logo yeni

ASİSTAN HEKİMLERİN SORUNLARI ARAŞTIRILSIN

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

saglik6Tıp fakülteleri ile Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim araştırma hastanelerinde uzmanlık eğitimi gören asistan doktorlara, uzun zamandan beri fazla nöbet tutturulduğu, asistan hekimlerin çoğunlukla, nöbet paralarını geç aldığı veya hiç alamadığı konularında araştırma komisyonu kurulması için önerge verildi.

Mersin milletvekili Aytuğ ATICI ve bir grup arkadaşı tarafından verilen önergede asistan hekimlerin şikayetleri ve sorunları şöyle özetlendi:

 “Lise eğitiminden sonra yapılan üniversite seçme sınavında % 1'lik dilime giren öğrenciler tıp fakültesi tercih edebilmektedir. Ülkemizin en çalışkan insanları arasında yer alan ve tıp fakültesini tercih eden öğrenciler 6 yıllık, zor, disiplinli ve maliyetli eğitimden geçmekte, ardından mecburi hizmetini tamamlayanlar tıp doktoru diploması alabilmektedir. Bu eğitimi bitirenler arasından Tıpta Uzmanlık Sınavını (TUS) kazananlar, uzmanlık eğitimine başlamakta ve asistan doktor (araştırma görevlisi) olarak görev yapmaktadır. Türkiye'deki tüm tıp fakülteleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim araştırma hastanelerindeki hekimlik hizmetleri ağırlıklı olarak asistan hekimlerin emeği ile yürütülmektedir.

Son yıllarda asistan hekimlerin, işyerindeki sorunlardan şikâyet ederek değişik hastanelerde greve gitmek zorunda kaldıkları görülmektedir. Buralarda asistan doktorların hizmetin aksamaması için insanüstü gayretlerle çalıştıkları görülmektedir.

Artan hasta sayısının yükü asistan hekimlerin sırtına biniyor

Asistan hekimler birçok konuda sorunlar olduğunu ve sorunun sağlık sisteminin gelecekteki insan gücü planlamasını tehdit ettiğini ifade etmektedirler. Son yıllarda hekim sayısındaki artışa rağmen tıp fakültelerindeki asistan sayısı ihtiyaç kadar arttırılmamıştır. Aynı durum eğitim araştırma hastaneleri için de geçerlidir. Sağlık sistemindeki değişiklikler ile performansa göre ücret verilmesi, eğitimi aksatarak diğer işlerin görülmesini öncelemiştir. Artan hasta sayısının yükü asistanlara yüklenmiş, hastanenin döner sermayesinin para kazanması her şeyden önde tutulmuştur.

Eğitim yerine nöbet tutturuluyor

Asistan doktorlara, "eğitim gereği" bahanesi ile yasal sınırlar dışında nöbetler tutturulmakta ve angarya yüklendiği görülmektedir. Asistan eğitimi, tali bir görev ve asistanlara bir lütuf olarak görülmektedir. Özellikle eğitim ve araştırma hastanelerinde asistan sayısı hasta sayısına göre giderek azalmıştır. Hastane yöneticileri, "hizmet aksar Bakanlık baskı yapar" korkusu ile hizmetin kalitesine bakmadan, asistanların özlük haklarını gasp ederek, baskıyla iş gördürmektedir.

Gün aşırı nöbet

Asistanlar akla ve vicdana sığmayacak şekilde "gün aşırı" nöbet tutmaya zorlanmaktadır. İnsanlık dışı çalışma koşulları nedeniyle asistanların bedensel ve ruhsal sağlıkları bozulmakta ve ülkemizin en parlak beyinleri iş göremez duruma gelmektedir. Bütün bu olumsuzluklara ek olarak asistanların nöbet paraları çoğunlukla ödenmemekte ve özlük haklar kısıtlanmaktadır.

Tıpta uzmanlık eğitiminde yaşanan sorunların ortaya konması, sebeplerinin bulunması ve çözüm üretilmesi ülkemizde tıp eğitiminin geleceği ve halk sağlığının kalitesi açısından hayati önemdedir. Bu önemli gerekçelerle TBMM'nin araştırma komisyonu kurarak konuyu ele almalı ve çözüm üretmelidir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.