logo yeni

calisanlar2 copy

KPSS A 35 yaş şartı iptal oldumu?

Çok
7 yıl 5 ay önce #560 Yazan: lazslo
KPSS A 35 yaş şartı iptal oldumu?, lazslo tarafından oluşturuldu
kpss a grubu mesleklerdeki 35 yaş şartı anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi diye okumuştum bir yerlerde. Şu anda durum nedir bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
7 yıl 5 ay önce #561 Yazan: papatya
papatya tarafından KPSS A 35 yaş şartı iptal oldumu? konusunda yanıtlandı

lazslo Yazan:: kpss a grubu mesleklerdeki 35 yaş şartı anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi diye okumuştum bir yerlerde. Şu anda durum nedir bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum.


Anayasa Mahkemesinin 35 yaş düzenlemesine ilişkin verdiği iptal kararı yürürlüğe girmeden, 6495 sayılı Kanunla aynı husus yeniden düzenlenmiştir. Bu nedenle, Anayasa Mahkemesinin iptal kararının uygulamaya etkisi olmayacak.

2 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanan 6495 sayılı Kanunun Ek 40 ıncı maddesine göre yaş sınırı şu şekilde uygulanıyor.

Ek Madde 40- (Ek: Yeniden düzenleme 12/07/2013-6495/72/l/1 md.)
Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve 36 ncı maddenin “Ortak Hükümler” bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarca yapılacak olan özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.
Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır.

Lütfen forum kurallarımızı okuyalım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.140 saniye

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.