logo yeni

AKADEMİK PERSONEL MAAŞINA YAPILACAK ZAM MİKTARI NETLEŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademikAkademik personelin maaşlarının artırılacağı, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından da açıklanmış ve gerekli yasal çalışmaların yapılacağı duyurulmuştu.

Edinilen bilgilerden, akademisyenlerin maaş artışının seyyanen olacağı ve dolayısıyla her kademedeki akademisyen için maaş artışı söz konusu olmakla birlikte, akademisyenlerin unvanları itibariyle alacakları zam oranının farklı olacağı ve en yüksek maaş artışının ise araştırma görevlilerinin ücretlerinde görüleceği anlaşılmaktadır.

Henüz ortaya konulmuş bir yasa tasarısı olmaması nedeniyle, yapılan açıklamalardan hareketle memurunyeri.com olarak yaptığımız değerlendirmeye göre, akademik personelin üniversite ödeneğinde ya da ek ödemesinde artışa gidilmek suretiyle maaş zammı yapılacak.

Akademik personel maaşlarına seyyanen net 830 TL zam yapılması durumunda araştırma görevlilerinin maaşlarındaki artış oranı yaklaşık %35 civarında gerçekleşecek. Yardımcı doçent, doçent ve profesörün zam oranı ise daha düşük oranlarda olacak. Kıdemli hocalara ayrıca, Ar- Ge, inovasyon, bilimsel çalışma performanslarına göre maaşlarını yüzde 20'ye kadar artıracak 'teşvik primi' de verilmesi gündemde.

Akademisyenlerin maaşlarında yapılacak artışa ilişkin en doğru ve net rakamlara, konuyla ilgili yasa tasarısının TBMM’ye sevk edilmesinin ardından Sitemizden ulaşabilirsiniz.

Akademik Personelin 2014 yılı aylık net maaşları ile yapılması beklenen zam sonrası net maaşlar

KADRO UNVANI

DERECE KADDEME

HİZMET YILI

2014 NET MAAŞ

YAPILMASI BEKLENEN ZAM SONRASI NET MAAŞ

ZAM ORANI

PROFESÖR

1/4

25

5.161 TL

5.991 TL

%16,08

DOÇENT

1/4

25

3.661 TL

4.491 TL

%22,66

YARDIMCI DOÇENT

3/1

12

2.811 TL

3.641 TL

%29,51

UZMAN

1/4

25

2.590 TL

3.420 TL

%32,05

OKUTMAN

2/1

12

2.474 TL

3.304 TL

%33,55

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

7/1

Yeni başlayan

2.366 TL

3.196 TL

%35,07

Maaş hesaplamalarını yaparken;

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmış,

-Gelir Vergisi oranı %15 olarak uygulanmış,

-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemeleri (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiş.

-Yabancı Dil Tazminatı hesaplamaya dahil edilmemiş,

-Akademik personel için Geliştirme Ödeneği hesaplamaya dahil edilmemiş, Eğitim Öğretim Ödeneği ise dahil edilmiştir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.