logo yeni

PROFESÖR VE DOÇENT MAAŞLARI DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik-3Akademik personel maaşlarına zam yapılmasına ilişkin Kanun Tasarısının gündeme gelmesiyle birlikte, bu personelin mevcut ve zamlı maaşları konusunda yazılı ve görsel basında çeşitli rakamlar yer almaya başladı.

Mecliste görüşmeleri devam eden Kanun Tasarısı, Yükseköğretim Personel Kanununa tabi akademik personele, “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” ödenmesini öngörüyor.

Kanun Tasarısının 2014 yılı içerisinde yürürlüğe girmesi halinde, yürürlük tarihini izleyen aybaşından itibaren kapsamdaki personele “yükseköğretim tazminatı” ödenmeye başlanacak. Bu tazminat, profesör ve doçent unvanlı kadrolarda görev yapan akademik personelin maaşını aylık net 736 TL artıracak.

Akademik personel, Kanun Tasarısında yer alan “akademik teşvik ödeneği”nden ise ilk olarak 2016 yılında yararlanabilecek. Bu ödeneğin ödenmesinde, akademik teşvik puanları esas alınacağından, kapsamdaki personelin bu ödenekten yararlanma miktarı farklı olacak.

Profesör ve Doçent maaşları ne kadar?

Profesör ve Doçent maaşları konusunda yayın organlarında yer alan rakamlar ile memurunyeri.com olarak yaptığımız maaş hesaplamalarında ulaştığımız rakamlar arasında fark olduğu, maaş rakamlarının olduğundan daha düşük açıklandığı görülmektedir.

Hangi unsurları dahil ederek maaş hesaplaması yaptığımızı da belirtmek suretiyle yaptığımız çalışmada, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Profesör ve Doçentlerin mevcut ve “Yükseköğretim Tazminatı” dahil aylık net maaşları (2014 yılı)

KADRO UNVANI

DERECE KADEME

HİZMET YILI

2014 AYLIK NET MAAŞ

YÜKSEKÖĞRETİM TAZMİNATI DAHİL NET MAAŞ

PROFESÖR (4 yıl ve daha fazla)

1,4

25

5.161 TL

5.887 TL

PROFESÖR (3 yıllık)

1,3

23

5.126 TL

5.852 TL

PROFESÖR (2 yıllık)

1,2

22

4.395 TL

5.121 TL

PROFESÖR (Diğer)

1,1

20

4.389 TL

5.115 TL

DOÇENT (Kazanılmış hak aylığı 1. derece olan)

1,4

25

3.661 TL

4.387 TL

DOÇENT

1,1

20

2.962 TL

3.688 TL

DOÇENT

2,1

17

2.949 TL

3.675 TL

DOÇENT

3,1

14

2.939 TL

3.665 TL

Maaş hesaplamalarını yaparken;

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemeleri (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiş.

-Yabancı Dil Tazminatı hesaplamaya dahil edilmemiştir.

-Akademik personel için Geliştirme Ödeneği hesaplamaya dahil edilmemiş, Eğitim Öğretim Ödeneği ise dahil edilmiştir.

-Kanun Tasarısında yer alan "Akademik Teşvik Ödeneği" hesaplamaya dahil edilmemiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.