logo yeni

ZAM ALAMAYAN UZMANLAR ORGANİZE OLMAYA ÇALIŞIYORLAR

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

maas2Akademisyenlerin maaşlarına artış getiren yasa tasarısı taslağında yer bulamayan bazı unvanlarda ki personel hayal kırıklığı yaşıyor.

Özellikle üniversitelerde uzman kadrosunda istihdam edilen ve Akademik zam çalışmasının kapsamında olduklarını düşünen personel Meclis’e sevk edilen yasa taslağında kendilerinin kapsamda olmadıklarını görünce şok oldular.

Halen Mecliste bulunan “Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Taslağında yer alamayan uzmanlar sosyal medyada kampanya başlattılar.

Yasa taslağındaki eksikliğin Meclis’te giderilmesi gerektiğini düşünen uzmanlar, twitter ve faceboook üzerinden organize olmaya çalışıyorlar. Meclis’te komisyon görüşmelerinde ufak bir değişiklikle düzeltilebilecek bu duruma karşı bazı STK’ların da uzmanlara destek verdiği bildirildi.

Uzmanlara destek veren kuruluşlardan biri olan Türkiye Kamu-Sen, akademik personel ücretlerinde yapılacak iyileştirmeye yönelik TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun tasarısındaki eksikliklerin düzeltilmesi için  Maliye Bakanlığı’na dilekçe gönderdi.

Dilekçede, 

a) Üniversitelerde görev yapan Akademik Uzman kadrosundaki kamu görevlilerinin de Yükseköğretim tazminatından faydalanması,

b) Yükseköğretim tazminatının emekli keseneğine dâhil edilerek düzenleme kapsamındaki personelin emekli maaşlarının da yükseltilmesi,

c)  Akademik teşvik ödeneğinin 2015 yılından itibaren ödenmeye başlanması ve bu çerçevede ilk yıl için kapsam dâhilindeki personelin tamamına akademik teşvik puanı alt sınırı olan 30 puan üzerinden Akademik teşvik ödeneği verilmesi,

ç) 2014 yılı enflasyon hedefinin %5,3’ten %9,4’e yükseltilmesi ve yıl içinde gerçekleşen enflasyonun memur maaşlarına yapılan artışın yaklaşık 2 katına çıkacak olması nedeniyle, ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi amacıyla, kamu görevlilerinin tamamına %5 ek zam verilmesi istendi.

Halen Mecliste bulunan taslağa göre akademik personelin maaşlarının son durumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Taslağın kapsamında olan ve olmayan unvanlar için buradaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.