logo yeni

calisanlar2 copy

İHS'linin başka bir kuruma atanması.

Çok
5 yıl 5 ay önce #11605 Yazan: sami
İHS'linin başka bir kuruma atanması., sami tarafından oluşturuldu
Arkadaşlar merhaba;
kamuda İdari hizmet sözleşmesi altında bilgisayar mühendisi olarak 1 ay önce işe başladım.
Sizlere geleceğim hakkında sürekli kafamı meşgul eden ve cevabını çok merak ettiğim bir soru yöneltmek istiyorum. Cevap verirseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdiden.
2014 KPSS P3 puanım elimde mevcut. 2015/2 Kasım ve 2016/1 Haziran merkezi atamalarında tercih yapıp B grubu herhangi bir kadroya yerleştirmeye hak kazanırsam şayet izlemem gereken yol nedir acaba ?
Kurumun İdari Hizmet Sözleşmesinde;

(1) Sözleşmeli olarak çalışanların, çekilme isteklerinin Genel Müdürlükçe kabulü; istek, yaş haddi, malullük sebeplerinden birisine dayanılarak emekliye ayrılma; ölüm; sözleşmeli personel olarak alınma şartlarından herhangi birisini taşımadığının anlaşılması, sözleşmeli personel olabilme şartlarından birisinin kaybedilmesi veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. Maddesinde düzenlenen devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve hallerde bulunmuş olması durumlarında sözleşmeleri feshedilir.
(2) Taraflar sözleşmenin bitiminden bir ay önce ihbar etmek şartı ile sebep göstermeksizin sözleşmeyi fesih edebilirler. Aksi takdirde sözleşme süresi aynı şartlarla bir bütçe yılı uzatılmış sayılır.

maddeleri vardır. bu maddeler ışığında 2. maddedeki gibi sebep göstermeden ve ya usulüne uygun istifa etmem mi gerekiyor yoksa başka bir yol mu izlemem gerekiyor? Böyle bir durumda 657 ye tabi memur gibi 6 ay ya da 1 yıl bekleme sürem olur mu ?
bir de kurumun izin vermeme gibi bi hakkı var mıdır ? olursa nasıl bir yol izlemem gerekir ?
teşekkürler iyi günler

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 5 ay önce #11607 Yazan: metinc
metinc tarafından İHS'linin başka bir kuruma atanması. konusunda yanıtlandı
Merhaba sami,
Merkezi yerleştirme ile herhangi bir kadroya yerleştirmen yapılırsa, istifa edip yerleştirildiğin kuruma başvurabilirsin. İstifa yani senin durumunda sözleşmenin feshi için kurumuna sebep göstermeden başvurabilirsin. Düşük bir ihtimal olarak görsemde kurumun sorun çıkarması durumunda yargıya başvurman gerekecektir. İstifa ettikten sonra herhangi bir bekleme süresine tabi olmadan yerleştirildiğin kuruma ataman için başvurunu yapabilirsin.
Ayrıca çalıştığın kurumun idari hizmet sözleşmesi yönetmeliği olabilir. Varsa bu yönetmelikteki kendi isteğiyle çekilme maddesine de bakabilirsin.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 5 ay önce - 5 yıl 5 ay önce #11609 Yazan: sami
sami tarafından İHS'linin başka bir kuruma atanması. konusunda yanıtlandı
cevap için teşekkürler.
kendi isteğiyle çekilme vs ilk mesajımda yazdığım gibi. 1 ay önceden haber vermek şartıyla usulüne uygun istifa edip 1 ay bekleyebilir. 1 ay içinde kurum istifamı kabul etmezse resmi olarak istifa etmiş oluyormusum bu doğru mudur?
yani kurum istifamı kabul etmemesinde bir dayanağı varmıdır ?
bir de verdiğiniz cevaplar ben merkezi yerleştirme ile değil de A grubu kadroya atanırsam da aynı şeyler geçerli midir ?
elimizde böyle bir fesih hakkı ve yönetmelik varken kurum neden izin vermek istemeyebilir sonuçta yönetmelik benim lehime ?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Son Düzenleme: 5 yıl 5 ay önce Düzenleyen:sami

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 5 ay önce #11610 Yazan: metinc
metinc tarafından İHS'linin başka bir kuruma atanması. konusunda yanıtlandı
A grubu içinde aynı şekilde istifa edip beklemeksizin geçebilirsin. Kurumun istifanı kabul etmeme sebebi hizmetinize ihtiyaç olduğu sebebiyle olabilir. Ancak bu gibi durumlarda yargı kararları ile iptal kararı alınabilmektedir.
İstifa konusunda kesin bir şey söylemek için hizmet sözleşmesinin tüm maddelerine bakmak lazım. Buradan ezbere bir şey söyleyemem sadece sizin yazdığınız maddelere dayanarak söyledim. Bazı kurumlarda ihs ler için yönetmelikle düzenleme yapılmıştır. Böyle bir düzenleme varsa ona bakmak lazım. Ama genel olarak sözleşmeli personel için bile istifanın kabul edilmemesi gibi durumlar pek karşılaşılmazken, ihs için pek sorun yaşanacağını sanmam.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 5 ay önce #11647 Yazan: sami
sami tarafından İHS'linin başka bir kuruma atanması. konusunda yanıtlandı
tekrardan bir soru sormak istedim sizlere. idari hizmet sözleşmesi statüsünde çalıştığımı söylemiştim. başlayalı 1 ay olacak. aday memurluk süreci var mıdır ? var sa bu aday memurluk süresi içinde ( 1 yıl) başka kuruma A grubu kadroya ya da KPSS ile B grubu kadroya atanmam durumunda istifa edememem gibi bir durum söz konusu mudur ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 5 ay önce #11648 Yazan: metinc
metinc tarafından İHS'linin başka bir kuruma atanması. konusunda yanıtlandı
İdari hizmet sözleşmesinde aday memurluk gibi bir şey yok. Zaten memuriyetten farklı bir statü. İstifa ile ilgili yukarıda da söyledim sözleşme hükümlerine bakın. Ancak istifa edemez gibi bir düzenleme olması mümkün değil. Kimse zorla çalıştırılamaz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.151 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.