logo yeni

calisanlar2 copy

İl Dışı Atama nedeniyle ilişik kesildi,harcırah ödenmdi

Çok
5 yıl 4 ay önce #12129 Yazan: THK
14 ekimde il dışı atama nedeni ile ilişik kesilip ayrılış katılış bildirimi verildi ama o tarihten itibaren mehil izninde 10 gün geçmesine rağmen hala harcırah hesaba yatmadı. Sorulduğunda bugün için defterdarlığa gideceği ve 1 hafta içinde alınacağı beyen edildi.
Harcırah kanunun 59 ncu maddesi bu harcırahın peşin ödeneceğini belirtmesine rağmen ödeme yapılmadan personel yol masrafları için kullanacağı bu yolluğu vermeyerek atama harcırahının veriliş amacına ters işlem yapılmaktadır.
1. peşin ödenmediği için ilişik kesilmiş sayılırmı? Aksine bilgim var.Bu nedenle de 14 ekimden bugüne kadarki mehil iznini yok sayıp hesabıma yolluk yattığı gün 1nci gün diyerek izni başlatacağım.
2. Para hesaba yatmaması konusu kanunsuz değil mi?
Bu konularda bilgisi olan arkadaşlarımın yönlendirmesine ihtiyacım var.saygılar.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #12131 Yazan: papatya
Sayın THK,
657 sayılı Kanuna göre (madde 62) yer değiştirme suretiyle atamalarda, atama emri tebliğ edilen memura yolluklarının derhal ödeneceği belirtilmiştir. Mehil müddeti de aynı maddede düzenlenmiştir.
Atama emrinin tebligiyle birlikte yolluk da ödenmesi gerektiğinden, ödeme yapılmadan mehil müddetinin baslamayacağını düşünüyorum.
Ancak siz işe gitmeyerek mehil müddetini kullanmaya başlamışsınız. Normalde göreve devam etmeniz gerekirdi.
Vereceğiniz kararlardan dolayı sıkıntı doğmaması için kurumunuza yazılı olarak başvurup alacağınız cevaba göre hareket etmeniz daha uygun düşebilir.
Çünkü memur haklı olsa bile, kurumların hukuka uygun olmayan bazı kararları, sonuçta dava ile iptal edilinceye kadar memur sıkıntı yaşayabilmekedir.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #12132 Yazan: THK
Çok teşekkür ederim.Bir asker olarak çok sık tayin olduğumuzdan ilişiğin kesilip ayrılış bildirimini aldığımızda,harcirahın hesaba yattığı gerçeği vardı.O nedenle ilişiğim kesildiği için birlikten ayrıldım.Birkaç gün üstüste hesabımı kontrol ettim ve 2 gün önce Maliyeci arkadaşa sordum.Dün verdiği yanıt bugün Defterdarlığa gideceği ve bir hafta içinde harcırahın hesaba yatacağı şeklinde.Yani ben bildirdikten sonra görevleri akıllarına geldi.Görev yerindeki sıkıntılı durum nedeni ile bu konudaki yanıtı almak bu kadar kolay olmadı.Ben bugünde birliğe dilekçe yazarak '''ilişik keserken peşin ödenmesi gereken harcırahın 10 gündür ödenmemesi nedeni ile yeni görev yerime gidemediğimi'''' ve gereğinin yapılmasını talep ettim. Ben hesaba makul bir sürede yatar diye bekledim ama 10 gün geçmiş evrak bile Defterdarlığa gönderilmemiş. Kaldıki benim harcırahımı ödemeyen idarede bana ödenene kadar ilişiğin kesilmiş sayılmaz,göreve devam et demedi. Yani günlerdir çabalayarak sizin şu görüşünüze ulaşmış olmam, benim özel çabam olup idarenin ise hem ilişik kesilmiş sayılmaz,göreve devam et dememesi ve harcırahıda peşin ödememesi sonucunda işe gitmemem benim suçum olamaz. Ben çağısalardı giderdim.Çağırmadılar,parayıda vermediler.Benim dışımdaki yanlışların sorumlusu olamayacağıma göre harcırahın hesaba yattığı gün mehil iznini başlatmayı düşünüyorum. Tekrar sağolun.Saygılar.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #12133 Yazan: papatya
Sayın THK,
Umarım en kısa sürede işlemleriniz sonuçlanır. Ancak, harcırah ödemesi sonrası mehil müddetinin başlayacağı hususu kanuna göre doğru olmakla birlikte, görevinizden ayrıldıktan sonra süresi içerisinde yeni görevinize başlamadınız diye hakkınızda müstafi sayılmaya kadar gidebilecek işlemler başlatılabilir. Haklı olmanıza rağmen, kurumun hatası nedeniyle sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Harcırahın ödenmesi halinde kullandığınız mehil müddetini de hesaba katarak normal sürede görev başlamanız daha uygun olabilir diye düşünüyorum.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: THK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce - 5 yıl 4 ay önce #12134 Yazan: THK
Benim en kötü yanım(bazılarına göre) mevzuata göre davranmam.Ben harcirah verilmeden ilişik kesilmeyeceğine dair bir yazıyı(muhtemelen mahkeme kararı) okudum.Bunu çok iyi biliyorum.Ancak şuan bulamıyorum. Yani benim yaptığımın doğru olduğuna inanıyorum ama sizde dediğiniz konuda endişelenmekte haklısınız. Yanlız biz askerler için o geç geldin denen süre Firara girer.Cezasıda askeri mahkeme ve hapis cezası. Ama dediğim gibi haklı olduğumu düşündüğüm konuda bir de idarenin keyfi ve kusurlu davranışının esiri olmak istemiyorum.Bugüne kadar da olmadım.hayırlısı. saygılarımla.
Son Düzenleme: 5 yıl 4 ay önce Düzenleyen:THK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 4 ay önce #12135 Yazan: feylesof
Mahkeme kararı olabilir ama risk almaya değmez. Mahkemelerde çünkü bazen zıt kararlar verebiliyor.

Hayat felsefeden ibaret derken felsefemi yapıyorum?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: THK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.149 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.