logo yeni

calisanlar2 copy

399-657 eş durumu

Çok
3 yıl 4 ay önce #16138 Yazan: sarktamemur
399-657 eş durumu, sarktamemur tarafından oluşturuldu
ben 657 tabi emniyet personeliyim eşim 399/2 cetveline göre çalışıyor nikahımızı ben şarka geldikten sonra yapabildik maalesef şimdi eşimin kurumu sadece Ankara ilinde var biz eş durumundan ücretsiz izin hakkımızı kullanmak istiyorum ama takıldığımız bir nokta var kalkınma öncelikli illerde 657 maaşının bir kısmını alabilirken 399/2 tabi memur bu hakkını kullanamaz mı ? eşim geçiçi görevle başka kuruma gitme talebinde bulundu 399 tabi olduğu için red cevabı aldık eğer bizim durumumza fikir verebilirseniz seviniriz ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 4 ay önce #16139 Yazan: nilüfer
nilüfer tarafından 399-657 eş durumu konusunda yanıtlandı
399 sayılı KHK eki 2 sayı cetvele tabi sözleşmeli personelin eş durumu tayini konusu 657 sayılı Kanuna tabi memurların eş durumu tayininden farklıdır.

Öte yandan, 399 sayılı KHK'ya göre; sözleşmeli personelin mazeret, refakat, hastalık izinleri ile ücretli veya ücretsiz izinleri hakkında memurların tabi olduğu hükümler uygulanır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun memurlar hakkındaki ücretsiz izin düzenlemesinde ise;
**Sürekli görevle yurtiçine atanan memurlar veya diğer personel kanunlarına tâbi olanların memur olan eşlerine görev süresi içinde aylıksız izin verilebilir.
**Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir.
denilmiştir.

Ancak, 657 sayılı Kanunda memurların yer değiştirme suretiyle atanmalarını düzenleyen maddede (72 madde) yer alan ve kalkınmada öncelikli yerlerde kısmen ücret ödenerek izinli olunması halinin, 399 sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personeli kapsamadığını düşünmekteyim.

Bu nedenle, belirttiğiniz durumda eşinizin aylıksız izin kullanması mümkün olabilecek ancak kısmen ücret ödenmek suretiyle izinli sayılması durumu söz konusu olamayacaktır.

Konuya ilişkin bir GÖRÜŞ

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: sarktamemur

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.138 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.