logo yeni

1416 S.K.ile Mecburi Hizmet geregi Atananlar

Daha
1 hafta 6 gün önce #16180 yazan Borovnica
Borovnica konu oluşturdu: 1416 S.K.ile Mecburi Hizmet geregi Atananlar
ACIL YARDIM LUTFEN!!
Merhaba;
Yurt Disindia Doktora yapmis bir personel Mecburi hizmet geregi GİH kadrosunda 07.03.2017 tarihinde 5-8/1 Milli Egitim Mudurlugune atandi.
Yurt Disinda gecirdigi 7 yillik egitim sureleri hizmetinde degerlendirilerek (Lisede hazirlik ile birlikte) 5-6/3 ilerlemesi yapildi.
-Doktora yapmis birisinin hangi statude istihdam edilmesi gerekir?
-Yurt disinda gecirdigi egitim sureleri hizmetinden sayiliyorsa bu kisinin Adaylik degerlendirilmesi nasil olur?Aday Memur mu?
Tesekkurler..

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Daha
1 hafta 5 gün önce #16181 yazan kuzey
kuzey konu cevapladı: 1416 S.K.ile Mecburi Hizmet geregi Atananlar
Doktora yapılmış olması veya yurt dışında görev yapılmış olması, Devlet memuriyetine giriş bakımından herhangi bir ayrıcalık tanımamaktadır. (doktora nedeniyle ilave derece verilmesi ve yurt dışı hizmetlerin memuriyette değerlendirilmesi hali hariç)
İstisnai memuriyetler hariç, memuriyete ilk defa atananlar (diğer personel kanunlarına tabi olarak en az 2 yıl çalıştıktan sonra memuriyete girenler hariç) aday memur statüsünde memuriyete başlamaktadırlar.
Doktora yapmanın memura yararları konusundaki bir yazıyı paylaşayım. YAZI

Daha
1 hafta 5 gün önce #16185 yazan Borovnica
Borovnica konu cevapladı: 1416 S.K.ile Mecburi Hizmet geregi Atananlar

Borovnica yazan: ACIL YARDIM LUTFEN!!
Merhaba;
Sanirim yanlis anlasildim.Konuyu tam olarak bilemiyorum ama bildiklerime gore;Demek istedigim su Milli Egitim Bakanligi Bursu ile Yurt Disinda Doktora yapmis bir personel Burs karsiligi Mecburi hizmet geregi atamasi yapiliyor.Universitelerde Yard.Doc.olarak yerlestirme yapiliyormus.Ama Universiteye yerlestirmesi yapilmamis.Benim sorum 1416 S.K geregi 21.mad.de Yurt Disinda Doktora yapanlar Milli Egitim Uzmani olarak atanir deniyor.Ancak bu arkadas Ilce Milli Egitim Mudurlugune GİH kadrosunda 07.03.2017 tarihinde 5-8/1 Milli Egitim Mudurlugune atandi.
Yurt Disinda gecirdigi 7 yillik egitim sureleri hizmetinde degerlendirilerek (Lisede hazirlik ile birlikte) 5-6/3 ilerlemesi yapildi.
-Doktora yapmis birisinin hangi statude istihdam edilmesi gerekir?
-Yurt disinda gecirdigi egitim sureleri hizmetinden sayiliyorsa bu kisinin Adaylik degerlendirilmesi nasil olur?Aday Memur mu?
Tesekkurler.

Daha
1 hafta 5 gün önce - 1 hafta 5 gün önce #16189 yazan kuzey
kuzey konu cevapladı: 1416 S.K.ile Mecburi Hizmet geregi Atananlar
1416 sayılı Kanunun 21 inci maddesinde "Bu Kanun uyarınca mecburi hizmet karşılığı yurt dışına gönderilenler öğrenimlerini başarıyla tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere, adlarına gönderildikleri kurumların ilgili kadrolarına atanır.
Millî Eğitim Bakanlığında istihdam edilmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı adına ve hesabına bu Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler, Millî Eğitim Uzmanı kadrolarına atanır.
Bu kişilerin yurt dışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirdikleri sürelerin tamamı, Bakanlıkça belirlenen yurt dışında azami eğitim süresini geçmemek üzere, memuriyette geçmiş sayılarak, bu sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir ve 657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin ( B ) fıkrasında öngörülen çalışma sürelerinin hesabında da dikkate alınır." denilmiştir.

Bu maddeye göre; "Millî Eğitim Bakanlığında istihdam edilmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı adına" yurtdışına gönderilmiş olanlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönmüşlerse, Millî Eğitim Uzmanı kadrolarına atanırlar.

Öte yandan, Milli Eğitim uzmanı Kadrosuna atananlar hakkında aday memur hükümleri uygulanmasının (Uzman yardımcıları için aday memurluk söz konusu olabilir) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre uygun olmayacağını düşünmekteyim.

Belirttiğiniz durumdaki kişi başka bir unvana atanmış ve adaylık hükümlerine tabi tutulmuş ise, ilgilinin durumu tam olarak söz konusu Kanunun ilgili hükümlerine uymuyor olabilir. Kişinin durumu Kanunda belirtildiği şekilde ise ve buna rağmen başka bir kadroya atanmış ise, kanunun bu maddesinden söz ederek durumunun yeniden değerlendirilmesini kurumundan istemesi mümkün olabilir.
Son Düzenleme: 1 hafta 5 gün önce yazan kuzey.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.505 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.