logo yeni

AKADEMİK PERSONELİN BAZILARI ZAM ALAMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

maasDün TBMM’ye sunulan ve akademik personele maaş artışı öngören “Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” akademik personelin bazılarını kapsam dışında tuttu.

Akademik personel maaşlarına zam

Akademik personeline “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” ödenmesini öngören Kanun Tasarısı, 2014 yılı içerisinde yürürlüğe girerse, yürürlük tarihini izleyen aybaşından itibaren akademik personel hakkında “yükseköğretim tazminatı” ödemesi başlayacak ve profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlı akademik personelin maaşında aylık net 736 TL; öğretim görevlisi, okutman ve araştırma görevlisi unvanlı akademik personelin maaşında ise aylık net 835 TL artış sağlanmış olacak.

Kanun Taslağı ile getirilmesi düşünülen “akademik teşvik ödeneği” ise ilk olarak 2016 yılında ödenecek. Akademik personelin 2015 yılı faaliyetleri esas alınarak  hesaplanacak olan akademik teşvik puanlarına istinaden, bazı akademik personel bu ödemeden ilk olarak  2016 yılında yararlanabilecek.

Yükseköğretim tazminatı ödemesi sonrası akademik personel maaşları için tıklayınız …

Akademik personelin bazıları zamdan etkilenmeyecek

2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre öğretim elemanları üç sınıfa ayrılmıştır.

-Öğretim üyeleri sınıfı: Profesörler, doçentler ve yardımcı doçentlerden oluşur

-Öğretim görevlileri ve okutmanlar sınıfı: Öğretim görevlileri ile okutmanlardan oluşur.

-Öğretim yardımcıları sınıfı: Araştırma görevlileri ile uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacılarından oluşur.

Öğretim elemanları bu şekilde belirlenmiş iken, dün Meclise sevk edilen Kanun Tasarısında; profesörler, doçent, yardımcı doçent, öğretim görevlisi, okutman ve araştırma görevlilerinden söz edilip maaşlarında artış yapılması düzenlenirken uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacılarından ise hiç söz edilmedi.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.