logo yeni

calisanlar2 copy

MYO’LARDA ÖĞRETİM ÜYESİ SAYISININ AZ OLMASI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

ogretmen4Meslek yüksekokullarında (MYO) eğitim veren öğretim elemanları içerisinde öğretim üyesi sayısının az olduğu ve araştırma görevlisi olarak işe giremeyenlerin bile MYO’lara öğretim elemanı olarak girebildiği ileri sürülerek, konuya ilişkin soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Özcan YENİÇERİ verdiği soru önergesinde, Meslek yüksekokullarında (MYO) eğitim veren öğretim elemanlarının dağılımına bakıldığında, yaklaşık %85’inin öğretim görevlilerinden ve %15’inin de öğretim üyelerinden oluştuğunun görüldüğünü; MYO’larda öğretim görevlisi olmak için neredeyse bir fakülte bitirmenin yeterli olabildiği hatta yabancı dil koşulu gerekmediği için aynı üniversitede fakülte veya yüksekokula araştırma görevlisi olarak bile giremeyen bir kişinin MYO’ya Türkiye’deki yaygın söylenen şekliyle hoca olarak girebildiği ve bu denli önemli bir misyon yüklenmiş olan ara elemanların yetiştirilmesi görevini üstlenerek çalışabildiğini; günümüzde daha fazla özlük hakkından yararlanmak, kamuda neredeyse ömür boyu garantili bir iş sahibi olmak, prestijli bir kamu görevine sahip olmak gibi yaklaşımlarla, MYO’larda öğretim görevlisi olmanın tercih edildiğinin konunun uzmanlarınca ifade edildiğini ileri sürdü.

Milletvekili YENİÇERİ, önergesinde Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları da sordu:

1-Şubat 2015 itibarı ile Türkiye’de yüksek lisans ve doktora yapanların sayısının (yeterli seviyede olmamakla birlikte) hızla arttığı da göz önüne alınarak meslek yüksekokullarında görev yapacak öğretim elemanları için farklı ek kriterler getirilmesi düşünülmekte midir?

2-Şubat 2015 itibarı ile meslek yüksekokullarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin belli bir kısmının piyasada iş tecrübesi edinmiş uygulamacılar, usta öğreticiler vb. tarafından yürütülmesinin teşvik edilmesi adına yürütülmekte olan çalışmalar var mıdır? Var ise bunlar hangileridir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.