logo yeni

calisanlar2 copy

Memuriyetten Hakimliğe Geçişte Derece Nasıl İlerler?

Çok
5 yıl 10 ay önce #10620 Yazan: ayna
Merhaba. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 7. Maddesinde "Adaylar, Devlet Memurları Kanunundaki Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil olup, hakimlik ve savcılığın sınıf ve derecelerine dahil değildirler"hükmü yer almaktadır. Kamuda 5.derecede çalışan bir memur; hakimlik sınavını kazandığında, 2 yıllık adaylık sürecinden sonra hakimliğe atanınca hangi dereceden atanır? Hakimlik öncesindeki derecesi(5.derece) hakim adaylığı eğitimi sonrası yapılan hakimlik atamasında dikkate alınır mı?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
5 yıl 10 ay önce - 5 yıl 10 ay önce #10621 Yazan: nazli
Hakim-savcılarla memurların derece sistemi farklı düzenlenmiştir. Bu dereceler mesleğe ilişkin derecelerdir. Emeklilik bakımından ise aynı şekilde derece kademeleri ilerler.
Memuriyette 5/1 iken hakim veya savcı olarak atananların emekli kesenekleri 5/1 esas olarak kesilecektir. Hakim-savcı derecesinin ise mesleğe giriş derecesi olan 8 inci derece olması gerekecektir.
Son Düzenleme: 5 yıl 10 ay önce Düzenleyen:nazli

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.150 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.