logo yeni

AKADEMİK PERSONELİN MAAŞ UNSURLARI NELERDEN OLUŞUYOR?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

maas8Yükseköğretim kurumlarında çeşitli unvanlarda görev yapan akademik personelin aylık maaş unsurları, Devlet memurlarının aylık ödemelerinde esas alınan unsurlardan farklıdır.

Öğretim Üyesi (Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent), Öğretim Görevlisi, Okutman, Öğretim Yardımcısı (Araştırma Görevlisi, Uzman, Çevirici ve Eğitim Öğretim Planlamacısı) olarak yükseköğretim kurumlarında görev yapan personelin aylık ücretlerinin ödenmesinde, bazı unsurlardan akademik personelin tamamı yararlanırken, bazı unsurlardan ise sadece bazı personel yararlanabilmektedir.

Akademik personelin tamamının yararlandığı unsurlar

-Gösterge aylığı,

-Taban aylık,

-Kıdem aylığı,

-Ek gösterge aylığı,

-Üniversite ödeneği,

-Eğitim öğretim ödeneği,

-Ek ödeme

gibi unsurlardan, akademik personelin tamamı aylık ödemelerde değişik miktarlarda yararlanabilmektedir. Ayrıca, akademik personele yabancı dil bilgi düzeylerine göre değişen miktarlarda Yabancı Dil Tazminatı ödenmektedir.

Akademik personelin bazılarının yararlandığı unsurlar

-Geliştirme ödeneği,

-İdari görev ödeneği,

-Makam tazminatı,

-Temsil/görev tazminatı

-Ek ders ücreti,

-Sınav ücreti

gibi ödeme unsurlarından ise akademik personelin tamamı değil; unvanlarına, görev yerlerine, ders ve sınavlara girme durumlarına göre sadece bazı personel yararlanabilmektedir.

Aylık ücret unsurlarından bazılarının hesaplanması

**Üniversite Ödeneği

Akademik personele, en yüksek Devlet memuru aylığının, unvan ve derecelerine göre belirlenmiş oranları tutarında her ay Üniversite Ödeneği ödenir.

**Ek Ödeme

Akademik personele, en yüksek Devlet memuru aylığının, unvan ve derecelerine göre belirlenmiş oranları tutarında her ay Ek Ödeme ödenir.

**İdari Görev Ödeneği

Akademik personelden; Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan, Dekan Yardımcısı, Enstitü ve Yüksekokul Müdürü, Konservatuar Müdürü, Bölüm Başkanı, Enstitü Müdür Yardımcı, Yüksekokul Müdür Yardımcı ve Konservatuar Müdür Yardımcılarına almakta oldukları aylık gösterge ve ek gösterge brüt tutarının belli oranları kadar İdari Görev Ödeneği ödenmektedir.

**Eğitim Öğretim Ödeneği

Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına, en yüksek Devlet memuru aylığının 1/12’si her ay aylıklarıyla birlikte Eğitim Öğretim Ödeneği olarak ödenir.

**Geliştirme Ödeneği

Diğer yükseköğretim kurumlarına göre sosyo-ekonomik açıdan daha az gelişmiş yerlerde öğretim yapan ve/veya yeterli sayıda öğretim elemanı sağlanamayan yükseköğretim kurumları ile bunların bölümlerinde görevli öğretim elemanlarına; almakta oldukları aylık gösterge ve ek gösterge toplamının aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın beş katına kadar geliştirme ödeneği ödenebilmektedir. Geliştirme ödeneği verilecek yükseköğretim kurumları ve ödeneğin miktarı Bakanlar Kurulu Kararı ile tespit edilir.

**Makam Tazminatı

Akademik personele, unvanları itibariyle haklarında belirlenmiş Makam Tazminatı gösterge rakamlarının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda her ay Makam Tazminatı ödenir.

Öte yandan, makam tazminatı öngörülen görevlerde bulunan akademik personele, makam tazminatı gösterge rakamlarına göre belirlenmiş temsil/görev tazminatı gösterge rakamlarının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunan miktarda da her ay Temsil/Görev Tazminatı ödenir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.