logo yeni

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİN DURUMU BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik-2Vakıf üniversitelerinde çalışan araştırma görevlilerinin mali durumunun sıkıntılı olduğu, iş gücünün sömürüldüğü iddiaları Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’ya soruldu.

Ankara milletvekili Emine Ülker TARHAN, yakın zamanda 2547 sayılı YÖK Kanununa tabi olarak çalışan Devlet Üniversitelerinde araştırma görevlisi kadrosunda görev yapmakta olan personele akademik tazminat adı altında zam yapıldığını ve maaşlarının iyileştirildiğini belirterek aşağıdaki soruların Bakan Avcı tarafından cevaplanması talebinde bulundu:

1)Vakıf üniversitelerinde aynı görevi yürüten personelin maaşları ortalama olarak ne kadardır?

2)Bu çerçevede eşit işe eşit ücret politikası çerçevesinde aynı kanuna göre görev yapan ve aynı işi gerek fiilen gerek hukuken yürütmekte olan bu iki grup arasında ortaya çıkan maaş farklılıklarının Milli Eğitim Bakanlığı farkında mıdır?

3)Milli Eğitim Bakanlığının Vakıf Üniversitelerinde görev yapan akademik personel özellikle de araştırma görevlilerinin minimum maaş uygulamasına geçilmesi düşünülmekte midir?

4)Ortada olan ve olanca hızıyla devam etmekte olan eğitimli iş gücünün sömürülmesi sorununa bakanlığınızın başkaca herhangi bir çözüm girişimi olacak mıdır? 

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.