logo yeni

AKADEMİK PERSONELİN ATAMASI NEDEN YAPILMIYOR?

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademikProfesörlüğe hak kazanan doçentlerin ve doktorasını tamamlamış araştırma görevlilerinin atamalarının yapılmadığı iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Ahmet Duran BULUT tarafından verilen soru önergesinde; “Doktorasını tamamlamış araştırma görevlileri, kadro yokluğu bahane edilerek yardımcı doçent olamamakta, doçentliği aldığı halde doçent kadrosuna ataması yapılmamaktadır. Aynı şekilde doçentlerimize kadro verilmediği için profesör olamamaktadır.

Basına yansıyan veriler ışığında; profesörlüğe hak kazanan 908, doçentlik unvanını alan 1266 akademisyene bu kadrolara atanması için YÖK tarafından izin verilmediği ifade edilmektedir.

YÖK'te; 6291 profesör, 8019 doçent ve 9561 yardımcı doçent kadrosu olmak üzere toplam 23871 boş kadro bulunduğu da belirtilmektedir.” ifadelerine yer veridi.

Önergede ayrıca, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere, konuya ilişkin şu sorular soruldu:

1. YÖK Yürütme Kurulu bu boş kadroların kullanılması için hangi sebeple izin vermemektedir?

2. Bu boş kadroların kullanılması için üniversite rektörlerinin herhangi bir talebi bulunmamakta mıdır? YÖK Başkanı ve YÖK Yürütme Kurulu üyeleri bu duruma ne kadar seyirci kalacaklardır?

3. YÖK Başkanı, kısa vadede 60 bin öğretim elemanı açığının bulunduğunu belirtmektedir. Boş kadro bulunduğu halde personel alınmama sebebi nedir?

4. Eleman açığı nasıl kapatılacaktır?

5. 2005 ve sonrasında açılan Üniversitelerin Öğretim Üyesi açıklarının kapatılması için nasıl bir uygulama yapılacaktır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.