logo yeni

YÖK BAŞKANI AKADEMİK PERSONEL İHTİYACINI AÇIKLADI

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademikYükseköğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, akademik personel ihtiyacı hakkında bilgi verdi.

Öğretim üyesi başına 21 öğrenci düşüyor

Çetinsaya, öğretim elemanı olarak doktoralı, doktorasız, asistan ve Hocalar olmak üzere öğretim üyesi başına 21 öğrenci düştüğünü belirterek, "Doktoralı yani derse giren hoca olarak baktığımızda 48 öğrenci düşüyor. Bu üniversiteden üniversiteye bölgeden bölgeye farklı ama devlet üniversitelerinde 51’e kadar çıkıyor bu sayı. Aynı şekilde branşlar olarak bakıldığında sağlık bilimlerinde hoca başına 10 öğrenci düşerken bu sosyal bilimlerde 60’a çıkabiliyor. Şuan da bile OECD ortalamalarına çekebilmek için bu sayılarını bizim yaklaşık 45 bin öğretim elemanını sisteme dahil etmemiz lazım. Önümüzdeki yıllarda yaklaşık 20 bini doktoralı olmak üzere.” diye konuştu.

3 grup üniversite var

Çetinsaya, ülkede 3 grup üniversite bulunduğunu, 2006 öncesi kurulan yaklaşık 50 devlet üniversitesinin birinci grubu oluşturduğunu vurgulayarak, "Bunlar bugün kurumsallaşmasını tamamlamış köklü üniversiteler. Oldukça başarılılar ama kapasitelerine tamamlamış durumdalar. Artık buralarda kalite çalışmaları yürütülmeli. İkinci grupta 2006 sonrası kurulan 50 devlet üniversitesi de fiziki imkanları çok iyi sınıfları ve laboratuvarları yüzde 90’ı tamam ve öğrenci sayıları az. Yeni kapasiteyi bu üniversitelerle karşılayabiliriz. Üçüncü grupta vakıf üniversiteleri. Sayıları 70 civarında olan vakıf üniversitelerinde öğrenci kapasitemizin sadece yüzde 12’si karşılanıyor. Demekki bir imkanımızda vakıf üniversiteleri üzerinden bu niteliksel büyümeyi devam ettirebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Başbakana teşekkür etti

Çetinsaya, akademik personele yapılan zam konusunda ise, “Bizler uzun yıllar içinde mesleğimizin erozyona uğramaya başladığını görerek neredeyse ümitsizliğe kapılıyordur. Ama sizin hükümetinizin icraatı olarak akademik zammın gerçekleştirilmesi ve akademisyenlerin özlük haklarının diğer muadilleriyle eşit hale getirilmesi bizleri son derece mutlu hale getirdi ve tekrar mesleğimize ve geleceğe umutla bakmamıza vesile oldu. Bu bakımdan sadece bu salondaki kişiler olarak değil yaklaşık 120 bin kişilik yükseköğretim ailesi olarak şükranlarımızı arz ediyoruz." dedi.

Öğretim üyesi ihtiyacı

Çetinsaya, 2023 Kalkınma Bakanlığı belgelerine bakıldığında öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayılarının 20’lere kadar düşürülme hedefinin olduğunu ve bu sebeple öğretim üyesi açığı bulunduğunu belirterek, “Şuan da bile OECD ortalamalarına çekebilmek için bu sayılarını bizim yaklaşık 45 bin öğretim elemanını sisteme dahil etmemiz lazım. Önümüzdeki yıllarda yaklaşık 20 bini doktoralı olmak üzere. 2023’te eğer mevcut haliyle gidersek 80 bin doktoralı öğretim üyemiz olacak ama sıçrama yapabilmemiz lazım 2023’te yükseköğretim sistemini ayakta tutabilmemiz için bize yüksek miktarlarda doktoralı öğretim üyesi lazım." dedi.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.