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 3 ay önce #2278 Yazan: kenan sever
Peki meclis üyesi olmak için memuriyetten istifa gereklimi hem memur hemde meclis üyesi olamıyormuyuzki

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 3 ay önce #2279 Yazan: narmenx
Kimi belediyeler uygulamada yapsa da,kanunen mümkün değil.Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesinde kimi meclis üyelerinin Devlet Memuru olduklarını biliyorum.Hatta bir ara basına yansımıştı.Ama dediğim gibi uygulamada engel olmamasına karşın,yasal olarak engel bulunmaktadır.


kenan sever Yazan:: Peki meclis üyesi olmak için memuriyetten istifa gereklimi hem memur hemde meclis üyesi olamıyormuyuzki


Sadece şahlar hamleleri önceden sezer......

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
6 yıl 10 ay önce #6183 Yazan: kawastr
Memur olarak bahsedilenler sadece belediye bünyesindeki memurlar mı?
Yoksa diğer kurumlardaki 657 ye tabi tüm memurlarda başkanlık için atanabilme hakkına sahip mi?

16:90 - Şüphesiz ki Allah, size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan, fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.163 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.