logo yeni

AKADEMİSYENLER EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET DÜZENLEMESİNDEN YARARLANDI MI?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik3Kamu çalışanları hakkında eşit işe eşit ücret uygulamasının hayata geçirilmesi amacıyla çıkarılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan düzenlemelerin akademik personeli kapsamadığı iddiasıyla soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Lütfü TÜRKKAN, verdiği soru önergesinde; “666 sayılı KHK ile kamudaki hemen her memurun maaşına zam yapılırken akademisyenler kapsam dışında kalmıştır. Son zamlardan sonra fakültedeki teknisyen 2900 TL maaş alırken yüksek mühendis ünvanlı araştırma görevlisi 2650 TL maaş almaktadır. Bir başka örneğe göre fakülte sekreteri 3100 TL maaş alırken, Doçent'in maaşı 3000 TL'dir. 666 sayılı KHK ile akademisyenlere mesai ücreti ödemesi de kaldırılmıştır.” dedi ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1- 666 sayılı KHK ile kamudaki hemen her memurun maaşına zam yapılırken akademisyenlerin kapsam dışında kalmasının gerekçesi nedir?

2- Bazı idari personelin akademisyenlerden daha fazla maaş almasını bir akademisyen olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

3- Öğretim elemanlarının yetiştirdiği öğrencilerin kamuda mühendis olduklarında hocalarından daha fazla ücretle işe başlamaları sizce adaletli midir?

4- 666 sayılı KHK İle akademik personelin mesaiye kaldıkları halde mesai ücreti almadıkları doğru mudur? Eğer doğruysa bunun gerekçesi nedir?

5- Akademisyenler tarafından hükümet yetkililerine maaş düzenlemesi yapılıp yapılmadığı sorulduğunda "Çalışmalar yapılıyor" yanıtı verilmektedir. Eğer çalışmalar yapılıyorsa bu çalışmalar ne zaman bitecektir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.