logo yeni

GECEYARISI TAM GÜN DÜZENLEMESİ VE ÖĞRENCİYE AF

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

tbmm2Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile doktorların tam gün çalışmasına yeni düzenleme getirildi.

Tam gün düzenlemesi

Kanuna geceyarısı eklenen maddeler ile birlikte, hekim, diş hekimi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olan öğretim üyelerinden mesai saatleri dışında özel muayenehanesinde veya özel hastanelerde görev yapanlara üniversite ödeneği ve ek ödeme verilmeyecek. Üniversite ödeneği ve ek ödenek 4 yıl üstü bir profesör için yaklaşık olarak 2286 TL'den, bir doçent için 1684 TL'den vazgeçmesi anlamına geliyor.

Ancak bu hekimler, açtıkları özel muayenehanelerini kapatır ya da özel hastanelerden ayrılmak isterlerse 31 Aralık 2014’e kadar bu konudaki beyanlarını görevli oldukları kurum yönetimlerine bildirmeleri gerekecek. Bu şekilde çalışan personelin en geç 31 Mayıs 2015’e kadar faaliyetleri sona ermiş sayılacak ve çalışma uygunluk belgesi veya izinleri iptal edilecek.

Mecburi hizmete düzenleme

Sağlık Enstitülerinin Kurulmasına ilişkin kanuna yine geceyarısı önerge ile eklenen maddeler ile üniversitelerdeki mecburi hizmete ilişkin düzenleme yapıldı.

Buna göre eş durumu ve sağlık mazereti olanlar mecburi hizmetlerini başka yükseköğretim kurumlarında veya kamu kurum ve kuruşlarında yerine getirebilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından, Maliye Bakanlığı’nın onayıyla belirlenen özellikli tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve yüzde 700 oranları bir kat artırılarak uygulanacak. Böylece, organ nakli gibi özellikli işlemleri yapan doktorların özel sektöre yönelmesinin önüne geçilecek.

İlişiği kesilene af

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce Yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilen öğrenciler 5 ay içinde üniversitelerine dönmek için başvurabilecek. Öğrenciler ilişiklerinin kesildiği program üniversitede var ise bu yıl bahar döneminde, eğer yoksa üniversitelerin açıldığı ekim ayında öğrenim görmeye başlayacak. Düzenlemeyle getirilen “lisans düzeyince ikinci yükseköğretim yapanlar, katkı payı ve öğrenim ücretini yüzde 50 fazlasıyla öder” hükmünden vazgeçildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.