logo yeni

GAZİ ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLİ İDDİALAR MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

tbmm-3Kütahya milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından bazı akademik personele baskı yapıldığı ve psikolojik tacizde bulunulduğu iddialarını önerge yolu ile TBMM’ye taşıdı.

Işık önergesinde Rektörlük tarafından bazı personele baskı yapıldığı iddiası ile ilgili olarak aşağıdaki soruların Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılması talebinde bulundu:

1.Anılan üniversitede bazı projelere muhalif kalan bazı personelin Rektörlük bilgi işlem merkezi tarafından "kara listeye" alınarak özel elektronik posta adreslerine müdahale edildiği ve diğer personel ile haberleşmelerinin kesildiği iddiaları doğru mudur?

2.Doğru ise şimdiye kadar, hangi gerekçelerle toplam kaç personel kara listeye alınmıştır?

3.2014 yılı Eylül ayında personel alımı için Bilişim personeli mülakat sınavı yapan ve eleman alimini gerçekleştiren Gazi Üniversitesi Rektörlüğünün Kasım-2014'te bu olay ortaya çıktıktan sonra 02.02.2015 tarihinde, yeniden Bilişim personeli alımı için ilana çıkmasının gerekçeleri nelerdir?

4.Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen Ankara Ulaşım Ana Planı (AUAP) 2038 Projesi hakkında eleştirel akademik yazıların yer aldığı bazı gazete ve internet sitelerine Rektörlük tarafından kurum içi erişim yasağı getirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu erişim yasağı hangi gerekçelerle ve kimlere getirilmiştir?

5.Anılan üniversitede, Rektörlük talimatıyla; Mimarlık Fakültesi tarafından yürütülen bazı Projelerde kendi isteğiyle yer almak istemeyen veya muhalif görüş belirtilen akademik personelin gıyabında, kendilerine haber verilmeden ve savunmaları bile alınmadan bazı kişileri yaftalamaya, hedef göstermeye ve ötekileştirmeye yol açacak yanıltıcı ve sözde resmi belge üretmeye yönelik, asılsız idari "kurul kararları" alınması sağlanarak bu kararların kerhen, psikolojik baskı ve telkin yolu ile genel imzaya açtırıIdığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise anılan konuda şimdiye kadar kimler hakkında ne tür kurul kararları alınmıştır?

6.Anılan üniversitede yaşanan baskı ve psikolojik tacizlerin önlenmesi için Bakanlığınızca ne gibi önlemler alınmış ya da alınmaktadır?

7.Bakanlığınızın anılan konulara ilişkin görüşü ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik 2015 yılı programı nasıldır?

 

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.