logo yeni

AKADEMİK ZAMDA YAPILAN AYRIMIN SEBEBİ BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

maas-adaletiAkademik personel maaşlarına zam yapılmasını öngören ve Hükümet tarafından TBMM’ye sevk edilen yasa tasarısında, öğretim yardımcılarının bir kısmının kapsam dışı tutulması hayal kırıklığına ve eleştirilere neden olmuştu.

Konuyla ilgili bir eleştiri de Gaziantep milletvekili Prof. Dr. Semih YALÇIN tarafından verilen önergede yer aldı. Yalçın önergesinde, akademisyen maaşlarındaki iyileştirmeyi öngören yasa tasarısının geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunulduğunu, ancak bu yasa tasarısında Öğretim yardımcıları olarak adlandırılan araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ve eğitim öğretim planlayıcılarından sadece araştırma görevlilerinin bu düzenlemeden yararlandığını, uzmanlar, öğretim planlayıcıları ve çeviricilerin yararlanamadığını belirterek, “Oysaki Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu Kurban Bayramında yaptığı açıklamada tüm akademisyenlere çeşitli oranlarda zam yapılacağını söylemişti. Geçtiğimiz yıllarda yapılan uzmanların maaşlarındaki iyileştirmelerde yine üniversitedeki uzmanlar hariç tutulmuştur.” ifadelerine yer verdi.

Yalçın bu bilgiler ışığında aşağıdaki soruların Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yanıtlanması talebinde bulundu:

1-Akademisyen maaşlarında öngörülen iyileştirmelerden uzmanlar ve diğer öğretim yardımcıları neden ayrı tutulmaktadır?

2-Akademisyen maaşlarında artış yapılırken diğer akademik uzman kadrosundaki kamu görevlilerinin de maaşlarında artış yapılmasının ne gibi sakıncaları vardır?

3-Önceki yıllarda yapılan uzman maaş artışlarından da mahrum bırakılan üniversitedeki uzmanlarımızın ikinci keredir uğradıkları bu mağduriyeti gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

4-Akademisyenlerle birlikte öğretim yardımcıları olarak adlandırılan uzmanlar, çeviriciler ve öğretim planlayıcılarının- da maaşlarında artış yapmayı düşünüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.