logo yeni

calisanlar2 copy

399 dan 657 ye geçiş

Çok
3 yıl 3 ay önce #15773 Yazan: yenimemur
399 dan 657 ye geçiş, yenimemur tarafından oluşturuldu
merhabalar ben 2012 yılında kpss ye girip o puanla 399 nolu KHK ya bağlı olarak Et ve Süt kurumunda 3 yıl 11 ay sözleşmeli memur olarak görev yaptım. 2014 yılında tekrar sınava girdim ve o puanımla 2016 yılında 657 ye tabi Tarım il Müdürlüğüne kadrolu memur olarak atandım 4 ekim 2016 da istifa ederek 5 ekim 2016 da yeni kurumum da göreve başladım. Eski kurumdaki çalışmışlığımı burda saymayarak beni aday memur olarak başlattılar ve şimdi 8 aydır aday memur olarak görev yapmaktayım. Bununla birlikte aday memurluktan çıkıp asil memur olana kadar izin kullanamayacağımı söylediler. Dilekçe vermeme rağmen 3 yıl 11 aylık çalışmışlığımın asil memur olana kadar işlemeyeceğini söylediler. Ben neden aday memur olarak başladığımı neden izin kullanmadığımı ve neden eski çalışmışlığımın emeklilik ve maaşıma işlenemediğini merak ediyorum bunu kimseden öğrenemedim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
3 yıl 3 ay önce #15774 Yazan: nilüfer
nilüfer tarafından 399 dan 657 ye geçiş konusunda yanıtlandı
399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra Devlet memuriyetine geçenlerin, sözleşmeli statüde geçirdikleri süreler;
*memuriyet hizmetinden sayılmamaktadır.
*aday memuriyet durumunu ortan kaldırmaz.
*yıllık izin hesabında değerlendirilir ve bunun değerlendirilmesi için adaylığın kalmasına gerek yoktur.
*emeklilik haklarınız bakımından değerlendirilir ve bunun değerlendirilmesi için de adaylığın kalkmasına gerek yoktur.

Buna göre, sözleşmeli hizmet sürenizin 1 yıldan fazla olması nedeniyle, memuriyete girdiğiniz andan itibaren yıllık izin hakkına sahip olursunuz. Hak ettiğiniz izinler amirlerinizin uygun göreceği zamanda toptan yada parça parça kullanılabilir. (memurun yıllık izin hakkına sahip olup olmamasının aday memurluk ile herhangi bir ilgisi yoktur)

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz bir yazı: https://memurunyeri.com/memur/izin/11834-aday-memurun-yillik-izin-kullanabilecegi-haller.html

Adil olamıyorsanız, bari adaletten söz etmeyiniz.

Çok
3 ay 1 hafta önce #18252 Yazan: nanebetty
nanebetty tarafından 399 dan 657 ye geçiş konusunda yanıtlandı
Merhaba Nilüfer Hanım,

Ben 9 yıl 399 sayılı KHK'ya tabi memur olarak çalıştım. Sonra KPSS'ye ve kurum sınavına girerek AB Uzman Yardımcılığını kazandım. İstifa ederek yeni kurumda Uzman Yardımcılığı görevime başladım. Ancak bana 1 yıl aday memur olacağım için yıllık izin kullanma hakkımın olmadığını söylediler. eski kurumumda kadro derecem 5/3 iken burada 9/2 ile başlattılar. Halbuki eski kurumumda yeşil pasaport hakkım vardı ve 1 yıl çalıştıktan sonra 30 gün yıllık izin hakkı elde edecektim. Burada bana söylenen "tüm haklarımın sıfırlanıp baştan başladığı, 399'lu olarak çalıştıklarımın sadece emeklilik hakkında değerlendirileceği" oldu. Benim en merak ettiğim yeşil pasaport hakkım ile izin haklarıma ne olacağı? Bu konuda kanundaki referans maddeleri internette bulamadım. Kuruma yazacağım dilekçe için kanun maddelerini biliyorsanuz bana yardım eder misiniz? Teşekkür ederim.

Çok
3 ay 1 hafta önce #18255 Yazan: nilüfer
Adaylık ve yıllık izin
Daha önce benzer sorulara verdiği cevaplarda da belirttiğim üzere, 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra Devlet memuriyetine geçenlerin;
*sözleşmeli statüde geçirdikleri süreler, memuriyet hizmetinden sayılmaz ve sadece emekli keseneğine esas derece/kademe hesabında değerlendirilir.
*sözleşmeli statüde geçirdikleri süreler, memuriyete aday memur olarak başlama kuralını ortadan kaldırmaz (ilk defa memuriyete girilmiş olduğundan, ilgili hakkında aday memuriyete ilişkin hükümler uygulanır)
*sözleşmeli statüde geçirdikleri süreler, yıllık izin sürelerinin hesabında değerlendirilir ve bunun değerlendirilmesi için adaylığın kalmasına gerek yoktur.
Buna göre, sözleşmeli statüde geçen hizmet sürenizin 1 yıldan fazla olması nedeniyle, memuriyete girdiğiniz andan itibaren yıllık izin hakkına sahip olursunuz. Hak ettiğiniz izinleri amirlerinizin uygun göreceği zamanda toptan ya da parça parça kullanılabilirsiniz. (memurun yıllık izin hakkına sahip olup olmamasının aday memurluk ile herhangi bir ilgisi de yoktur)
Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 154 ayılı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde de belirtildiği üzere; yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınır.
https://memurunyeri.com/mevzuat-genelgeler/13763-154-seri-nolu-devlet-memurlari-kanunu-genel-tebligi.html
Yeşil pasaport
Öte yandan, 5682 sayılı Pasaport Kanununa göre; bulunduğu unvanda kadro derecesi 1, 2 veya 3 olan Devlet memurları ile 1, 2 veya 3 üncü dereceli bir kadro karşılık gösterilmek veya emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli çalışan Devlet memurları yeşil pasaport alabilmektedir.
Ancak durumunuzun, emekli keseneği ilk 3 dereceden kesilen sözleşmeli personel olamayacağınızdan, kadro dereceniz ilk 3 dereceye gelinceye kadar yeşil pasaport hakkından yararlanamayacağınız gibi durumun ortaya çıktığını düşünmekteyim.

Çok
3 ay 1 hafta önce #18256 Yazan: nanebetty
nanebetty tarafından 399 dan 657 ye geçiş konusunda yanıtlandı
Nilüfer hanım,
Söylemek istediğim hemen şimdi yeşil pasaport hakkı elde etmek değildi. İstifa ettiğim kurumda kadro derecem 5/3 iken yeni kurumumda 9/2'den başladım. Bu durumda 10 yıl daha yeşil pasaport için çalışmam gerekecek. Halbuki beni 5/3'ten başlatsalar 3-4 yıl sonra hak elde edecektim.
9 yıllık 399'lu çalışmışlığımı sayıp yeşil pasaport hakkım için yeni hesabın 5/3'ten yapılması mümkün müdür?

Çok
3 ay 1 hafta önce #18257 Yazan: nilüfer
Eski kurumdaki kadro derecesi olarak söz ettiğiniz 5/3, kadro seviyeniz değil emekli keseneğine esas seviyenizdir. 399 kapsamında sözleşmeli olarak çalıştığınız süreler memuriyette değerlendirilmediğinden, kazanılmış hak aylığınızın ve kadro derecenizin 9'da olması normaldir.
Ancak, yardımcılık dönemi tamamlandıktan sonra, 399 kapsamında geçen hizmet süreleriniz de dikkate alınarak 1, 2 veya 3 üncü dereceli kadrolara 657 sayılı kanunun 68/B maddesi kapsamında (torba kadro) kurumunuzun takdiri ile atanmanız durumunda yeşil pasaport almanız da mümkün olabilecektir.

Sayfa oluşturma süresi: 0.158 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.