logo yeni

MAAŞLARI NİJERYA'DAN DÜŞÜK OLAN KAMU GÖREVLİLERİ

Aktif . Yayınlanma Akademik Personel

akademik7Nijerya, Hindistan, Malezya, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantinli meslektaşlarına göre daha az maaş alan öğretim elemanlarının mali haklarına ilişkin durum Bakan Nabi AVCI’ ya soruldu.

İstnbul milletvekili Prof. Dr. Aydın AYAYDIN tarafından kaleme alınan önerge, cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığına iletilirken, şu tespitler ve sorulara da yer verildi:

“Üniversiteler sosyo-ekonomik kalkınmanın ayaklarından birini oluşturmakla birlikte, sayısı 178’e ulaşan üniversitelerimizin evrensel standartları pek yakalayamadığı görülmektedir.

Üniversitelerimizin içinde bulunduğu bu durumun temel sebeplerinden biri öğretim elemanlarının mevcut mali haklarıdır. Öğretim elemanlarının sahip oldukları mali haklar mevcut akademik personelin çalışma şevkini olumsuz etkilediği gibi, mezun öğrencilerin de üniversitelerden uzak durmasına yol açmaktadır. Akademisyenlerin mali haklarına ilişkin bu durum herkes tarafından malum olmakla birlikte, son 11 yılda kamu personeline yapılan mali

iyileştirmelerin kapsamına öğretim elemanları alınmamış, 2011 yılında çıkarılan ve pek çok kamu personelinin maaşlarında artış öngören 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de öğretim elemanları maaşlarına yer verilmemiştir. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı(SETA) tarafından hazırlanan raporda Türkiye’deki öğretim elemanlarının Nijerya, Hindistan, Malezya, Güney Afrika, Brezilya ve Arjantinli meslektaşlarına göre daha az maaş aldığı belirtilmekte, akademisyen maaşlarının son 11 yıllık dönemde reel olarak eridiği bizzat YÖK raporlarında dile getirilmektedir. Bu çerçevede;

1-Ülkemizde öğretim elemanı maaşlarını Bakanlığınız yeterli görmekte midir? Eğer söz konusu maaşlar yeterli görülmemekte ise bu konuda Bakanlığınızca bugüne kadar bir adım atılmamasının sebebi nedir?

2-Öğretim elemanlarının maaşlarına ilişkin olarak Bakanlığınız nezdinde şu an herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise bu çalışmanın ne zaman hayata geçirilmesi düşünülmektedir?

3-Son 11 yılda kamu personeline yönelik mali iyileştirmelerin ve en son 2011 yılında yapılan düzenlemelerin kapsamına öğretim elemanlarının alınmamasının gerekçesi nedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.