logo yeni

calisanlar2 copy

Kadro derecesi nasıl düşer?

Çok
2 ay 2 hafta önce - 2 ay 2 hafta önce #18581 Yazan: qwertsdf
Kadro derecesi nasıl düşer?, qwertsdf tarafından oluşturuldu
Merhaba. Bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Lisansta İngilizce hazırlık okudum. Yüksek lisans mezunuyum. Şu an doktora yapıyorum.

• Aşağıdaki şartlarda kadro derecesi nasıl düşer?
  • Belirttiğim öğrenim bilgilerine göre aşağıdaki bilgiler doğru girilmiş mi?

Şu anki kadro derecesi: 4
Ödemeye esas derece/kademe: 7/2
Kazanılmış hak aylık derecesi/kademesi: 9/2
Emekliliğe esas derece/kademe: 9/2

Teşekkürler.
Son Düzenleme: 2 ay 2 hafta önce Düzenleyen:qwertsdf

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
2 ay 2 hafta önce #18583 Yazan: nazli
nazli tarafından Kadro derecesi nasıl düşer? konusunda yanıtlandı
2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre;
Öğretim görevlilerinin giriş dereceleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri uyarınca öğrenim niteliğine ve süresine göre tespit edilecek kazanılmış hak aylık derece ve kademelerine iki derece eklenmek suretiyle belirlenir.
Yükseköğrenimi tamamladıktan sonra, hizmete girmeden önce veya hizmet sırasında yüksek lisans öğrenimi görenlere, bir kademe ilerlemesi; doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır.
Doktor öğretim üyeleri, doktor öğretim üyesi kadrosuna atandıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren beşinci derecenin ilk kademe aylığını alırlar.
Öte yandan, diğer şartların varlığı halinde, bulunduğunuz kademede en az bir yıl çalışmanız halinde bir kademe ilerlemesi; bulunduğunuz derecede en az üç yıl bulunmuş olmanız halinde ise bir derece yükselmesi yaparsınız.
Ayrıca, verdiğiniz bilgilere göre belirttiğiniz derece/kademelerin doğru olduğu görülmektedir.

Çok
2 ay 2 hafta önce #18584 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Kadro derecesi nasıl düşer? konusunda yanıtlandı
Hocam kadro derecesini soruyorum özellikle. Doktoradan mezun olduğumuzda kadro derecesi 1 derece düşüyor mu? Yoksa kazanılmış hak aylık derecesi 3'e gelene kadar kadro derecesi sabit mi kalır?

Çok
2 ay 2 hafta önce #18585 Yazan: nazli
Doktor öğretim üyeleri, doktor öğretim üyesi kadrosuna atandıkları tarihi izleyen aybaşından itibaren beşinci derecenin ilk kademe aylığını alırlar.

Aylık dereceniz ile kadro derecenizin doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır. Üniversitelerin boş kadro durumuna göre ileri derecelerde bir kadroda akademik personel istihdamı mümkün olabilmektedir. Önemli olan husus aylığınızı hangi dereceden alacağınızdır. 5/1 ile başlayacağınız Doktor öğretim üyeliğinde her yıl 1 kademe ve her yılda 1 derece alarak ilerlersiniz. Kadro durumunun uygun olması halinde daha önce veya 3/1 seviyesine ulaştığınızda üst derece kadrolarda görev alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Çok
2 ay 1 hafta önce #18587 Yazan: qwertsdf
qwertsdf tarafından Kadro derecesi nasıl düşer? konusunda yanıtlandı
Hocam yeşil pasaport için malum kadro derecesinin 3 derece olması gerekiyor. Benim durumumdayken kadro derecesi düşmediği takdirde yeşil pasaport almak 7-8 sene sonra gibi görünüyor.
"Kadro durumunun uygun olması halinde daha önce üst derece kadrolarda görev alabilirsiniz." demişsiniz. Bu konuda personel işleriyle mi görüşmem gerekir? Örneğin, onlar kadronun 1 derece düşürülmesini isteyebilirler mi?

Çok
2 ay 1 hafta önce #18589 Yazan: nazli
Atanacağınız kadro derecesine kazanışmış hak seviyesi bakımından ulaşmadan mevcut kadronuzun derecesini yükseltemeyeceklerini düşünüyorum. Mevzuata uygun olmadığını düşünüyor olmama rağmen, siz yine de personel birimiyle konuyu görüşebilirsiniz.

Sayfa oluşturma süresi: 0.180 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.