logo yeni

calisanlar2 copy

AKADEMİK PERSONELİN MAKAM/TEMSİL/GÖREV TAZMİNATI NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

maas 10Akademik unvanlı kadrolardan bazıları için makam tazminatı göstergeleri belirlenmiş olup, bu tazminattan yararlananların, ayrıca temsil veya görev tazminatından da yararlanmaları öngörülmüştür.

Makam/temsil/görev tazminatları be aylık maaşa etkisi

Makam tazminatı göstergeleri akademik personelin unvan ve derecesine göre belirlenirken, temsil ve görev tazminatı göstergeleri ise makam tazminatı göstergesine göre belirlenmektedir. Bu tazminatlar, aylık ücret miktarlarını da artırmaktadır.

*Makam tazminatı: Akademik personelin bazıları için kadro unvanlarına göre makam tazminatı göstergesi belirlenmiştir.

*Temsil tazminatı: Makam tazminatı göstergesi 7.000 ve daha fazla olan kadrolarda görev yapan akademik personel, unvanlarına göre belirlenmiş temsil tazminatı göstergelerinden de yaralanmaktadır.

*Görev tazminatı: Makam tazminatından yararlanmakla birlikte, makam tazminatı göstergesi 7.000’den az olan kadrolarda görev yapan akademik personel, unvanlarına göre belirlenmiş görev tazminatı göstergelerinden de yaralanmaktadır.

Bu tazminatların aylık miktarı, ilgili personel hakkında geçerli olan Tazminat Göstergelerinin, Aylık Katsayısıyla çarpımı ile belirlenmektedir. Bu şekilde hesaplanan aylık brüt tazminat tutarı üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir. Ancak, 30/09/2008 tarihinden sonra göreve başlayanlar yapılacak tazminat ödemelerinin brüt tutarları üzerinden, damga vergisinin yanı sıra SGK kesintileri de yapılacaktır.

Bu tazminatlara ilişkin her 1.000 gösterge rakamı, 2015 yılının ilk 6 ayında aylık net maaşı 79 TL artırmaktadır. 30/09/2008 tarihinden sonra göreve başlayanlar için bu artış 69 TL olacaktır.

Makam ve temsil/görev tazminatlarının emekliliğe etkisi

*Emekli ikramiyesine etkisi: Makam, temsil ve görev tazminatının, emekli ikramiyesine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

*Emekli aylığına etkisi: Makam Tazminatı belirlenmiş kadrolarda toplam en az iki yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrılanların emekli aylıklarının hesaplanırken, yararlandıkları en yüksek makam tazminatı göstergesi ve buna karşılık gelen temsil/görev tazminatı göstergesi de hesaplamaya dahil edilir.

Bu tazminatlara ilişkin her 1.000 gösterge rakamı, 2015 yılının ilk 6 ayında emekli aylıklarını 82 TL artırmaktadır.

Akademik personelin makam ve temsil/görev tazminatı göstergeleri

Kadro ve Görev Unvanı

Derece

Makam Tazminatı Göstergesi

Temsil / Görev Tazminatı Göstergesi

Rektör

1

7.000

17.000

Profesör (bu kadroda üç yılını tamamlamış)

1

6.000

15.000

Profesör

1

4.500

10.500

Doçent (kazanılmış hak aylığı 1. derece)

1

2.000

8.000

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.